Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 5. 17:14 Élet, Pénz

Jól hangzik a korai nyugdíj, de van vele néhány probléma

Idehaza is van apostola, de az Egyesült Államokban valóságos mozgalomnak számít a radikális spórolás, amelynek az a célja, hogy az ember felhagyhasson az anyagi kényszerből végzett munkával, vagy ahogy sokan mondják, nyugdíjba mehessen. (Valójában nincs szó nyugdíjról, hiszen az életkorhoz, illetve szolgálati időhöz kötött.)

Magyarországon ennek a gondolatnak a talán legismertebb képviselője a 30as nyugdíjas „márkanevű” Takács Szabolcs, aki 12 év munkaviszony után, 34 évesen „vonult nyugdíjba”, azóta saját elmondása szerint csak olyan munkákat vállal, amelyeket ingyen is szívesen elvégezne. Megtakarításának 60 százalékát részvényekben tartja, nagyrészt olyan osztalékfizető papírokban, amelyeket válságállónak tart. Ráadásul nagy részüket a 2008-as válság idején, nyomott áron vásárolta.

Ezekkel valóban van rá esély, hogy életformája megváltoztatása nélkül ki tudjon húzni egy előbb-utóbb biztosan bekövetkező válságot, bár azt ő maga is elismerte, hogy negatív gazdasági környezetben csökkenhet az osztalékból, illetve az ingatlan-bérbeadásból származó bevétel.

Ennél komolyabb veszélyeket tartogat, ha valaki olyan modellt alakít ki a korai nyugdíj érdekében, amely részben a részvények állandó értéknövekedésére alapoz. Mert hiába adódhat hosszú távon 8-12 százalékos plusz, ha olyan években is meg kell élni, amikor akár 30 vagy 50 százalékkal csökken a részvényportfólió értéke – hívja fel a figyelmet a Bloomberg véleménycikkének szerzője.

A mozgalom amerikai hívei úgy számolnak, hogy ha 35-40 éves korukig félreteszik a – kellően magas – fizetésük felét, és részvényeket vesznek belőle, akkor ezt követően már egyáltalán nem kell dolgozniuk.

Ehhez ugyanakkor nemcsak kedvező tőkepiaci környezet, hanem kellően fegyelmezett költési szokások is kellenek.

Ezért aztán igencsak eltérnek arról a vélemények, hogy mekkora az a félretett összeg, amely mellett kényelmesnek mondható az élet hátralévő része.

Egy dologban ugyanakkor egyet szoktak érteni a mozgalom hívei és kritikusai: szükség van arra, hogy a jelenleginél többen és többet gondolkodjanak a megtakarítás és befektetés fontosságán, lehetőségein. Ez igaz az Egyesült Államokra, ahol részben a meglehetősen alacsony megtakarítási ráta okolható például a nagy amerikai külkereskedelmi hiányért, még akkor is, ha Donald Trump elnök ezt inkább a külföld manipulációjának tudja be.

De idehaza is lényeges a téma, hiszen az emelkedő jövedelmeknek köszönhetően a korábbinál több ember számára merülhet fel egyáltalán a megtakarítás lehetősége. Ezzel okosan élni még akkor is fontos, ha átlagos jövedelem mellett esély sincs 35 évesen nyugdíjba menni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy rossz befektetés az egész társadalomnak fáj, nem csak azoknak, akik elrontottákAz alacsony pénzügyi kultúra nem csak az egyéneknek, hanem az egész társadalomnak károkat okoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz korai nyugdíj megtakarítás tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.