Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. március 8. 16:10 Világ

Az olajból és gázból meggazdagodott norvégok kiszállnak az olajipari befektetésekből

Norvégia, Nyugat-Európa legnagyobb olaj és gázkitermelő országa kezdettől fogva nem költi el azonnal, hanem befekteti az állami olaj- és gázmezők termeléséből származó pénzt, és csak a hozamból vesz ki az állami szükségleteknek megfelelően. A befektetési alapot a jövőre célozva Állami Nyugdíjalapnak nevezik, és a vagyona jelenleg 1000 milliárd dollár, azaz jelenlegi árfolyamon 281 ezer milliárd forint körül van. Ez durván hétszerese a magyar GDP-nek.

A norvégok most úgy döntöttek, hogy kiszállnak minden kisebb olajipari befektetésükből, ami azt jelenti, hogy 8 milliárd dollár értékben adnak el 134 cég részvényeiből. Három kivétel marad, igaz, ezek pont a legnagyobb olajipari társaságok: a Shell, a BP és a Total. Ugyancsak független a döntéstől, hogy a norvég állami olajvállalat az Equinor (korábban Statoil) többsége állami kézben marad.

A fosszilis energiahordozókból való kiszállást azzal indokolják, hogy az ország vagyonát függetlenebbé szeretnék tenni a szektor jövőjétől, de cáfolják, hogy a részvények várható értékcsökkenése miatt menekülnének ki az iparágból – írja a BBC.

A kormány döntését a norvég parlamentnek még jóvá kell hagynia, mint ahogy arról is minden évben parlamenti döntés szükséges, hogy a hozamból mennyit vesznek ki az állami jóléti kiadások fedezésére.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHogyan lett olajbányászból világverő innovatív klímakutató nemzet a norvég?Kristin Danielsen, a Norvég Kutatási Tanács nemzetközi igazgatója elmondja.

Az alap mindig átlátható módon fektette be az állami pénzeket, és erkölcsi megfontolásokra is többször hivatkozott a döntéseinél, a dohányiparba például ezért nem szállt be. Az viszont érdekes morális csavar a történetben, hogy pont az olajból szerzett pénzeket vonják (nagyjából) ki a világ olajiparából, részben igazodva a környezettudatosság elveihez, de közben a norvég mezők kitermelése akár külső cégeknek adott jogokkal, és állami háttérrel is folytatódik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ befektetés gáz környezetvédelem norvégia olaj Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.