Előzetes értesítés nélküli helyszíni vizsgálatot tartott a Gazdasági Versenyhivatal szerda este a Magyar Telekom és a Telenor Magyarország székhelyén – közölte a GVH. A hatóság, mint a közleményből kiderült, versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálja a két nagy távközlési cég együttműködését.
A GVH azt gyanítja, illetve valószínűsíti, hogy a Telekom és a Telenor előzetesen fel akarta osztani a piacot, ajánlataikat pedig össze akarták hangolni, amikor az NMHH kiírta 2014-ben a 4G-s frekvenciahasználati pályázatot. A hatóság szerint a két cég egyeztetéseket folytathatott, és magatartásukkal hátrányosan érinthették nagyszámú előfizetőiket.
Abban lehet valami, hogy egyeztettek, hiszen a Telekom és Telenor, miután frekvenciákat nyertek, végül valóban összekapcsolták hálózataikat 2014-2015-ben – egy ilyen megállapodás egyeztetés nélkül nyilvánvalóan nem jöhetett volna létre. Az NMHH még akkor megküldte a megállapodás szövegét a versenyhivatalnak, áll az akkori közleményben. A GVH viszont most már előzetes bírósági jóváhagyás birtokában szállhatott ki a cégek központjaihoz.
Érdekes módon éppen a napokban futott körbe a sajtóban, hogy a Telenor esetleg Magyarországról is kivonulna. Azt, hogy a norvég telekomcég kivonulna a Balkánról, már hosszú ideje pletykálják a piacon, de az új elem volt, hogy Magyarországról is elmehetnek.
A képet még tovább árnyalja, hogy pont annak a frekvenciának a pályázatát vizsgálja most a versenyhivatal, amit eredetileg egy állami mobilszolgáltatónak szántak. Csakhogy az első tender eredményét – amin az akkor létrehozott állami cég futott be – lényegében minden érintett megtámadta, és hosszú jogi kötélhúzás után új pályázatot kellett kiírnia a médiahatóságnak. Ezen pedig már a három akkor is piacon lévő szereplő, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone jutott frekvenciához.
Az állam azonban ezt követően sem adta fel teljesen terveit a távközlési piacon. 2013-ban például elterjedt a piacon, hogy megkörnyékezték a Vodafone-t. Mindezek fényében a be nem jelentett GVH-vizsgálat időzítése még érdekesebb.
Megkérdeztük a Telenort, hogy miként értékelik a fejleményeket. A cégnél lapunknak azt mondták, hogy mindenben együttműködnek a hatósággal és segítik a GVH munkáját, ennél részletesebben azonban a folyamatban lévő jogi eljárást a vizsgálat lezárultáig nem kívánták kommentálni. A Magyar Telekom közleményben jelezte, hogy a hatósággal együttműködnek, a Telenorral viszont nem működtek együtt a frekvencia-haszonbérleti szerződés megkötése előtt.
A vizsgálatra hat hónapja van a GVH-nak, de ezt még kétszer meghosszabbíthatják további hat hónappal.
Közélet
Fontos