Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 11. 10:34 Vállalat

Tragikus tőzsdére lépéssel is lehet vagyonokat keresni

A telefonjairól idehaza is ismert Xiaomi a hongkongi tőzsde történetének legrosszabbul sikerült részvénykibocsátását hajtotta végre tavaly a 3 milliárd dollár feletti kategóriában, az azóta eltelt fél évben mintegy 30 százalékot esett az árfolyam. A zuhanás ezen a héten még gyorsult is, miután lejárt a részvényesek egy részére vonatkozó eladási korlátozás ideje.

Így is vannak azonban olyan befektetők, akik túlzás nélkül vagyonokat kerestek azzal, hogy bíztak a cég sikerében. Azokról van szó, akik a vállalat (akkor még természetesen tőzsdén kívüli) első tőkebevonásának keretében tettek pénzt a társaságba 2010 szeptembere és 2011 májusa között. Ők mindössze 1,95 hongkongi centért jutottak egy-egy részvényhez, amelyekből ekkor 4 milliárdot értékesítettek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNyolc év kellett a Xiaominak, hogy kis garázscégből tőzsdei vállalattá váljonA cég nem árul zsákbamacskát, viszont cserébe olyan telefont gyárt, amelyre az átlagfelhasználónak szüksége van.

Ha ezek a befektetők – miután lejárt az eladási moratórium – ezen a héten értékesítették részesedésüket, csillagászati haszonra tehettek szert. A Bloomberg cikke szerint a keddi záróárfolyammal számolva a nyereség 56 823 százalékos, de ha a péntekivel kalkulálunk, még akkor is 53 ezer százalékos*10,34 hongkongi dolláron zárta a hetet a részvény.

Nem lehet csodálkozni, ha sokan tényleg úgy döntöttek, hogy zsebre teszik a profitot. Az elemzők az utóbbi időben visszavágták a Xiaomi forgalmára és nyereségére adott előrejelzéseiket, mert várhatóan lassul a kínai telefonpiac bővülése, a verseny pedig erősödik.

A Xiaomié volt 2018 egyik legjobban várt részvénykibocsátása, előzetesen többen azzal kalkuláltak, hogy 100 milliárd amerikai dollárt is érhet a cég a tőzsdére lépés után. Ez nem jött össze, a júliusban elért 60 milliárdos csúcsról pedig mostanra 30 milliárd alá esett a cégérték.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkItt a vége: 1,5 milliárdnál több okostelefon nem kell egy évbenNem okostelefont vettek karácsonyra az emberek, mert azok túl drágának tűntek ahhoz képest, hogy mennyi újdonság volt bennük.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Hongkong tőzsde Xiaomi Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 05:32 Pénz, Vállalat

Nem a Gazprommal lesz a politikai haszonszerzés eszköze a Fradi és a magyar labdarúgás

Mert már régen az. A magyar futballban soha nem alakult ki valódi szponzoráció. A Fidesz hatalomra kerülését követően a baráti pénzeket a politikai motiváció váltotta fel.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.