Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. november 26. 16:55 Közélet, Pénz

Nem a tízforintos benzinár-emelés miatt bénult meg Franciaország

Hetek óta tíz- és százezerek tüntetnek Franciaországban a kormány ellen. A tiltakozásokat látszólag az váltotta ki, hogy januártól 2,9, illetve 6,5 eurócenttel emelik a benzin és gázolaj literenkénti árát, vagyis tíz és húsz forinttal lesznek drágábbak az üzemanyagok.

Egy ilyen kis áremelés még Magyarországon sem számít nagy összegnek. Az üzemanyagok árát leginkább amúgy is a világpiaci folyamatok befolyásolják, az utóbbi időben éppen esik ezek hatására a benzin és a gázolaj. (Magyarországon most 360 forintba kerül egy liter benzin, miközben hat éve még 451 forint volt.)

Franciaországban is inkább csak ürügy volt a benzin a kormány utóbbi hónapokban hozott gazdasági döntései miatt. Az adóemelés bejelentése miatt felháborodott autósokhoz nagyon hamar csatlakoztak a francia kormány gazdaságpolitikájával elégedetlen tömegek is.*A demonstrálók a gépkocsikban kötelezően tartandó láthatósági mellényt vették magukra a tiltakozások elején. Innen kapták a „sárga mellényesek” nevet a tüntetők.

Első hallásra meglepő, de a franciák a leginkább egy adócsökkentés miatt vannak felháborodva. A francia kormány megszüntette a több évtizede hatályos vagyonadót 1,3 millió eurós vagyonhatár alatt. Korábban az ingatlanok mellett a nagy értékű műtárgyaktól a yachtokon át az ékszerekig és a befektetésekig szinte minden nagy értékű vagyontárgyra kivették ezt az adót, a jövőben viszont csak az ingatlanokra szűkítik a hatályát.

Ilyen jogcímen eddig 4-5 milliárd euró folyt be a francia költségvetésbe, az új szabályok szerint jövőre már csak 850 millió eurós bevételre számíthat a büdzsé. A vagyonadót még Francois Mitterand vezette be azért, hogy abból finanszírozza a szociális segélyeket.*1986 és 1988 között Jacques Chirac felfüggesztette, majd a nagy felháborodás miatt újra bevezették. A franciák számára ez az egyenlőség szimbóluma volt.

Macron ezzel párhuzamosan visszavágta a szociális segélyeket, lazított a munkajogi szabályokon – könnyebb valakit kirúgni, mint eddig -, és a társasági adót is mérsékelte. Ez így együtt már sok volt az erős baloldali hagyománnyal bíró Franciaországban. A tüntetők szerint Macron egyértelműen a gazdagokat támogatja.

A francia kormány eközben azt várja az intézkedésektől, hogy gyorsul a gazdasági növekedés, és azok a jómódúak, akik a magas vagyon- és jövedelemadó miatt menekítették ki a pénzüket az országból, visszautalják azt és belföldön fektetik be. Ez az elgondolás azonban sok franciának alapvetően gyanús.

Nem tesz jót Macron népszerűségének az sem, hogy a költségvetési szigort a többi gazdaságpolitikai cél elé helyezte, ami egyet jelent az állami kiadások további csökkentésével. A kormány hozzá akar nyúlni a nyugdíjrendszerhez, meg akarja szüntetni a sztrájkokra egyébként is hajlamos közalkalmazottak és köztisztviselők privilegizált helyzetét. Emellett Macronék a munkanélküli segélyeket is meg akarják vágni. Jövőre a várt inflációnál alacsonyabb mértékben nőnek a nyugdíjak és a szociális segélyek.

Ez egyértelműen veszteség a legtöbb franciának, legalábbis akik nincsenek jelen az aktív munkaerőpiacon. A munkavállalóknak azonban egyértelmű nyereség, hogy a túlóráért járó bér után nem kell adót és járulékot fizetni, vagyis sokkal több pénzt vihetnek haza.

Az országos demonstrációkból az látszik, hogy Macron reformjai egyelőre nem találtak megértő fülekre a francia társadalomban. Májusban lesznek az európai parlamenti választások, amelynek során Macron gazdaságpolitikáját is értékelni fogják a választók.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA franciák leszámolnak a szénnel, közben Európa hatoda kizöldültKözel a 20 százalékos cél elérése, igaz, a megújuló energia sok esetben, például Magyarországon még mindig fa- és hulladékégetést jelent.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz demonstráció Emmanuel Macron Franciaország sárga mellényesek Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

A vártnál alacsonyabb lett a márciusi infláció. A statisztikai hivatal adatai szerint a fogyasztói árak éves összevetésben 4,7 százalékkal emelkedtek a harmadik hónapban, miközben szakértők 5 százalékos mutatót jósoltak.

Tovább olvasom

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.

Tovább olvasom

A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Tovább olvasom

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Tovább olvasom