Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. november 2. 15:34 Pénz, Világ

Egyszer valaki elbeszélgetett Putyinnal, és Oroszország szerelmes lett a bitcoinba

Egy éve az orosz kormány meg volt győződve róla, hogy a bitcoin veszélyes a gazdaságára és nemzetbiztonsági kockázatokat rejt, ezért börtönbüntetést helyezett kilátásba a használóinak. Azóta történt valami, ami ellenkezőjére fordította a hozzáállást, ma már Oroszország a kriptopénzek egyik legnagyobb híve. Hogy mi történt és miért, azt azóta is sokan találgatják.

Amikor a Vice News megpróbálta felderíteni a pálfordulás okait, arra a következtetésre jutott, hogy a változásnak a Kreml falai között kellett megtörténnie, mert Oroszország láthatóan állami szinten lett a kriptodevizák támogatója.

Szakértők szerint a folyamat kezdő momentuma idén június 3-án Szentpéterváron történt meg, amikor Vlagyimir Putyin elnök egy gazdasági fórumon elbeszélgetett Vitalik Buterin programozóval, a bitcoin legfőbb versenytársának számító ethereum megalkotójával. Ettől kezdve felgyorsultak a dolgok, és Oroszország a kriptodeviza-hívők sorába állt. Az értelmezések szerint Putyin ekkor döbbent rá, hogy a kriptopénz nem feltétlenül veszélyes, sőt Oroszország szempontjából egyrészt aranybánya, másrészt stratégiai pénzügyi eszköz is lehet. A múlt héten Putyin felkérte a kormányt, hogy alkossa meg a kriptopénz-bányászat szabályozását. Bányászat leegyszerűsítve az, amikor valaki átadja az informatikai kapacitását a kriptopénz tranzakcióinak feldolgozására, cserébe adott kriptodevizát kap.

Oroszország valószínűleg nagy téttel játszik arra, hogy a bitcoint és az ethereumot kontrollálja, és nagy hasznot húzzon belőle. A sejtések szerint ehhez azt az adottságát fogja kihasználni, hogy az elektromos áram árát központilag határozzák meg, és különösen Szibériában van arra lehetőség, hogy a bitcoin bányászathoz szükséges nagy teljesítményű számítógépeket olcsón üzemeltessék.

A Russian Miner Coin nevű, idén augusztusban alapított társaság éppen 100 millió dollárt tervez bevonni, amiből olyan óriási raktárszerű épületeket húz majd fel, ahol az olcsó árammal éjjel-nappal mehetnek a bitcoin bányászó üzemek. A cég egyik tulajdonosa Dmitríj Marinyicsev, Putyin internetes ombudsmanja.

Vannak szakértők, akik úgy gondolják, hogy az alacsony költségek és a mostani őrült magas bitcoin-árfolyam miatt 

a bitcoin bányászata tízszer nyereségesebb lehet, mintha olajat kellene felhozni a Föld mélyéről.

A kriptodevizák ellenőrzése ezért azt a célt is jól szolgálja, hogy Oroszország enyhítse a különböző nyersanyagok kitermelésétől való függőségét.

Másrészt a kriptopénz használata jól jöhet az országgal szemben életbe léptetett kereskedelmi embargó káros hatásainak csökkentésére is. A bitcoin és az ethereum anonimitása lehetőséget adhat arra, hogy Oroszország ezekkel kereskedve kikerülje a szankciókat, anélkül, hogy ezt bárki bizonyítani tudná.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ bitcoin ethereum kriptopénz Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Avatar
2025. április 15. 16:57 Pénz

Az osztrák hütte egyre drágább a magyar síelőknek

Ha így haladunk, lassan tényleg luxus lesz a síelés, vagy mehetünk az olcsóbb terepekre.

Jandó Zoltán
2025. április 14. 10:20 Közélet, Pénz

Eladták Esztergom egykori első kórházépületét

Az önkormányzatnak még elővásárlási joga van, a helyiek szerint élni is kellene vele.

Fontos

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.