Ahogy a bitcoin árfolyama újabb csúcsokat dönt – jelenleg már 54 ezer dollár, illetve 45 ezer euró felett jár – egyre nagyobb figyelem irányul a különböző hatóságok által lefoglalt kriptodevizákra.
Januárban írtunk a finn vám- és pénzügyőrség által több tételben lefoglalt 1981 bitcoinról, amely a cikk megjelenésekor 60 millió eurót ért. Ha azóta sem adták el, akkor most már közel 90 milliós értéken tarthatják nyilván.
A bajorországi Kempten ügyészsége hasonló nagyságrendű vagyonra tett szert egy kiberbűnöző elfogásakor, ehhez azonban nem fér hozzá. Az illető már le is töltötte a büntetését, de nem árulja el a bitcointárcájának jelszavát, így aztán nem lehet hozzáférni a több mint 75 millió eurót érő kriptodevizához.
A német hatóságok azért általában szerencsésebbek ennél, és ahogy a Süddeutsche Zeitung és a Tagesschau német médiumok közös kutatásából kiderült, az utóbbi években legalább 50 millió euróval gyarapították a közvagyont lefoglalt kriptodevizák értékesítése révén.
Németországban tartományonként eltér, hogy mit kezdenek az ilyen formában lefoglalt anyagi eszközökkel. Hessenben – ahová a pénzügyi központ Frankfurt is tartozik – nagyjából 2200 bitcoint foglalt le az internetes bűnözés elleni hatóság, és ezt egyelőre nem is adta el. Jelenlegi értéke 99 millió euró körül van.
Máshol viszont – például Bajorországban, Rajna-vidék-Pfalz és Schlewig-Holstein tartományokban – a lehető leghamarabb túladnak a lefoglalt kriptodevizákon, még akkor is, ha nincs jogerős ítélet. Erre az a német jogszabály ad lehetőséget, amely szerint a lefoglalt értékek azonnal eladhatók, ha jelentős értékvesztés fenyegeti őket. Ezt pedig nem nehéz bebizonyítani a szélsőségesen ingadozó árfolyamú kriptopénzek esetében.
Az eladásokat aukció keretében vagy kriptodeviza-tőzsdéken keresztül bonyolítják le, de Észak-Rajna-Vesztfália tartomány már tervbe vette, hogy létrehoz egy saját kereskedési felületet, ahol megválhat majd a lefoglalt kriptopénzektől.
Pénz
Fontos