A koronavírus-járvány miatt jelentősen megnőtt az erdőirtások mértéke szerte a világban. Az elmúlt két év átlaghoz képest 77 százalékkal több erdőterületet irtottak ki a járvány kitörése óta a Marylandi Egyetem egyik kutatócsoportja által elemzett műholdfelvételek alapján.
A növekedésnek alapvetően két oka van: egyrészt nehézkesebbé vált a bűnüldözés a járványhelyzetből fakadóan, másrészt sokan illegális fakitermeléssel próbálnak pénzhez jutni a gazdasági nehézségek miatt.
Az erdőirtások különösen Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában gyorsultak fel, főleg áprilisban és májusban, amikor többszörösére nőtt a kivágott erdőterület nagysága Afrikában és Ázsiában. Mivel a szegényebb régiókban százmilliók megélhetését lehetetlenítette el a járvány, sokan gazdálkodni kezdtek a kiirtott területeken, illetve fakereskedelemből próbálnak pénzt szerezni.
Az erdőirtások felgyorsulása különösen aggasztó az eddigi tempó fényében. 1990 és 2016 között 1,3 millió négyzetkilométer erdőterületet számoltak fel a világon, ami Franciaország területének kétszerese. Átlagosan óránként 800 focipályányi erdő tűnt el. Bár a tendencia mérséklődést mutatott, 2018-ban is Belgium területének megfelelő erdőt vágtak ki.
Az elmúlt egy-két évben hiába lett egyre fajsúlyosabb téma az erdők védelme, különböző okok erősítik a negatív tendenciát. Az amazóniai esőerdőben az előzetes adatok alapján még pusztítóbb tüzek jöhetnek, mint tavaly. Szibériában pedig Magyarországnál is nagyobb terület égett le idén, részben a példátlan forróság miatt.
Világ
Fontos