Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2022. augusztus 10. 14:54 Vállalat, Világ

Bezárnak a csemegepultok, mert nincs ember, aki kiszolgálná a vevőket Németországban

A német élelmiszerboltokban a vevők egyre gyakrabban találkoznak olyan feliratokkal, amelyek arról tájékoztatják őket, hogy a nyitvatartási és kiszolgálási időket kénytelenek „a körülményekhez igazítani”. A kamionsofőrök és a reptéri kiszolgáló személyzet után itt az újabb szektor, amelyben a munkaerőhiány mindennapos gondokat kezd okozni.

A német lapok szerint (például itt) a helyzet kritikus lett, és általános a jelenség. A leglátványosabban mégis ott érhető jelenleg tetten, ahol nemcsak előre csomagolt polcos árukat tartanak, hanem pultból is árulnak, jellemzően húsokat, sajtokat vagy pékárut.

A boltok mára eljutottak oda, hogy ezeket a pultokat gyakran nem tudják nyitva tartani, mert nincs emberük arra, hogy a vevőket kiszolgálják. Helyi beszámolók szerint nem ritka például, hogy a csemegepult csak 13 óráig érhető el, mert amint a reggeli műszakos dolgozó hazamegy, nincs helyette délutános kolléga.

A jelenség a vevőknek bosszantó lehet, gazdasági oldalról azonban fontosabb, hogy az üzletláncok komoly bevételcsökkenést szenvednek el a hasonló kényszerű korlátozások miatt. A megoldás rövid távon nem is látszik, mert egy-egy helyre gyakran hónapokig kell keresni az új alkalmazottakat, és ez általában olyan szakmunka, amelyre bárkit nem lehet azonnal felvenni.

A nagy elvándorlásra a boltláncok megpróbálnak fizetésemeléssel reagálni, de ennek egyrészt az a hatása, hogy a pénzügyileg erős láncok fölénybe kerülnek a piacon, másrészt viszont a jelenlegi inflációs környezetben nagyon nehéz olyan mértékben fizetést emelni, amelynek komolyabb megtartó hatása van.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszafogták a vásárlásaikat a németek, árcsökkentést kényszerítve a boltokraRekordzuhanásban van Németországban a kiskereskedelmi forgalom.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉrdemes jobban figyelni, hogy a polcra kiírt árat számolja-e a pénztárgépTöbbnyire egyszerű oka van annak, ha a két érték nem stimmel, és könnyen érthető, hogy miért lett gyakoribb a jelenség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kis boltos fog tönkremenni, ha a drágulás miatt spórolnod kellHa a lakosság kevesebb élelmiszert vesz, az egyébként is vergődő kis boltok megoldhatatlan üzleti feladattal találják szembe magukat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ csemegepult élelmiszer kiskereskedelem munkaerőhiány németország Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.