Afrika sok országa számára már a koronavírus-járvány kitörése előtt borúsak voltak a gazdasági kilátások. Miközben Kelet-Afrikában hatalmas sáskarajok pusztítottak, a kontinens északi részén a szárazság okoz gondot.
Észak-Afrikában közeleg az aratás időszaka, így hamarosan ténylegesen kiderül, hogy az elmúlt hónapok rendkívül száraz időjárása mekkora károkat okozott a mezőgazdaságban. Youssef Alaoui, egy marokkói mezőgazdasági lobbicég vezetője a Bloombergnek tett nyilatkozatában elmondta, hogy
a vízhiány nagy probléma. Az idei terméshozam az előző évihez képest minden bizonnyal el fog maradni, és a minősége is meglehetősen kérdéses.
Afrika északnyugati részén a búzamezőkön a szokásos csapadékmennyiség negyede sem esett le az elmúlt három hónapban, miközben a melegrekordok is megdőltek. A két szélsőséges időjárási tényező együttesen a növények túlságosan gyors fejlődéséhez vezet, a termés pedig gyenge lesz. A helyzet Marokkóban különösen rossz, itt a gazdák gyakran már a búza- árpaföldeken legeltetik az állatokat, mivel gyenge hozamra számítanak, a legelők meg amúgy is is kiszáradtak.
Ha nem lesznek a térségben jelentősebb esők a közeljövőben, akkor Algéria, Marokkó és Tunézia az európai és a Fekete-tenger környéki gabonapiacok felvásárlói között fog feltűnni, méghozzá jelentős súllyal. Marokkó búzaimportja idén a várakozások szerint 29 százalékkal fog emelkedni. Az ország és a szomszédos Algéria már el is kezdte feltölteni a tartalékokat, tartva attól, hogy a koronavírus-járvány közvetett hatására széles körű exportkorlátozások lesznek a nemzetközi élelmiszer-piacokon.
A környezeti hatások mellett a gazdasági következmények is aggasztók. Marokkó munkaerejének például 35 százalékát foglalkoztatja a mezőgazdaság, míg az ország GDP-jének 12 százalékát adja az ágazat. A turizmus szintén nagyon jelentős szektor – akárcsak Tunéziában -, ezt viszont most a koronavírus-járvány nullázta le egy időre. Algériában pedig az okozza a legnagyobb gondot, hogy a korábbi szint közel harmadára zuhant az olaj ára, máris sok milliárd dollár bevételről fosztva meg Afrika egyik legjelentősebb kitermelőjét.
Világ
Fontos