Egyre gyakrabban mennek utcára traktorokkal a gazdák, és ez az uniós klímapolitikára is hatással lehet
Az európai gazdatüntetések olyan politikai folyamatokat indíthatnak el, amelyek hosszabb távon az uniós klímacélok fellazításához is elvezethetnek.
Mi történt? Várhatóan tovább folytatódnak a német gazdák tüntetései, miután múlt hét csütörtökön egy parlamenti bizottság elfogadta az üzemanyag-támogatások kivezetéséről szóló intézkedést.
Az intézkedés hatályba lépése még függ a költségvetés elfogadásától, de ez már csak formalitás az Euractiv cikke szerint.
A kormányzó pártok új javaslatokat mutattak be a gazdák bürokratikus terheinek csökkentésére, de a gazdaszövetség elnöke újabb tüntetéseket helyezett kilátásba, ha nem vonják vissza a törvényt.
Előzmények: hetek óta tartanak a gazdák traktoros felvonulásai, amelyek több német nagyváros közlekedését is megbénították. A kormány engedett az eredetileg bejelentett megszorításokból, de a gazdák ezzel nem elégedtek meg.
Alulnézet: a bajorországi családi gazdaságukban gazdálkodó 23 éves Christopf Buchner a Deutsche Welle riportjában arról beszélt, ha nem kapják meg a támogatást, akkor nem marad pénzük szükséges beruházásokra, például ha elromlanak a gépeik.
Felülnézet: a német gazdák tüntetését számos európai országban gazdatüntetések előzték meg. Tavaly tüntettek a gazdák Belgiumban, Írországban, Spanyolországban, Franciaországban, ezt megelőzően pedig a holland gazdák tüntettek éveken át. Franciaországban friss tüntetések is vannak.
A gazdák mindenhololyanintézkedések ellen tiltakoztak, amelyeket a klíma védelmére vagy a klímaváltozás következményeinek kezelésére hivatkozva hoztak, de szerintük túl nagy pénzügyi terhet róttak rájuk.
Az elégedetlenségnek a rossz gazdasági helyzet is táptalajt jelent: az orosz-ukrán háború kitörése után megugrott az üzemanyag és a műtrágya ára, miközben a megélhetés költségei nőttek, de a gazdák bevételei ezt nem követték le.
Tágabb kontextus: a gazdatüntetések az európai politikai folyamatokra is hatással lehetnek. Léonie de Jonge, a Groeningeni Egyetem kutatója szerint újfajta agrárpopulista mozgalom jön létre.
Hollandiában a kormány nitrogénkibocsátást korlátozó intézkedései elleni tüntetésekkel párhuzamosan létrejött Farmerek és Polgárok Mozgalma jó eredményt ért el a novemberi hollandiai választásokon.
Németországban a szintén jobboldali populista Alternatíva Németországért a gazdák mellé állt, a pártot több keletnémet tartományban első helyre, országosan pedig második helyre mérik.
Mi várható? Ezek a trendek az uniós klímavédelmi intézkedésekre is hatással lehetnek.
Egy jobboldali populista áttörés a májusi európai parlamenti választásokon a mezőgazdaságot érintő uniós klímavédelmi célok fellazítását is eredményezhetné.
Előkerült egy olyan dokumentumcsomag T. János György nevével, amelyhez hasonlóakat korábban egy kötvényhamisításban, gyémánt- és adócsalásban utazó brazil bűnbanda használt.
Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.
Ha nem sikerül megmenteni a nagyatádi cérnagyárat, akkor több mint 200 ember marad munka nélkül, és a település költségvetése is nehéz helyzetbe kerülhet.
Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.