Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. december 19. 15:02 Vállalat

Maradhat valami a Dunai Vasműből, csökkentett termelési szinttel

Komoly érdeklődést mutat két acélipari vállalat a Dunai Vasmű iránt. A napokban a konzorcium szakembereket küldött a dunaújvárosi létesítmény műszaki felmérésére, és egyeztetéseket folytat annak üzemeltetéséről a Nemzetgazdasági Minisztériummal a Világgazdaság információi szerint. A vasmű megvásárlásáról nincs szó, csak a működtetés lehetősége merült fel.

  • Az egyik érdeklődő a Duferco. A svájci központú cégcsoport már megfordult a Dunaferr tulajdonosi körében is annak 2004-ben történt privatizálásakor, tavaly 660 ezer tonna acélt állított elő. Összehasonlításképp, az acélipar legnagyobb európai szereplőjének számító ArcelorMittal acéltermelése 58,1 millió tonna volt tavaly.
  • A szlovák Minerfin a konzorcium másik tagja, a cég többek között az ukrán vasérc exportjával foglalkozik, Szlovákia egyik leggazdagabb vállalkozójához, Tomáš Chrenekhez köthető. A cég működését jócskán érinti az orosz-ukrán háború, ám kitart ukrajnai érdekeltségei mellett, amelyek közé a Zaporizzsjai Vasérc Kombinát is tartozik.

Számokban: megállapodás esetén a Dunai Vasmű havonta 80-100 ezer tonna Ukrajnából – ukrán ellenőrzés alatt álló területekről importált vasércet dolgozhat fel. Ez valamivel kevesebb, mint az üzem évi 1,6-1,8 millió tonnás kapacitása, ami egyébként sem számít soknak az ágazatban.

  • A konzorcium csak a kohót és a hengerművet indítaná újra, a kokszolót nem, ám ez is egyértelmű előrelépés lenne az utóbbi hónapok lényegében teljes leállása után.

Előzmények: a Dunaferr csődtörténete évek óta folyik, az üzem fennmaradása a folyamatos kormányzati beavatkozásoknak köszönhető. A Dunaferr mostani birtokosa, a brit-indiai Liberty Steel is a kormány közreműködésével vette meg a céget tavaly, azonban a nyáron az új tulajdonos a kokszoló leállítását jelentette be, és veszélybe került a dunaújvárosi dolgozók fizetése is.

Tágabb kontextus: sorra kerülnek bajba az európai vas- és acélművek, jórészt a gyengülő kereslet, a drága energia és a kínai konkurencia fokozódása miatt. Az európai kormányok nehezen engedik el a gyakran egész régiók gazdaságát meghatározó üzemeket, amelyekben bizonyos berendezéseket – például ide tartoznak a kokszoló kemencék – lényegében csak véglegesen lehet leállítani.

Mi várható? A kormány ősszel mintegy 2 milliárd forintot különített el a Bérgarancia Alapba, hogy fedezhesse a Dunai Vasmű közel 3500 munkavállalójának bérkifizetését, és már korábban is több milliárd forinttal támogatta az üzem fennmaradását. Az állam ugyanakkor nem vásárolná vissza a vasműt, hanem piaci megoldást keres annak továbbműködtetésére.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak közpénz milliárdokkal lehetne fenntartani a Dunaferrt, de ez nem magyar sajátosságA Liberty szintén vergődő cseh és román cége is folyamatos állami szerepvállalással maradt eddig életben, de nem sokkal jobb a helyzet Nyugat-Európában sem.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHatmilliárdos kedvezménnyel szabadulna az állam a nyakán maradt Dunaferr-leánycégtőlMiközben a dunaújvárosi acélmű új tulajdonosa bejelentette kokszoló kemencéinek leállítását, az állam másodszor is nekifutott egy nyakán maradt kereskedőcég eladásának.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNehéz hinni a fényes jövőben, miközben késve érkezik a fizetés a DunaferrnélNagy tervei vannak a dunaújvárosi üzem brit-indiai tulajdonosának, de a régiós üzemeinek közelmúltbeli történései nem sok bizakodásra adnak okot.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyötrelmes a nehézipari vidékek sorsa Európában, de Dunaújváros szerencsés lehetA mostani acélipari válság újabb európai kohókat ránthat magával, de Dunaújváros térségében legalább így is maradnak munkalehetőségek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat acélipar Dunaferr dunai vasmű Liberty Steel Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. február 4. 10:55 Adat, Vállalat

Tízmilliárdokat fizet az állami média a NER-es informatikai cégnek

Átnevezték az Antenna Hungáriát, amely így már 4iG Távközlési Holding Zrt-ként kaphat minden évben milliárdokat az MTVA-tól.

Torontáli Zoltán
2025. február 4. 05:23 Adat, Vállalat

Egyre kevésbé abból él egy patika, amire sokan elsőre tippelnének

Az államilag támogatott gyógyszerekból származó bevétel elinflálódott, emiatt is drágul a C-vitamin, a sampon, a gyógytea, és hasonlók a gyógyszertárakban.

Jandó Zoltán
2025. február 3. 12:32 Közélet, Vállalat

Senkinek nem kell a NER szuperjachtja, milliárdokat engedtek az árából

Az európai gazdaság gyengélkedése és a korábban remek vevőnek számító orosz oligarchák kiesése is nehezíti a szuperjachtok eladását.

Fontos

Stubnya Bence
2025. február 3. 06:05 Közélet

Felfedezte a kormány a magyar középosztályt, de tényleg olyan izmos?

2025 Orbán Viktor szerint a középosztály megerősítésének éve lesz. De kik azok a középosztálybeliek, és miért pont most kell erősíteni őket?

Miklós László
2025. február 2. 19:00 Közélet

Orbán és Fico együtt képviselik az orosz érdekeket gázügyekben

Az Orbán-kormányra mindig is jellemző volt a Gazprom érdekeinek előtérbe helyezése, de erős nyilatkozataival a szlovák kormányfő is felzárkózott.

Gergely Péter
2025. február 2. 12:53 Pénz

Szépen nőttek a magyar nyugdíj-megtakarítások, mielőtt a kormány közbelépett

Több önkéntes nyugdíjpénztár emelt a minimális tagdíj havi mértékén, de sokan amúgy is többet fizettek be eddig, és a vagyon is ütemesen gyarapodott.