Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. május 1. 12:17 Élet

Minden nyolcadik madárfaj eltűnhet, köztük a hóbagoly és a vadgerle is

Több jól ismert madárfajt is a kihalás veszélye fenyeget a BirdLife International nevű nemzetközi madárvédelmi szervezet napokban közzétett jelentése szerint. Az öt évig készülő „világ madarainak helyzete” című kiadvány szerint a 11 ezer faj több mint 40 százalékának csökken a létszáma, és mindössze 7 százalékuknak nő. Ráadásul a madárfajok nyolcadánál áll fenn annak a veszélye, hogy teljesen eltűnnek.

A különböző családok veszélyeztetettsége erősen eltérő. A daruféléknél például négyből három fajt fenyeget a kihalás, de 68 százalék ez az arány az óvilági keselyűk és az albatroszfélék esetében is, míg a papagájalakúak közel harmada van hasonló helyzetben. Az elemzés szerint olyan közkedvelt madarak is a kihalás szélére kerültek, mint a hóbagoly, a lunda, vagy a vadgerle.

 

A BirdLife International arra jutott, hogy a helyzet az elmúlt évtizedekben jelentősen romlott, és ez nem csak a madaraknak, hanem a bolygó egészének is rossz hír. A madarak ugyanis olyan széles körben elterjedt állatok, hogy helyzetükből a teljes ökoszisztéma állapotára következtetni lehet. Részben ezért, részben a könnyű megfigyelhetőség miatt a kutatók is ezt az állatcsoportot vizsgálják a leggyakrabban. Az elmúlt években átlagosan több mint kétszer annyi tudományos cikk jelent meg a madarak fennmaradásáról, mint az emlősökéről, és háromszor annyi, mint a rovarokéról.

A madarak veszélyeztetettségének növekedése több dologra vezethető vissza, ezek azonban szinte kivétel nélkül az emberiséghez köthetőek. Számos faj életét ráadásul egyszerre több ilyen tényező is negatívan befolyásolja.

 

A legnagyobb gond a mezőgazdaság bővülése, ez az 1469 veszélyeztetett fajból 1091-et érint. Azzal, hogy az elmúlt háromszáz évben a Föld területének 6 százalékáról 38-ra nőtt a mezőgazdasági termelésbe bevont terület aránya, rengeteg madár veszítette el természetes életterét.

Emellett a rovarirtószerek is sok állatot veszélyeztetnek. Egy nemrégiben készült amerikai kutatás szerint például az ilyen vegyszerek használata miatt csökkent negyedével a Koronás verébsármány testsúlya. Ráadásul a rovarirtók a verébsármány tájékozódó képességét is rontották, ami szintén nem túl előnyös egy költöző madár esetében.

A mezőgazdaság mellett hasonlóan nagy probléma a fakitermelés, aminek eredményeként évi 10 milliárddal csökken a bolygó faállománya. Sok madárra az invazív idegen fajok is komoly veszélyt jelentenek: a patkányok és egerek 250, a házimacskák 202 kihalás környékére sodródott madárfajt veszélyeztetnek.

 

Jelenleg a klímaváltozás még csak az ötödik a legnagyobb gondot okozó tényezők rangsorában, a kiadvány összeállítói szerint azonban hosszabb távon ez jelentheti a legnagyobb kihívást.

Bár a dokumentum főleg a kedvezőtlen folyamatokat írja le, azért néhány olyan esetről is beszámolnak, ami bizakodásra adhat okot. Miközben sok faj a kihalás szélére sodródott az elmúlt évtizedekben, volt 25 olyan is, amely kikerült ebből a kategóriából. Ilyen például a piroscsőrű hokkó, a rózsás galamb, vagy éppen a koreai kanalasgém.

„A tanulmány kijózanító képet közöl a madarak helyzetéről és az előttünk álló kihívásokról, ugyanakkor azt is megmutatja, hogy léteznek megoldások és sikeresen fel lehet venni a harcot ezekkel a problémákkal” – összegezte a tanulságokat Patricia Zurita, a BirdLife vezérigazgatója. Az elemzés szerint a legfontosabb feladatok a madarak életterének helyreállítása, az invazív fajok irtása, illetve kontroll alatt tartása, és a veszélyeztetett madarak helyzetének folyamatos ellenőrzése.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Birdlife hóbagoly kihalás madarak veszélyeztetett Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Pálos Máté
2023. május 30. 14:28 Élet

Az alkotóknak óriási siker, a Nemzeti Filmintézetnek kudarc az Arany Pálma

Kategóriájában a világ egyik legrangosabb elismerését kapta meg Buda Flóra Anna rövidfilmje, de szinte rögtön utána kirobbant a vita, hogy mit jelent ebben a kontextusban a „magyar siker”.

Banyár József
2023. május 28. 17:35 Élet

A gyermeknevelés luxussá vált, ezt akartuk?

A jövő nemzedék felnevelése a társadalom egyik legfontosabb befektetése, de ezt mintha senki sem akarná tudomásul venni, amikor a gazdaságról vagy a nyugdíjrendszerről van szó.

Hajdu Miklós
2023. május 26. 20:13 Adat, Élet

Olyan sok magyar él rabszolgasorban, mint Sopron vagy Tatabánya teljes lakossága

Változatos formában, de máig sokan süllyednek rabszolgasorsba, Magyarországon főleg a kiszolgáltatott, alacsony státuszú embereket fenyegeti a kényszermunka.

Fontos

Kolozsi Ádám
2023. június 4. 04:31 Közélet, Világ

Magyar B-terv: kimenekítenék a gyerekeket az állami iskolarendszerből Kárpátalján

Hivatalosan is őshonos kisebbség szeretne lenni a magyarság Ukrajnában, de már gőzerővel dolgoznak a magyar nyelvű oktatás megmentésének egy másik módján.

Fabók Bálint
2023. június 3. 17:33 Világ

„15-szörös áron adták a benzint, de meg kellett vennem, mert az életemről van szó” – menekülés a szudáni polgárháborúból

Aki nem menekült el, lényegében hat hete be van zárkózva Szudán fővárosában, az akár 40 fokos melegben azonban rendszeresen előfordul, hogy nincs áram és víz.

Kolozsi Ádám
2023. június 3. 13:15 Közélet, Világ

Orbán a jobboldali internacionálé áttörését várja a spanyol radikálisoktól

A magyar kormányfő a spanyol radikálisoktól várja az európai jobboldali fordulatot, a centristák ellenben Spanyolország „melonizációjától” tartanak a Vox előretörése miatt.