Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2023. július 18. 15:02 Tech, Világ

Azért állt le Hollywood, mert a technológia átírta az üzleti modelljét

Az amerikai filmipar jelentős része leállt, miután múlt csütörtökön a színészek is sztrájkba léptek, a munkát már májusban felfüggesztő forgatókönyvírókat követve.

Miért fontos ez? Amellett, hogy a leállás becslések szerint csak Kaliforniában naponta legalább 30 millió dollár bevételkiesést okoz, az akcióban eldőlhet, hogy a filmes szakma hogyan fog működni két fontos változás, a streamingszolgáltatás és a mesterséges intelligencia elterjedésével.

Felülnézet:

  • A streaming (Netflix, HBO Max, Disney+ és sok más hasonló szolgáltató) nemcsak a filmnézési szokásokat, hanem annak módját is alapvetően megváltoztatja, ahogy a filmkészítők hozzájutnak a jogdíjaikhoz. Ezek a szolgáltatók egyszeri előfizetési díjakat szednek, amit a korábbinál sokkal inkább – adott esetben egyenlőtlenebbül és nehezebben átláthatóan – elmorzsolnak a készítők között.
  • A mesterséges intelligencia már ma lehetővé teszi, hogy egy háttérszínészről egy nap alatt annyi felvételt készítsenek, amelyből utána szinte bármennyi háttérszerepet elő lehet állítani. Ezek a színészek így csak egyetlen napra kapnának gázsit, de az arcukkal korlátlan ideig „szerepelnének” a filmekben.

A színészek szakszervezete szinte semmiben nem tudott megegyezni a stúdiók szervezetével a jogdíjak kapcsán, de a sztrájk fő kiváltó oka az volt, hogy a fenti két változás miatt a színészek gázsija várhatóan alaposan csökkenni fog.

Alulnézet: a sztrájkhoz ugyan sok milliomos sztár adja nyíltan az arcát, a tiltakozás nem miattuk, hanem az iparág döntő részét kitevő, alacsonyabb kategóriába sorolt színészek miatt tört ki. Az ő megélhetésük kerül veszélybe, illetve eltűnik az a perspektíva, hogy belőlük sztárok lehessenek. A jól kereső sztárok általában külön szerződések szerint kapják meg a pénzük nagy részét.

A filmek készítése, illetve moziba kerülése között sok idő telik el, a sztrájk hatása csak akkor lesz látványos, ha sokáig tart, és elapad miatta a hollywoodi filmfelhozatal, erre azonban még hónapokat várni kellene.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA bőrgyógyászatban már bizonyított az MI - Egy magyar cég ezt ki is használtaNem elveszi, csak gyorsítja az orvosok munkáját a mesterséges intelligencia.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarországon forradalmasítja a rákszűrést a mesterséges intelligenciaVilágszinten is élenjáró innovációval teszik hatékonyabbá az emlőszűrést idehaza, az erre szolgáló rendszer tanítása, tesztelése, kipróbálása és finomhangolása jelentős részben Magyarországon történt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak kapkodni fogjuk a fejünket, hogy mi történik - a ChatGPT gazdasági jelentőségét szinte még felbecsülni sem tudjukTechnológiai forradalom zajlik, de a lehető legjobbkor. Kállai Gábor és Pintér Róbert a G7 Podcast vendégei.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Világ Hollywood mesterséges intelligencia streaming sztrájk Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.