Levédetné magának a Dubai Csoki kifejezést a Zsolnay porcelángyár szír tulajdonosa
Védjegybejelentési kérelmet adott be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalhoz a „Dubai Csoki” kifejezésre Bachar Najari szír származású üzletember, aki Magyarországon leginkább arról ismert, hogy a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. többségi tulajdonosa és vezérigazgatója.
Előzmények: a szokásosnál jóval vastagabban és extra összetevőkkel töltött csokoládékat a Dubaiban élő brit-egyiptomi Sarah Hamouda találta ki, és az eredeti verziókat cége, a Fix Dessert Chocolatier készíti már 2021 óta.
Magyarországon a dubai csoki kifejezést leginkább a „Baklawa II The Future” fantázianevű pisztáciás verzióra használják.
A termék idén ősszel virálisan lett egészen hirtelen világszerte népszerű, a lavinát Maria Vehera TikTok influenszer egy korábban készült videója indította el.
Alulnézet: Bachar Najari*a bejelentési bejegyzés szerint Najari Bakar december 11-én adta be kérelmét a hivatalhoz (magánszemélyként) az ügyvéd képviselőjén keresztül, és a 30-as számú árujegyzék kódra vonatkozik, amely egészen sok élelmiszeripari terméket takar, de fő profilja a kávé, tea, kakaó és például a csokoládé. A státusz szerint a bejelentés folyamatban van, azaz még nem bírálták el.
Részlet a védjegybejelentési adatlapról. Forrás: Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Felülnézet: a szír származású üzletember a LinkedIn profilja alapján svájci lakcímmel rendelkezik, és a profil, illetve a cégbírósági adatok szerint Magyarországon három cégben és egy tanácsban érdekelt.
Az UngaroSwiss Kft.-ben 74 százalékos tulajdonos, ez a társaság 2023-ban 200 millió forint árbevételt ért el.
A Swiss Art Kft.-nek nem tulajdonosa, de ügyvezetője 2013 óta, ez a cég tavaly 290 millió forint árbevételt ért el.
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben 80 százalékos tulajdonos és vezérigazgató. A patinás cég 2023-ban 436 millió forint árbevétel mellett 32,7 millió forint adózott eredményt ért el (2021-ben majdnem 100 milliós veszteséget szenvedett el).
A Magyar-Emírségeki Üzleti Tanács elnöke 2023 áprilisa óta.
Tágabb kontextus: Bachar Najari 2016-ban interjút adott a Figyelőnek (ez ma már online nem elérhető, de a 24.hu itt szemlézte a cikket), amiben azt állította, hogy gyakorlatilag a pécsi önkormányzattal vívott csatában állította talpra a porcelángyárat, és addig 1,5 milliárd forintot fektetett a vállalkozásba.
Mi várható? A beadvány természetesen nem garantálja, hogy meg is kapja a védjegyoltalmat a kérelmező. Megkerestük az üzletembert azzal a kérdéssel, hogy pozitív elbírálás esetén mi a terve a Dubai Csoki kifejezéssel, amennyiben válaszol, cikkünket kiegészítjük.
A Bonbonetti gyárat a 30-as években alakította ki Stühmer Frigyes vállalata, most a Petro Porosenko volt ukrán elnökhöz köthető Roshen zárja be végleg.