Azért állt le Hollywood, mert a technológia átírta az üzleti modelljét
Az amerikai filmipar jelentős része leállt, miután múlt csütörtökön a színészek is sztrájkba léptek, a munkát már májusban felfüggesztő forgatókönyvírókat követve.
Miért fontos ez? Amellett, hogy a leállás becslések szerint csak Kaliforniában naponta legalább 30 millió dollár bevételkiesést okoz, az akcióban eldőlhet, hogy a filmes szakma hogyan fog működni két fontos változás, a streamingszolgáltatás és a mesterséges intelligencia elterjedésével.
Felülnézet:
A streaming (Netflix, HBO Max, Disney+ és sok más hasonló szolgáltató) nemcsak a filmnézési szokásokat, hanem annak módját is alapvetően megváltoztatja, ahogy a filmkészítők hozzájutnak a jogdíjaikhoz. Ezek a szolgáltatók egyszeri előfizetési díjakat szednek, amit a korábbinál sokkal inkább – adott esetben egyenlőtlenebbül és nehezebben átláthatóan – elmorzsolnak a készítők között.
A mesterséges intelligencia már ma lehetővé teszi, hogy egy háttérszínészről egy nap alatt annyi felvételt készítsenek, amelyből utána szinte bármennyi háttérszerepet elő lehet állítani. Ezek a színészek így csak egyetlen napra kapnának gázsit, de az arcukkal korlátlan ideig „szerepelnének” a filmekben.
A színészek szakszervezete szinte semmiben nem tudott megegyezni a stúdiók szervezetével a jogdíjak kapcsán, de a sztrájk fő kiváltó oka az volt, hogy a fenti két változás miatt a színészek gázsija várhatóan alaposan csökkenni fog.
Alulnézet: a sztrájkhoz ugyan sok milliomos sztár adja nyíltan az arcát, a tiltakozás nem miattuk, hanem az iparág döntő részét kitevő, alacsonyabb kategóriába sorolt színészek miatt tört ki. Az ő megélhetésük kerül veszélybe, illetve eltűnik az a perspektíva, hogy belőlük sztárok lehessenek. A jól kereső sztárok általában külön szerződések szerint kapják meg a pénzük nagy részét.
A filmek készítése, illetve moziba kerülése között sok idő telik el, a sztrájk hatása csak akkor lesz látványos, ha sokáig tart, és elapad miatta a hollywoodi filmfelhozatal, erre azonban még hónapokat várni kellene.
Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.
Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.