Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. október 11. 16:23 Közélet

Álmodozásban évek óta erősebb a magyar gazdaságpolitika, mint a növekedés előrejelzésében

A kormány tagjai egyre bátrabb előrejelzésekkel állnak elő a jövő évi gazdasági teljesítményre vonatkozóan, miközben az elmúlt években nem volt olyan, hogy a kormány előrejelzése akár megközelítette volna a valódi adatot.

Mi történt? Ambíciózus tervekkel készülnek 2025-re a magyar gazdaságpolitika meghatározó szereplői az elmúlt napok nyilatkozatai alapján.

  • 3-6 százalék között alakulhat a GDP növekedési üteme jövő évtől, ezen alapul majd, hogy  2028-ra érheti el az 1000 eurót a minimálbér, és az 1 millió forintot a bruttó átlagbér – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a pénteki Év felelős foglalkoztatója díjátadón, írta a Telex.
  • 3,4 százalék lesz a növekedés értéke jövőre a Pénzügyminisztérium hagyományosan konzervatív tervezése szerint, de ez jó eséllyel meghaladható – mondta Varga Mihály szerdán a parlamentben a Hvg.hu cikke szerint, és azt is hozzátette, hogy idén 1,5 százalékos növekedésre számít.

Előzmények: a 3 és 6 százalék közti növekedési tervről először Orbán Viktor miniszterelnök beszélt két hete a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásában, ami még kicsit ambíciózusabb is, mint a Kötcsén szeptember elején belőtt 3-5 százalék.

Igen, de: a kormány előrejelzései az elmúlt években rendre elég masszívan félrementek, a „hagyományosan konzervatív tervezés” nagyon pontatlan.

 
  • A fenti ábrán a Pénzügyminisztérium által minden év decemberében kiadott konvergenciajelentések előrejelzéseit, a nyáron kiadott költségvetési tervezetek előrejelzéseit, és a tényleges növekedési adatokat szedtük össze.

Felülnézet: a gyűjtésünk szerint a magyar állami és nemzetközi intézmények, kutatóintézetek és agytrösztök 2025-re vonatkozó előrejelzésének átlaga 3,4 százalék, ez tehát a megadott sávban van, de még az optimistább előjelzések is inkább csak a 4 százalékhoz közelítenek, mint a 6-hoz. Az uniós mezőnyben ez egyébként jó teljesítménynek számítana.

Alulnézet: ráadásul minél frissebb egy előrejelzés, annál pesszimistább, és ezek alapján már az sem egyértelmű, hogy 3 százalék felett lesz a növekedés.

  • A jegybank jövőre 3,5-4,5 helyett már csak 2,7-3,7 százalékos növekedéssel számol a szeptember végén publikált Inflációs jelentésében.
  • A Kopint-Tárki az októberi konjunktúrajelentésében már csak 2,8 százalékos növekedést jelez előre jövőre, miközben a júliusi előrejelzésben még 3,2 százalék szerepelt.
  • Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pedig a májusi 3,5 százalékhoz képest 3,3 százalékra csökkentette az előrejelzését szeptember végén.

Reakció: „a külföldi konjunktúra nem lesz sokkal jobb, ez a vergődés jövőre még tartani fog, 2026-ban már talán nem annyira, de nagyon lassú kilábalás lesz az európai piacokon, és nincs olyan belső erő, a költségvetés is nagyon rossz állapotban van, amely háromszázalékos növekedést megalapozna. Ha jönne viszont európai uniós pénz, akkor a négy százalék is bőven elérhető lenne” – mondta Palócz Éva a Kopint-Tárki vezérigazgatója az Inforádióban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOrbán nagyokat mondott, de tényleg nem rosszak a magyar növekedési kilátásokInkább 3, mint 5 százalékos növekedés várható jövőre, de ez Közép-Európában és az uniós mezőnyben is az erősebb teljesítmények közé tartozhat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOrbán növekedési álmai 6 százalékig, az előrejelzések kettővel kevesebbig érnekA Kötcsén bemondott 3-5 helyett már a 3 és 6 százalék közötti tartományba várja a 2025-ös és 2026-os gazdasági növekedést a miniszterelnök.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet előrejelzés gazdaságpolitika gdp növekedés Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.