Hírlevél feliratkozás
Simó Márton Avatar
2021. március 22. 12:14 Élet

Egyenlőtlenségek minden társadalomban léteznek, de megvannak az eszközök a csökkentésére

A Rajk Szakkollégium, a Budapesti Corvinus Egyetem egyik szakkollégiuma tavaly ünnepelte fennállásának ötvenedik évfordulóját, két másik jubileummal egyetemben: a Neumann János-díj 25. és a Herbert Simon-díj 15. évfordulójával. Az egész éves ünnepségsorozat elemeként 2020 januárjában a szakkollégium diákjaiként egy operatőrrel elutaztunk az Egyesült Államokba, az út során ellátogattunk számos neves egyetemre, ahol személyes hangulatú interjúkat készítettünk 11 korábbi díjazottal.

Emmanuel Saez 2015-ben járt Magyarországon, amikor átvette a Rajk Szakkollégium Neumann János-díját. Ezúttal a kaliforniai Berkeley egyetemen lévő irodájában készítettünk vele interjút. A professzor munkássága lefedi a jövedelmi egyenlőtlenségeket, különböző adópolitikai és adótervezési kérdéseket. Interjúnkban egyebek mellett az adóelkerülésről, vagyonadóról és a társadalomban jelenlévő egyenlőtlenségekről beszélgettünk vele.

Egyenlőtlenségek minden társadalomban jelen vannak. Azért szükséges foglalkozni a kérdéssel, mert az ember alapvetően társas lény: másokhoz mérten értékeli a helyzetét, vonatkozzon ez a munkahelyi sikerre, jövedelemre vagy éppen magánéleti helyzetre. A mai globalizált piacgazdaságokban a növekvő vagyoni és jövedelmi egyenlőtlenségek egyre mélyebb társadalmi feszültségekhez vezetnek. Demokráciákban ez olyan folyamatokat eredményezhet, amelyek mentén az egyéni szavazat leértékelődik az anyagi támogatáshoz képest. Jó példa erre a legutóbbi amerikai elnökválasztás folyamata, ahol láthattuk, hogy a támogatások megszerzése és szerepe egyre fontosabbá válik.

Megvan ugyanakkor a lehetőség az egyenlőtlenségek csökkentésére, és Saez szerint ez az államok felelőssége. Munkáiban ennek az állami szerepnek a közgazdasági és közpolitikai vonatkozásait vizsgálja. Az egyik legfontosabb gondolat, hogy a társadalom képes az állam szabályozó szerepén keresztül hatni ezekre az egyenlőtlenségekre. Ezért az újraelosztásért pedig az adórendszer és az adópolitika felelős, Saez egy kutatásában például azt találta, hogy az Egyesült Államokban akkor nőttek leginkább a jövedelmi egyenlőtlenségek, amikor alacsonyabb volt az adókulcs mértéke.

A fejlett országok az összes gazdasági folyamat 30-50 százalékát adóztatják, az innen befolyó jövedelmek újraelosztása pedig csökkentheti az egyenlőtlenségeket. Ez viszont sok kérdést felvet. Nemzetközi óriáscégek és egyének is élhetnek az adóelkerüléssel – ennek megakadályozásához erős és jól megtervezett adórendszerek bevezetésére van szükség. E területen belül megoldás lehet Saez egyik legtöbbet emlegetett témája, a vagyonadó is. Célja a felső egy százalék megadóztatása, amivel a koronavírus-járvány által okozott válság európai kezelését is megoldaná. Röviden összefoglalva: a kormány által biztosított, különböző vállalkozásokat érintő mentőcsomagok költségvetési terheit a leggazdagabbak erősebb adóztatásával enyhítené, vagyonadón keresztül.

A videósorozat többi része megtekinthető a szakkollégium honlapján és Youtube-csatornáján.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVeseátültetés és házasság - Nobel-díjas professzorral interjúztak a Rajk Szakkollégium diákjaiHogyan lehet a legjobb eredményt elérni az élet olyan területein, ahol az ár nem megfelelő iránymutató? Alvin Roth egyebek mellett erről beszél a videóinterjú-sorozatban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„A legtöbb ember valamilyen kapcsolaton keresztül talál munkát”Matthew Jackson, a Stanford Egyetem professzora arról beszél a Rajk Szakkollégium videóinterjú-sorozatában, hogy milyen szerepük van a hálózatoknak a oktatásban és a munkaerőpiacon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Amikor egy nagy piacot akarsz bevenni, a befektetők túlzottan izgatottá válnak”Miért úsznak árral szemben a közép-európai gazdaságok, és mi áll a GameStop-őrület hátterében? Ezekről is beszél Aswath Damodaran a Rajk Szakkollégium videóinterjú-sorozatában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉrdemes-e pénzt fektetni az ingyenes felsőoktatásba?A Rajk Szakkollégium videóinterjú-sorozatában Joshua Angrist arra hozott példát, hogy milyen kutatási eredmény lehet érdekes a politikai döntéshozók számára is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElkerülhetetlen a nemzeti gazdaságpolitika visszatérése Európában, de kinek lesz ez jó?Nagyon nehéz az EU politikai integrációját elképzelni, ezért bizonyos mértékben elkerülhetetlen a gazdaságpolitika visszatérése a nemzeti szintre - mondja Dani Rodrik a Rajk Szakkollégium videóinterjú-sorozatában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért kellenek demokratikus intézmények a jóléthez?A Rajk Szakkollégium videóinterjú-sorozatának első részében Daron Acemoglu beszél arról, miért nincs szinte sosem jólét demokratikus és nyílt intézményrendszer nélkül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet állam egyenlőtlenség interjú rajk szakkollégium videó Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Jandó Zoltán
2024. október 14. 11:16 Adat, Élet

Elbukott a fociakadémia, árverezik a közpénzből épített öltözőt

Húszmilliós uniós támogatás és több mint százmilliónyi tao sem volt elég a túléléshez, most az öltöző eladásával fizetnék vissza a tartozásokat.

Koczóh Levente András
2024. október 12. 05:23 Élet

Ez van az ingyenes padlásfödém-szigetelés ajánlatok mögött

Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 14. 15:17 Adat, Közélet

Senkinek nem kellett az ötmilliárdos tihanyi ingatlan

Az aukció három napja alatt egyetlen licit sem érkezett a közel 40 ezer négyzetméteres, 5,2 milliárdért kínált tihanyi ingatlanra.

Jandó Zoltán
2024. október 14. 05:25 Közélet

Szakmai egyeztetés itthon: címet cserélt, a javaslatokat ignorálta a minisztérium

A szakmabeliek részletes visszajelzést adtak a minisztérium anyagára. A minisztérium meghallotta a kritikát: stratégia helyett koncepció lett az anyag címe.

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.