Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. november 9. 12:37 Világ

A Brexit utolérte a londoni luxusingatlanokat

Hét éve nem voltak olyan rosszak a kilátások az ingatlanpiacon Londonban, mint most – írja egy felmérésre hivatkozva a Bloomberg. Az árak a megkérdezett ingatlanosok több mint 60 százaléka szerint csökkennek, a városban 2009 óta nem volt annyi eladatlan újépítésű ingatlan, mint most. Az Egyesült Királyságban legtöbb régiójában csökkentek az ingatlaneladások októberben, de a londoni ingatlanügynökök a legpesszimistábbak.

Van olyan ügynökség, amelynél a múlt hónapban 80 százalékkal csökkent az eladói érdeklődés egy átlagos októberhez képest. A lanyhuló kereslet miatt jobb alkupozícióba kerülnek a vásárlók.

Több ingatlanügynök is drámai változásokról számolt be, a vevők 10 vagy akár 20 százalékot is tudtak alkudni októberben. Persze az ilyen mértékű alkukba nem minden eladó megy bele, ami még inkább visszavetette az adásvételek számát.

A változás elsősorban a drágább ingatlanokat érinti. Londonban egy tipikus (medián) lakás 470 ezer fontba (165 millió forintba) kerül. Míg az 1,5 millió font (530 millió forint) alatti adásvételeknél a piac aktív maradt, az ennél drágább ingatlanoknál számottevően esett a forgalom.

A visszaesésnek több oka is van, például a Brexit körüli bizonytalanság. Az elemzés szerint szintén szerepe van annak, hogy a jegybank tíz után először emelte az alapkamatot, 0,25 százalékról 0,5 százalékra, bár ezzel csak visszatértek a bő egy évvel ezelőtti szinthez. A bank előrejelzése szerint az alapkamat tovább nőhet, 2020-ra elérheti az 1 százalékot. Az alapkamat emelése drágítja a hiteleket, viszont vonzóbb befektetést jelenthet kötvényekbe. Több elemző az alapkamat növelését is a Brexitre vezeti vissza, mert szerintük ezzel a lépéssel tompíthatják a várható gazdasági visszaesést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brexit Egyesült Királyság ingatlanpiac London Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.