Hírlevél feliratkozás
Debreczeni Anna
2024. január 24. 11:05 Élet

„Oké, vége lesz a világnak, de attól még elmegyek nyaralni a Bahamákra” – mire jutottak a davosi fórumon?

Háttérbe szorult az klímaváltozás elleni küzdelem a múlt heti davosi Világgazdasági Fórumon, ahol a mesterséges intelligencia üzleti felhasználása és Donald Trump lehetséges visszatérése izgatta jobban a résztvevőket.

Pedig volna miről beszélni: a tavalyi volt az eddigi legforróbb év, az óceánok soha nem látott módon melegednek és egymást érték a hőhullámok, áradások, erdőtüzek – komoly gazdasági kockázatokat is hordozva a társadalom polarizálódásán keresztül.

Főleg a finanszírozási ígéretekben bővelkedő decemberi dubaji COP28 után vártak volna sokan konkrét számokat, finanszírozási és politikai javaslatokat a fórumtól a klímaváltozás általános elméleti megvitatása helyett.

  • Az infláció, a háborús kiadások miatt nem hozott Ursula von der Leyen sem Davosba olyan nagyívű ígéretet, mint tavaly, amikor Európát a „tiszta technológia hazájává” akarta tenni erre dedikált eurómilliárdok segítségével.

Mit mondanak? „Egyfajta klímakatasztrófa-fáradtságban szenvedünk. Azt mondjuk, hogy oké, vége lesz a világnak, de attól még elmegyek nyaralni a Bahamákra” – mondta egy megújulóenergiával foglalkozó cég vezetője.

  • A hosszú távú célokat általában beelőzik a rövid távúak, „agyunk még mindig a paleolit vadászé, amely azt mondja, ‘lándzsát eldobni, tigristől elfutni’. Nehezen tudjuk elképzelni azt, hogy három év múlva összedőlhet a barlangunk.”

Számokban: a fórum által megkérdezett 1500 szakértő és cégvezető rövid, kétéves távon a dezinformációt tekinti a legnagyobb kockázatnak, az extrém időjárás csak második helyen áll, majd a társadalmi polarizáció és a kiberkockázat következik.

  • Kétéves távon még csak kettő környezeti kockázat szerepel a 10-es listán, a hosszabb, tízéves távon azonban már öt, az első helyen az extrém időjárással.

Mi várható? Szakértők egy része regeneratív, pozitív hatású üzleti modellek felépítésében látja a megoldást, amelyben a fogyasztási cikkek iparága jár legelőrébb, jórészt a vásárlói igények változása miatt, akik a fenntarthatóbb termékeket keresik.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk2023 sem hozott áttörést a klímaváltozás elleni harcbanElőremutató kezdeményezések mellett legalább ugyanannyit léptünk hátra, miközben a károsanyag-kibocsátás változatlanul növekszik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz apokalipszist megúszhatjuk, de százmilliók élete mehet tönkre - mi a klímaváltozás elleni harc négy fontos tanulsága?Évtizedek tétlensége után az emberiség nagyot lépett a klímakatasztrófa elkerüléséért.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre gyakrabban mennek utcára traktorokkal a gazdák, és ez az uniós klímapolitikára is hatással lehetA német gazdák hetek óta tartó tüntetéseit megelőzően a belga, ír, spanyol, francia, és a holland gazdák is tüntettek. A közös pont, hogy túl nagy tehernek érzik a klímaintézkedéseket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet davos Donald Trump klímafinanszírozás klímaváltozás Világgazdasági Fórum Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 9. 15:47 Adat, Élet

Durván az olcsó élelmiszerek felé lökte az infláció a bevásárlásokat

A vásárlások értéke jóval nagyobb mértékben csökkent tavaly is, mint a volumen, vagyis nagyon nagy arányú volt a lefelé vásárlás.

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. május 10. 14:02 Közélet

Furcsa szimbóluma lesz a magyar-kínai közeledésnek a cseresznye és a marhasperma

Infrastrukturális beruházások előkészítése mellett a cseresznye és a szarvasmarhafélék örökítőanyagának kiviteléről is megállapodott a magyar kormányfő a kínai elnökkel.

Jandó Zoltán
2024. május 10. 10:14 Adat

Ötszázszor több tao-pénz jutott a felcsúti focinak, mint az országos átlag

Az egy lakosra jutó tao-támogatás Felcsúton meghaladta a 20 millió forintot.

Mészáros R. Tamás
2024. május 10. 05:20 Közélet, Világ

Magyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeket

Az európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.