Május közepe óta már nem közvetlenül Vajna Tímea a tulajdonosa annak a több tízmilliárd forintnyi cégvagyonnal rendelkező AV Perfect Kft-nek, amit férjétől, a néhai Andy Vajnától örökölt. A társaság egy frissen alapított Las Vegas-i céghez került, amely azonban nem független Vajna Tímeától, illetve a férjének korábbi üzlettársától, Samuel Russell Falconellótól sem.
Az AV Perfect Kft. jelentőségét az adja, hogy ez az a vállalat, amelybe Andy Vajna lényegében bepakolta a vállalati érdekeltségeit hosszú évek óta összefogó AV Investments Kft-t, amikor halála előtt néhány héttel átszervezte a cégbirodalmát. Éppen ezért azt követően, hogy az egykori filmmogul tavaly januárban elhunyt, az örökléssel kapcsolatban a legfontosabb kérdés az volt, hogy ez a cég kihez kerül.
Maga a struktúra eddig sem volt egyszerű. A Vajna-birodalom központi vállalata Magyarországon a már említett AV Investments Kft. volt, ez fogta össze mások mellett a kormánybiztosként is ténykedő Andy Vajna kaszinóit, ingatlancégeit és médiaérdekeltségeit, köztük a TV2-t is. A vállalat sokáig offshore cégek tulajdonában állt, egy idő után azonban Andy Vajna – akit sokat támadtak offshore érdekeltségei miatt – végül a nevére vette. Ezért is volt furcsa, hogy másfél évvel ezelőtt, mindössze egy hónappal a halálát megelőzően egy sor ügylettel úgy alakította, hogy az AV Investments ismét egy amerikai vállalathoz került. Az új tulajdonos a Cinergi Pictures Entertainment Inc. lett, az AV Perfect Kft. pedig ez utóbbi cégnek a többségi részesedését szerezte meg.
A tranzakció során
a Vajna-cégbirodalmat 155 millió dollárra értékelték fel, és a cégiratok alapján most is nagyságrendileg ennyit érhet,
legalábbis az AV Perfect a saját részesedését a Cinergiben 130,5 millió dolláros, azaz jelenlegi árfolyamon közel 41 milliárd forintos értéken tartja nyilván. Ezt a céges vagyont örökölte meg az itthoni hagyatéki eljárás lezárása után Vajna Tímea, akit tavaly októberben be is jegyeztek az AV Perfect Kft. egyedüli tulajdonosaként.
Sokáig azonban nem maradt így, az idén májusban ugyanis a tízmilliárdokat érő vállalat ismét tulajdonost váltott, és egy márciusban alapított Las Vegas-i céghez, a VMT Holdings LLC-hez került. A társaságról túl sokat nem lehet tudni, mindössze annyit, hogy a két vezetője Vajna Tímea és az a Samuel Russell Falconello, aki korábban Andy Vajna amerikai üzlettársa volt, és a filmmogul halála óta az itteni céges ügyeiben is elég aktív szerepet vállalt.
Emellett a magyar cégbírósághoz leadott iratokból az is kiderül, hogy a VMT Holdings nem adásvétellel szerezte meg az AV Perfectet, hanem Vajna Tímea nem vagyoni hozzájárulásként adta a cégnek. Ez arra utal, hogy legalább részben ő lehet az új Las Vegas-i társaságnak is a tulajdonosa, és ahogy korábban Andy Vajna esetében, ezúttal is csak cégjogi, esetleg adózási okok állhatnak a tranzakció mögött. Ez azonban teljesen nem egyértelmű. Éppen ezért emailben megkerestük Vajna Tímeát, és megkérdeztük, hogy miért adott túl az örökségén, illetve, hogy kié a WMT Holdings, válaszokat azonban nem kaptunk*A Vajna Tímea-Falconello kettős vezetésével ráadásul egy másik céget is alapítottak a tavasszal a tengerentúlon, amely szinte biztosan kapcsolódik a csoporthoz, hiszen a Cinergi Entertrainment LLC nevet kapta. A végső magánszemély tulajdonos kiléte azonban itt sem derül ki..
Mindenesetre a Vajna-hagyaték 2019-ben is jelentős pénzt hozott új tulajdonosának, az AV Investments ugyanis nagyon masszív nyereséget termelt, és ezt teljes egészében ki is fizette osztalékként. A pár napja leadott éves beszámoló szerint a tulajdonos*a Cinergi Pictures Entertainment Inc. több mint 37 millió dollárt, azaz nagyjából 11,6 milliárd forintot vett ki a vállalatból, igaz ennek egy jelentős részét már korábban osztalékelőlegként, a közelmúltban csak a maradék 4,5 millió dollárt fizette ki a holdingcég.
Más kérdés, hogy Andy Vajna holdingcégét az üzletember halála óta gyakorlatilag kiürítették. A TV2 – amit valójában már életében sem a filmmogul birtokolt – papíron is egy olyan bizalmi vagyonkezelőhöz került, amelynek tulajdonosai Vida József és Gál Miklós, akik egyaránt Mészáros Lőrinc bevált emberei. A valószínűleg legtöbbet érő kaszinóbizniszt pedig az idén májusban szerezte meg Garancsi István, illetve Szalay-Bobrovniczky Kristóf. Mindketten fontos intézői a Fidesz körüli üzleti világnak, előbbit Orbán Viktor túratársaként is emlegetik, míg utóbbi saját állítása szerint Habony Árpád bajtársa.
Az AV Investmentsnek 2019 végére az egy évvel korábbi 17 céges érdekeltségéből csak 10 maradt, és ebben még a kaszinók is benne voltak. A tavalyi nyereség nem független ezektől a vállalati tranzakcióktól, ugyanis a részesedésekből származó bevételek, árfolyamnyereségek a teljes profit nagyjából felét adták.
Közélet
Fontos