Hírlevél feliratkozás
Neizer Anita
2023. november 21. 12:11 Közélet, Vállalat

Egy bizarr vállalati struktúra vethet véget a ChatGPT-őrületnek

Három napja döbbenten nézi a világ, ahogy a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI-ban eluralkodik a káosz a vezérigazgató kirúgása miatt. Mindez hatással lehet a mesterséges intelligencia (MI) fejlődési irányára, illetve tanulságul szolgálhat a cégeknek is, hogy milyen döntési struktúrában ne gondolkodjanak. 

Mi történt? Sam Altman alapítót az igazgatótanács pénteken kirúgta az OpenAI vezérigazgatói posztjáról. Az indoklásuk lényegében nem tartalmazott konkrétumot, csak hogy a kommunikáció nem volt megfelelő. 

  • A döntés után lemondott Greg Brockman alapító az elnöki pozícióról. 
  • A cég befektetői szólaltak fel azért, vegyék vissza a ChatGPT atyjait, akik hétvégén elkezdtek tárgyalni az igazgatótanáccsal erről a lehetőségről. 
  • Megegyezés viszont nem született, sőt, mára valószínűvé vált, hogy Altman és Brockman a Microsoft egy új, mesterséges intelligenciával foglalkozó cégéhez szerződik.
  • A munkavállalók 95 százaléka kedden még megpróbálkozott egy közös levéllel, amiben követelik vissza Altamnékat az igazgatótanács lemondása mellett. Különben mindannyian felállnak és átmennek az új cégbe. 

Miért fontos ez? Az OpenAI a techipar legbefolyásosabb vállalatává vált, miután alig egy évvel ezelőtt megjelentette a ChatGPT-t, ami a mesterséges intelligencia történetének egyik legjelentősebb és legvitatottabb technológiájává vált. 

Tágabb kontextusA ChatGPT-hype az utóbbi hónapokban megtorpant, és ezt a kirúgása előtt Altman egy beszédében is elismerte. A Qubit szerint lényegében azt mondta, hogy hiába fejlesztik még tovább a ChatGPT mögött álló nagy nyelvi modelleket, így nem lehet eljutni az általános mesterséges intelligenciához. Pedig a cél ez lenne. 

  • Hasoló következtetésre jutottak Budapesten egy konferencián.
  • Barry Smith, a New York-i Állami Egyetem filozófiaprofesszora szerint a ChatGPT szimbólumok sorozatát képes legenerálni, de ez egyáltalán nem egyenlő az emberi értelemben vett megértéssel.
  • Mások szerint is ugyan az alap jó volt, de inkább egy marketinghiszti vette körül a nagy nyelvi modellen alapuló chatbotot. 

Igen de, vannak akik az MI ellenállhatatlansága mellett érvelnek. Például James E. Katz, a Bostoni Egyetem professzora, aki szerint többnyire a gépek veszik át az uralmat a világban

  • Négy területet azonosított, ahol az embreknek kell észnél lenniük, hogy ez ne következzen be: a döntéshozatal, a törvények betartása, erőszak alkalmazása bizonyos célok elérése érdekében és a társadalmak forrásai és vagyona feletti ellenőrzés.

Alul nézet: Jót akaró cégalapítók számára is jár tanulsággal az OpenAI körüli káosz, amit egy szokatlan szervezeti struktúra okozott. A céget eredetileg 2015-ben alapították meg a Google AI-laborjainak ellensúlyozására. Nem pénzt akartak keresni, hanem magasztosabb cél lebegett a szemük előtt (hogy a mesterséges általános intelligencia az egész emberiség javát szolgálja), ezért nonprofit szervezetként jegyezték be. 

  • Négy olyan igazgató képezi az igazgatótancsáot, akinek nincs pénzügyi érdekeltsége, viszont óriási hatalmat kaptak.
  • Feladatuk, hogy őrködjenek az eredeti célkitűzés felett
  • Visszahívhatják és kinevezhetik a vezérigazgatót és az elnököt.
  • Kizárólagos jogot biztosít az igazgatótársak megválasztására és eltávolítására, valamint az igazgatótanács méretének meghatározására. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat chatbot chatgpt openAI Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.