Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. január 25. 19:39 Közélet, Vállalat

Lecsapott a versenyhivatal a Telekomra és a Telenorra

Előzetes értesítés nélküli helyszíni vizsgálatot tartott a Gazdasági Versenyhivatal szerda este a Magyar Telekom és a Telenor Magyarország székhelyén – közölte a GVH. A hatóság, mint a közleményből kiderült, versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálja a két nagy távközlési cég együttműködését.

A GVH azt gyanítja, illetve valószínűsíti, hogy a Telekom és a Telenor előzetesen fel akarta osztani a piacot, ajánlataikat pedig össze akarták hangolni, amikor az NMHH kiírta 2014-ben a 4G-s frekvenciahasználati pályázatot. A hatóság szerint a két cég egyeztetéseket folytathatott, és magatartásukkal hátrányosan érinthették nagyszámú előfizetőiket.

Abban lehet valami, hogy egyeztettek, hiszen a Telekom és Telenor, miután frekvenciákat nyertek, végül valóban összekapcsolták hálózataikat 2014-2015-ben – egy ilyen megállapodás egyeztetés nélkül nyilvánvalóan nem jöhetett volna létre. Az NMHH még akkor megküldte a megállapodás szövegét a versenyhivatalnak, áll az akkori közleményben. A GVH viszont most már előzetes bírósági jóváhagyás birtokában szállhatott ki a cégek központjaihoz.

Érdekes módon éppen a napokban futott körbe a sajtóban, hogy a Telenor esetleg Magyarországról is kivonulna. Azt, hogy a norvég telekomcég kivonulna a Balkánról, már hosszú ideje pletykálják a piacon, de az új elem volt, hogy Magyarországról is elmehetnek.

A képet még tovább árnyalja, hogy pont annak a frekvenciának a pályázatát vizsgálja most a versenyhivatal, amit eredetileg egy állami mobilszolgáltatónak szántak. Csakhogy az első tender eredményét – amin az akkor létrehozott állami cég futott be – lényegében minden érintett megtámadta, és hosszú jogi kötélhúzás után új pályázatot kellett kiírnia a médiahatóságnak. Ezen pedig már a három akkor is piacon lévő szereplő, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone jutott frekvenciához.

Az állam azonban ezt követően sem adta fel teljesen terveit a távközlési piacon. 2013-ban például elterjedt a piacon, hogy megkörnyékezték a Vodafone-t. Mindezek fényében a be nem jelentett GVH-vizsgálat időzítése még érdekesebb.

Megkérdeztük a Telenort, hogy miként értékelik a fejleményeket. A cégnél lapunknak azt mondták, hogy mindenben együttműködnek a hatósággal és segítik a GVH munkáját, ennél részletesebben azonban a folyamatban lévő jogi eljárást a vizsgálat lezárultáig nem kívánták kommentálni. A Magyar Telekom közleményben jelezte, hogy a hatósággal együttműködnek, a Telenorral viszont nem működtek együtt a frekvencia-haszonbérleti szerződés megkötése előtt.

A vizsgálatra hat hónapja van a GVH-nak, de ezt még kétszer meghosszabbíthatják további hat hónappal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat gvh távközlés Telekom telekommunikáció Telenor versenyhivatal Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.