Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. december 19. 12:36 Podcast, Támogatói tartalom

A bankok is tehetnek a zöldebb bolygóért, és nem csak a papírfelhasználásuk csökkentésével

A fenntarthatóság jelentős üzlet is az ezzel foglalkozó cégek számára, a viselkedésüket pedig leginkább pénzzel lehet befolyásolni, ösztönözni. Az ehhez kötődő banki kockázatok kalkulálása kulcstényező lehet a fenntarthatóbb gazdaságra való átállási folyamatban.

Pókos Gergely, az OTP Bank Zöld Program igazgatóságának vezetője volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast-lejátszóban lehet meghallgatni.

 

A politikai elhatározás megvan ahhoz, hogy az Európai Unió 2050-re klímasemleges legyen. A gazdaság tehát jelentős átalakulás előtt áll, amit azonban finanszírozni kell, a változáshoz szükséges vállalatokon keresztül. A bankoknak, többek között az is feladatuk, hogy finanszírozzák ezeket.

Jól mutatja a trendet, hogy míg a zöld kötvények piaca tíz éve marginális volt, pár milliárd dollárt mozgatott meg, mostanra több 100 milliárd dolláros piaccá vált; Magyarországon is számos zöld kötvénykibocsátással találkozhattunk.

A szabályzók, a nemzeti bankok, az európai bankfelügyelet is konkrét elvárásokat támasztott a bankrendszer felé, egyrészt kezdjenek el foglalkozni a fenntarthatósággal, másrészt készítsék fel a rendszereiket – például a kockázatkezelésit – az ilyen kérdések mérésére, és a döntéshozatali folyamataikba is építsék bele szempontként a fenntarthatóságot.

Mivel pénzzel lehet leginkább befolyásolni a vállalatok viselkedését, a hitelintézeteknek is el kell kezdeniük felmérni, számszerűsíteni, és árazni a klímaváltozással kapcsolatos igényeket – mondta a szakértő.

A kockázatkezelés mérésére egy extrém példa lehet a szénerőművek esete, amelyek tíz éve stabil befektetésnek számítottak, jól kiszámítható bevétel- és költségoldallal, ingatlanfedezettel. Pénzügyileg lehet, hogy ez most is igaz, de azóta sok szabályozói és fizikai kockázat is felmerült, amelyeket most már lehet mérni is, és amelyeket figyelembe véve az adott eszköz jóval kockázatosabbá vált. Ez fordítva is elmondható: egy napelempark mára stabil technológia lett, és az igény is növekszik rá.

Pókos Gergely szerint lassabban haladunk a definíciók pontosításában, de a jövőben ez is fel fog gyorsulni. A „mitől zöld, hogyan zöld, egyáltalán mit jelent, hogy zöld?” típusú kérdésekben is egyelőre nincs meg a teljes piaci konszenzus. A következő pár évben minden bizonnyal tisztulni fognak a kapcsolódó fogalmak és beszámolók, ami sokkal nagyobb transzparenciát hoz majd.

A podcast elkészítését az OTP Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. március 26. 13:11 Pénz, Podcast

A folyószámlán parkoltatott pénz aktív kezelésével több kolléga bérét kereshetik meg a kkv-k

A magyar vállalatok tízezer milliárd forintot tartanak érdemi kamat nélkül folyószámláikon, pedig tisztes hozamot kínáló, mégis likvid befektetések is elérhetők.

Bucsky Péter
2024. február 10. 04:38 Podcast

Egy évszázaddal később is kimutathatók az oktatáspolitikai döntések hatásai

A Klebelsberg-korszak általános iskolái jobban ellenálltak a falusi iskolák bezárásának. A népességfogyás miatt ma a kisvárosi gimnáziumok kerültek veszélybe.

László Pál
2024. február 6. 15:35 Podcast, Támogatói tartalom

Űrhajós nem, influencer annál inkább lenne a legtöbb általános iskolás

Az alfa generációs magyar gyerekek 55 százaléka már pénzt is keresett, kétharmaduk a technológia segítségével, felük közösségi média platformokon, míg negyedük online streamelésen keresztül jutott bevételhez.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.