Egy kidolgozás alatt lévő európai bizottsági dokumentum lehetővé tenné, hogy az EU, illetve a tagállamok többféle módon is beavatkozzanak a földgázpiac működésébe abban az esetben, ha Oroszország megszüntetné vagy erősen korlátozná a nyugati irányú gázexportját.
Miközben az uniós vezetők azon dolgoznak, hogy minél előbb megszüntessék az orosz gázfüggőséget, számolniuk kell azzal az időszakkal is, amikor ez még nem lehetséges, így egy orosz exportkorlátozás súlyos helyzetet idézne elő. A felkészülés jegyében egy olyan javaslatcsomag kidolgozását kezdték meg a Bloomberg információi szerint, amely nyomán a piac működésének szinte minden részébe belenyúlhatnának a tagállamok. Egyebek mellett olyan árkorlátozások alkalmazásával, amelyek idehaza nagyjából nyolc éve érvényben vannak rezsicsökkentés néven.
Igaz, az uniós tervezet szerint a piaci árképző mechanizmusokat a lehető legtovább fenn kell tartani. Már csak azért is, mert a magas gázár ezeken keresztül eltünteti a kereslet egy részét, például jobban megéri gáz helyett szénnel áramot termelni. Ám nagyon súlyos kínálatkiesés mellett eljöhet az a pont, amikor a piac már csak a kormányok számára vállalhatatlan megoldásokat találna.
A dokumentum – amely az elfogadásáig még változhat – szerint elképzelhető ármaximum bevezetése az európai gáztőzsdéken. Ezen kívül a tagállamok továbbra is bevezethetnek vagy fenntarthatnak időszakosan ármaximumot a lakossági fogyasztók számára. Ez az időszak 2023 júniusáig tartana, valószínűleg abban a reményben, hogy ezt követően a jelenlegi állapothoz képest kevésbé lesz kiszolgáltatva Európa az orosz gázexportnak.
Jelenleg a felkészülés már csak azért is szükséges, mert nehéz kiszámítani az ukrajnai orosz agresszió és az emiatt hozott uniós szankciók továbbgyűrűző hatásait. Múlt héten például válaszként az oroszok tették mások mellett a Jamal földgázvezeték lengyelországi szakaszának üzemeltetőjét szankciós listára, és azóta azon a vezetéken egyáltalán nem áramlik orosz exportgáz keletről nyugatra. Elképzelhető természetesen, hogy ez a lépés az erőfitogtatáson túl elsősorban a tőzsdei gázár magasan tartását szolgálta, de nem lehet kizárni, hogy más vezetékekkel kapcsolatban is lesznek – akár időszakosan – hasonló helyzetek.
Pénz
Fontos