Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. március 29. 21:13 Világ

A mezőgazdaságot a szárazság, a turizmust a járvány szárítja ki Észak-Afrikában

Afrika sok országa számára már a koronavírus-járvány kitörése előtt borúsak voltak a gazdasági kilátások. Miközben Kelet-Afrikában hatalmas sáskarajok pusztítottak, a kontinens északi részén a szárazság okoz gondot.

Észak-Afrikában közeleg az aratás időszaka, így hamarosan ténylegesen kiderül, hogy az elmúlt hónapok rendkívül száraz időjárása mekkora károkat okozott a mezőgazdaságban. Youssef Alaoui, egy marokkói mezőgazdasági lobbicég vezetője a Bloombergnek tett nyilatkozatában elmondta, hogy

a vízhiány nagy probléma. Az idei terméshozam az előző évihez képest minden bizonnyal el fog maradni, és a minősége is meglehetősen kérdéses.

Afrika északnyugati részén a búzamezőkön a szokásos csapadékmennyiség negyede sem esett le az elmúlt három hónapban, miközben a melegrekordok is megdőltek. A két szélsőséges időjárási tényező együttesen a növények túlságosan gyors fejlődéséhez vezet, a termés pedig gyenge lesz. A helyzet Marokkóban különösen rossz, itt a gazdák gyakran már a búza- árpaföldeken legeltetik az állatokat, mivel gyenge hozamra számítanak, a legelők meg amúgy is is kiszáradtak.

Ha nem lesznek a térségben jelentősebb esők a közeljövőben, akkor Algéria, Marokkó és Tunézia az európai és a Fekete-tenger környéki gabonapiacok felvásárlói között fog feltűnni, méghozzá jelentős súllyal. Marokkó búzaimportja idén a várakozások szerint 29 százalékkal fog emelkedni. Az ország és a szomszédos Algéria már el is kezdte feltölteni a tartalékokat, tartva attól, hogy a koronavírus-járvány közvetett hatására széles körű exportkorlátozások lesznek a nemzetközi élelmiszer-piacokon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA háztartások után az országok is elkezdték bespájzolni az élelmiszertÖssze kell hangolniuk az országoknak az élelmezési politikájukat, és ennek során Magyarország kivételesen jó alkupozícióban lehet.

A környezeti hatások mellett a gazdasági következmények is aggasztók. Marokkó munkaerejének például 35 százalékát foglalkoztatja a mezőgazdaság, míg az ország GDP-jének 12 százalékát adja az ágazat. A turizmus szintén nagyon jelentős szektor – akárcsak Tunéziában -, ezt viszont most a koronavírus-járvány nullázta le egy időre. Algériában pedig az okozza a legnagyobb gondot, hogy a korábbi szint közel harmadára zuhant az olaj ára, máris sok milliárd dollár bevételről fosztva meg Afrika egyik legjelentősebb kitermelőjét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk70 éve nem volt akkora sáskajárás Kelet-Afrikában mint most, 25 millió ember élete van veszélybenA változó klíma ideális körülményeket teremt a pusztító sáskák szaporodásához. Néhány országban elkeseredettségükben autógumi égetésével védekeznek az emberek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika algéria aszály marokkó mezőgazdaság Tunézia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.