Hírlevél feliratkozás
Straub Ádám
2019. május 5. 18:03 Tech

Minden digitális körülöttünk, a rádió miért nem?

Szokott még Commodore 64-esen táblázatot szerkeszteni vagy fekete-fehérben nézni az esti híradót? Nyilván nem, de hiába van a legújabb iPhone-ja, biztosak vagyunk benne, hogy mégi napi rendszerességgel használ egy az előbbiekhez hasonlóan ősi technológiát: az analóg rádiót.

Magyarországon 94 éve, 1925 óta lehet fogni rádióadást (elődje, a telefon hírmondó vezetékes hálózaton működött). De még ha tekintetbe is vesszük azt, hogy sztereóban csak 1967 óta lehet rádiózni idehaza, a hangzást támogató hifiberendezések pedig a hetvenes években terjedtek el nálunk, akkor is 40-50 éves technológiáról beszélünk, amit a mai napig használunk. És nem csak az idősek, hiszen a szüleik autójában ülve, a fodrásznál vagy az ábécében a fiatalok is rádiót hallgatnak. Közben az analóg tévésugárzás hét évvel ezelőtt megszűnt, hogy az általa használt rádiófrekvenciákat részben a mobilinternetes szolgáltatások nyújtására lehessen használni. Ez azt is jelenti, hogy egy régi Junoszty-tévén ma már semmilyen műsort nem foghatunk, egy hetvenes években gyártott Videoton rádión viszont, ha nem is az összes, de több rádiócsatornát ma is hallgatni lehet.

Bár kicsit tompa, azért nem pocsék a hangzás

Mialatt a tévénk fekete-fehérből, monó hangúból HD-felbontásúvá és térhangzásúvá fejlődött, a rádió manapság is ugyanazt a minőséget kínálja, amit 40 éve. Pedig már a közszolgálati Kossuth, Petőfi és Bartók csatornák műsorainak mindegyike sok éve digitális módszerekkel készül, és persze a kereskedelmi adóknál sem mágnesszalagokkal dolgoznak jó ideje. Ehhez képest a rádiós műsorsugárzás a régi maradt, vagyis a műsorok továbbítására használatos jelek számára elérhető sávszélesség korlátai miatt egy kissé tompa hangzású. Míg az emberi fül 0 és 120 decibel közötti dinamikatartományt tud érzékelni (a felső érték már a fájdalomküszöb), az analóg rádiózás ennél jóval kisebb, 30-40 decibeles dinamikatartománnyal dolgozik – magyarázta a G7-nek Kuti Sándor rádiós rendszermérnök.

Ez is az oka annak, hogy a rádión közvetített hangverseny kevésbé szól természetesen, pedig a hangmérnökök ilyenkor egy kicsit hozzá is nyúlnak a hangzáshoz, hogy a zenei részletek vagy egy beszélgetés részletei ne csak a drága hifi-eszközökön, hanem a hétköznapi autó- vagy asztali rádión is jól hallhatóak legyenek – mondta Kuti. Bár az ultrarövid hullámon analóg technológiával sugárzott adás hangminőségét túlzás lenne rossznak mondani, azért egy CD vagy a fizetős Spotify hangminőségét egyáltalán nem éri el.

Amikor nem biztos, hogy a digitális tényleg jobb

Miért nem váltottunk át rádióban is a digitális technológiára? Norvégia például már meglépte ezt 2017 decemberében. Ők a DAB+ nevű digitális rádiós technológiára váltottak, és az átállás nem ment simán: mélyrepülésbe kezdtek a hallgatottsági adatok, és csak mostanra, másfél évvel később álltak vissza nagyjából az átállás előtti állapotra.

Hihetetlennek tűnik, de Magyarországon már nem kevesebb, mint tíz éve tesztelik a DAB+ technológiát. A DAB+ bevezetésének komoly nehézsége, hogy teljesen új vevőkészülékeket igényel: le kellene cserélni miatta a legtöbb autó rádióját, hiszen a hazai autópark átlagos életkora már 14 év felett jár, és a járművek döntő többsége nincs felkészítve az új szabványra. Ez még új járművek esetében is többnyire feláras: a DAB+ digitális vevőegységért (amivel a hagyományos adást is lehet fogni) 35-70 ezer forintot kérnek el egy Opel Corsa-méretű autó esetében. Az otthoni rádiókat sem lehet úgy felokosítani külső eszközzel, mint a földi sugárzású digitális tévé bevezetésekor a meglévő tévékészülékeket, le kellene cserélni őket a DAB+ miatt, egyedül a profibb hifi-eszközökhöz lehet külső digitális tunert vásárolni. Míg tíz évvel ezelőtt írt tesztemben arra panaszkodtam, hogy a DAB+ eszközök méregdrágák, mostanra már akár 12 ezer forint körüli áron is elérhető asztali rádió – egyelőre ez az egyetlen pozitív változás.

Jelenleg a Kossuth, Bartók, Petőfi és Dankó rádiók adását egy jó minőségű mp3-mal nagyjából azonos – tehát hétköznapi használatra tökéletes – minőségben, sztereóban lehet hallgatni DAB+-on, a Klubrádió, a Katolikus Rádió és az Inforádió adását pedig ennél gyengébb minőségben és monóban. Ez a kísérleti adás azonban csak Budapest és környékének vételkörzetében működik, a vételkörzet határát elérve pedig – digitális mivoltából fakadóan – nem kezd el sisteregni, hanem egyszercsak teljesen elnémul. A DAB+ azonban csak akkor nyújt hangzásbeli fölényt az analóg rádióhoz képest, ha kellő sávszélességet kapnak a csatornák, egyébként gyakorlatilag ugyanolyan korlátozott minőségben szólna az adás, mint eddig.

A rádióból nem váltunk digitálisra

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2016–2020 közötti időszakra szóló rádióspektrum-stratégiája szerint a hazai rádiózás a jövőben vagy a DAB+ technológiával, vagy egy másik, DRM+ (digitális világrádió) szabvány használatával működhetne tovább. Az utóbbi előnye, hogy az analóg adással azonos frekvenciasávban sugározhatna akár azzal párhuzamosan, míg a DAB+ magasabb, kevésbé optimálisan terjedő frekvenciát használ.

Egyelőre itthon egyik technológiára való átállás sincs napirenden, méghozzá azért, mert az NMHH szerint a rádiós digitális átállás médiapolitikai kérdéseket érintő előkészítést igényel. A kormányzat pedig az elmúlt években láthatólag nem azon iparkodik, hogy minél több rádiós műsorszóró előtt nyissa meg a terepet, inkább a kormányközeli médiumok dominanciáját igyekszik megőrizni, tehát a rádió digitalizálásában nem igazán érdekelt. És ha egy évtizednyi tesztelés nem volt elég a DAB+ hazai térhódításához, nem túl valószínű, hogy az bekövetkezzen.

A mobilnet lesz a rádió jövője?

Természetesen a tévéhez hasonlóan a rádiós piacot sem hagyta érintetlenül az internetes streaming szolgáltatások elterjedése. Ma már havi néhány ezer forintért több tíz gigabájtnyi mobilinternetes csomagot kaphatunk, amellyel gond nélkül lehet akár menet közben vagy az autóban online zeneszolgáltatásokat használni. A hagyományos FM-rádió is eltűnőben van az okostelefonokból: bár az alsó- és középkategóriában még jelen van, egy iPhone-ban hiába keressük, míg a Samsung Galaxy S10-esnél csak az amerikai verzióban található, mert ott a helyi hírközlési hatóság előírja e funkciót. A DAB+ rádiót pedig egy-két kísérletet leszámítva sosem támogatták a telefonok.

Bár a Spotify és társai mostanáig főleg zenében voltak érdekeltek, a Spotify tavaly ősz óta már podcastokat (streamelhető, letölthető, jellemzően szöveges műsorokat) is kínál hallgatóinak, idén pedig már három podcastos céget is felvásárolt összesen 400 millió dollár értékben. A Gimlet Media és a Parcast több tucatnyi népszerű amerikai podcast gyártója, míg az ugyancsak akvirált Anchor cég a hangos adások terjesztését és szponzorációját kínálja független podcastkészítőknek. Ugyanakkor a The Drum című marketinges szaklap híre szerint a világ legnépszerűbb online zenestreamelője egyelőre még küszködik azzal, hogy a platformján elérhető podcastok hirdetésen keresztül pénzt termeljenek a cégnek.

Itthon is egyre népszerűbb, de még közel sem tömegmédia a podcast

Bár technikailag nem egy óriási kihívás, itthon még kevéssé használják ki a rádiók a podcastokban rejlő lehetőségeket. Pedig a podcast pont a rádiózás kényelmét biztosítja: a megfelelő applikációban feliratkozhatunk bármely podcast adásaira, így azonnal értesülhetünk egy-egy újabb rész megjelenéséről, anélkül, hogy ehhez a rádió honlapját meg kellene nyitnunk.

Ezt jelenleg rendszerszinten csak a Tilos Rádió teszi lehetővé, más adók esetében egy-egy műsor, például a Jazzy Rádión futó Millásreggeli, illetve a Rádió 1 Balázsék című reggeli műsora hallgatható podcastként – utóbbi egyébként az iTunes toplistájának az élbolyában van, a különböző platformokon pedig több tízezren hallgatnak egy-egy adást. A legtöbb hazai rádió klasszikusabb megközelítést folytat: általában az élő adás mellett kronológikus sorrendben lehet elérni a műsorokat, tehát például ki lehet választani, hogy a szerda délután négy órás műsort hallgassuk – működni ez is működik, csak az újabb adásokról nem értesülnek automatikusan a potenciális hallgatók.

Meg lehet élni egy podcast működtetéséből?

Ugyanakkor mostanra a legtöbb magyar hírportál (így a G7 is) kísérletezik heti, havi rendszerességű podcastokkal, független műsorokból pedig néhány tucat működik aktívan. Azzal kapcsolatban azonban megoszlanak a vélemények, hogy egy ilyen műsor fenntartásából Magyarországon meg lehet-e élni – hirdetésekből származó bevételekből biztosan nem.

A Checkpoint nevű videojátékos podcast egyik készítője, az Indexnél dolgozó Stöckert Gábor szerint ugyanakkor a magyar hallgatók is komoly támogatást tudnak nyújtani: kétfős stábjuk a Patreon nevű támogatási platformon tavaly összekalapozott egy akkora összeget, amelyből elutazhattak egy tokiói videojáték-kiállításra, hogy a helyszínről bejelentkezzenek. Stöckert szerint problémás, hogy a jelenlegi platformokon nem lehet elég precízen mérni a hallgatottságot. Talán csak a Spotify-nál van erre megfelelő megoldás, de annyira mély statisztikák, mint amilyeneket például a YouTube kínál, még nem állnak rendelkezésre. Így nem meglepő, hogy a hazai hirdetők egyelőre nem élnek a podcastokban rejlő lehetőségekkel – szemben az amerikaiakkal, ahol gyakori, hogy a műsorvezetők saját maguk mondják el adásaikban a szponzorok üzenetét.

Ilyen lesz a jövő rádiója

Hogyan képzeljük el a jövő magyar rádióját? Valószínűleg egy hibrid szolgáltatás lesz, amit még évekig analóg módon hallgatunk majd a kocsinkban, azonban otthon vagy útközben, a telefonunkon már átállunk az interneten sugárzott műsorokra. A Spotify idei akvizíciói is azt mutatják, hogy a zenestreamelő cég a jövő rádiójává alakulna, a héten például egy új „munkába menet” lejátszási listát kezdett el tesztelni, ami a zeneszámok mellett már podcast-adásokat is felkínál meghallgatásra. Így gyakorlatilag a kereskedelmi rádiócsatornák olyan riválisát tudja létrehozni, ahol ugyanúgy vannak vicces műsorvezetők, mint a reggeli műsorban, de a hallgató mindig a számára kedves zenéket kapja két beszélgetés között az aktuálisan agyonjátszott slágerek helyett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAzért nem találsz több rádiót, hogy ne legyen konkurenciája a kormányközelieknekMiközben 2008-ban nyolc kereskedelmi rádiót lehetett hallgatni Budapesten, és még 2012-ben is ötöt, jelenleg mindössze három érhető el.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech analóg rádió dab+ digitális rádió frekvencia NMHH Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Tovább olvasom

20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom