Hírlevél feliratkozás
Neizer Anita
2023. november 21. 12:11 Közélet, Vállalat

Egy bizarr vállalati struktúra vethet véget a ChatGPT-őrületnek

Három napja döbbenten nézi a világ, ahogy a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI-ban eluralkodik a káosz a vezérigazgató kirúgása miatt. Mindez hatással lehet a mesterséges intelligencia (MI) fejlődési irányára, illetve tanulságul szolgálhat a cégeknek is, hogy milyen döntési struktúrában ne gondolkodjanak. 

Mi történt? Sam Altman alapítót az igazgatótanács pénteken kirúgta az OpenAI vezérigazgatói posztjáról. Az indoklásuk lényegében nem tartalmazott konkrétumot, csak hogy a kommunikáció nem volt megfelelő. 

  • A döntés után lemondott Greg Brockman alapító az elnöki pozícióról. 
  • A cég befektetői szólaltak fel azért, vegyék vissza a ChatGPT atyjait, akik hétvégén elkezdtek tárgyalni az igazgatótanáccsal erről a lehetőségről. 
  • Megegyezés viszont nem született, sőt, mára valószínűvé vált, hogy Altman és Brockman a Microsoft egy új, mesterséges intelligenciával foglalkozó cégéhez szerződik.
  • A munkavállalók 95 százaléka kedden még megpróbálkozott egy közös levéllel, amiben követelik vissza Altamnékat az igazgatótanács lemondása mellett. Különben mindannyian felállnak és átmennek az új cégbe. 

Miért fontos ez? Az OpenAI a techipar legbefolyásosabb vállalatává vált, miután alig egy évvel ezelőtt megjelentette a ChatGPT-t, ami a mesterséges intelligencia történetének egyik legjelentősebb és legvitatottabb technológiájává vált. 

Tágabb kontextusA ChatGPT-hype az utóbbi hónapokban megtorpant, és ezt a kirúgása előtt Altman egy beszédében is elismerte. A Qubit szerint lényegében azt mondta, hogy hiába fejlesztik még tovább a ChatGPT mögött álló nagy nyelvi modelleket, így nem lehet eljutni az általános mesterséges intelligenciához. Pedig a cél ez lenne. 

  • Hasoló következtetésre jutottak Budapesten egy konferencián.
  • Barry Smith, a New York-i Állami Egyetem filozófiaprofesszora szerint a ChatGPT szimbólumok sorozatát képes legenerálni, de ez egyáltalán nem egyenlő az emberi értelemben vett megértéssel.
  • Mások szerint is ugyan az alap jó volt, de inkább egy marketinghiszti vette körül a nagy nyelvi modellen alapuló chatbotot. 

Igen de, vannak akik az MI ellenállhatatlansága mellett érvelnek. Például James E. Katz, a Bostoni Egyetem professzora, aki szerint többnyire a gépek veszik át az uralmat a világban

  • Négy területet azonosított, ahol az embreknek kell észnél lenniük, hogy ez ne következzen be: a döntéshozatal, a törvények betartása, erőszak alkalmazása bizonyos célok elérése érdekében és a társadalmak forrásai és vagyona feletti ellenőrzés.

Alul nézet: Jót akaró cégalapítók számára is jár tanulsággal az OpenAI körüli káosz, amit egy szokatlan szervezeti struktúra okozott. A céget eredetileg 2015-ben alapították meg a Google AI-laborjainak ellensúlyozására. Nem pénzt akartak keresni, hanem magasztosabb cél lebegett a szemük előtt (hogy a mesterséges általános intelligencia az egész emberiség javát szolgálja), ezért nonprofit szervezetként jegyezték be. 

  • Négy olyan igazgató képezi az igazgatótancsáot, akinek nincs pénzügyi érdekeltsége, viszont óriási hatalmat kaptak.
  • Feladatuk, hogy őrködjenek az eredeti célkitűzés felett
  • Visszahívhatják és kinevezhetik a vezérigazgatót és az elnököt.
  • Kizárólagos jogot biztosít az igazgatótársak megválasztására és eltávolítására, valamint az igazgatótanács méretének meghatározására. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat chatbot chatgpt openAI Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. december 6. 11:06 Közélet, Pénz

Három évvel ezelőtti szinten fogyaszt a lakosság, az NGM szerint szakmai hiba ezzel foglalkozni

2019-hez kellene hasonlítani az adatokat a minisztérium szerint. A szakmai hibát Európa-szerte elkövetik, mert uniós módszertanról van szó.

Stubnya Bence
2024. december 6. 06:50 Adat, Közélet

Még a szavazói se hisznek a gazdasági fellendülésben, és ezt már a kormány támogatottsága is megérzi

A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.

Jandó Zoltán
2024. december 4. 04:34 Élet, Közélet

Egy erős érve van Orbánnak és Karácsonynak az olimpia mellett, de az nem igaz

Budapesten a szükséges sportinfrastruktúra nagy része megépült, ám ebből nem következik, hogy nem kellene még ilyenekre rengeteg pénzt elkölteni.

Fontos

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.