Frissítette a Bloomberg az országokat az emberek egészsége alapján sorba rendező világranglistáját. Az amerikai hírügynökség olyan tényezőket vesz figyelembe, mint a várható élettartam, a dohányzás és az elhízás elterjedtsége, a tiszta vízhez való hozzájutás, valamint a csatornázottság.
A legutóbbi, 2017-es rangsort Olaszország vezette, de ezúttal megelőzte Spanyolország. Az utóbbi egészségügyi rendszerével kapcsolatban egy közelmúltbeli tanulmány kiemelte, hogy jó minőségű a közszolgáltatás, a gyerekekre, nőkre és idősekre is kiterjednek a megelőző programok, továbbá az akut és krónikus betegségek gyógyítása is megfelelően működik. Az országban az utóbbi egy évtizedben csökkent a rák és a keringési betegségek miatt bekövetkező halálozások száma.
Az eredményekben a mediterrán étrendnek is lehet szerepe, a Navarrai Egyetem orvostudományi karának közelmúltbeli tanulmánya szerint ez – kiegészítve az extra szűz olívaolajjal vagy magvakkal – jobb eredményeket mutat az életveszélyes keringési zavarok megelőzésében, mint az alacsony zsírbevitelt előíró diéták.
Az uniós tagállamok közül Spanyolországban a legmagasabb a várható élettartam, és globálisan is csak Japán és Svájc előzi meg. A Washingtoni Egyetem egészségméréssel foglalkozó intézete azt jósolja, hogy 2040-re a spanyolok már mindenkit megelőznek, és 86 év lesz a várható élettartamuk.
Magyarország négy helyet javított a 2017-es helyzethez képest, de ez így is csak a 48. hely megszerzésére volt elég. A Bloomberg cikkéből származó táblázat szerint a térségbeli országok közül csak Szerbia és Macedónia végzett mögöttünk, előttünk pedig belátható távolságra van Szlovákia, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Lengyelország.
Sokkal jobban szerepelt Észtország, Horvátország, Csehország, valamint Szlovénia is. Nem is beszélve a 13. helyezett Ausztriáról. Bulgária és Románia adatai ugyanakkor nem látszanak a táblázatban, ami arra utal, hogy – ha szolgáltattak megfelelő mennyiségű adatot – az 56. helynél hátrébb végeztek.
Adat
Fontos