A német élelmiszerboltokban a vevők egyre gyakrabban találkoznak olyan feliratokkal, amelyek arról tájékoztatják őket, hogy a nyitvatartási és kiszolgálási időket kénytelenek „a körülményekhez igazítani”. A kamionsofőrök és a reptéri kiszolgáló személyzet után itt az újabb szektor, amelyben a munkaerőhiány mindennapos gondokat kezd okozni.
A német lapok szerint (például itt) a helyzet kritikus lett, és általános a jelenség. A leglátványosabban mégis ott érhető jelenleg tetten, ahol nemcsak előre csomagolt polcos árukat tartanak, hanem pultból is árulnak, jellemzően húsokat, sajtokat vagy pékárut.
A boltok mára eljutottak oda, hogy ezeket a pultokat gyakran nem tudják nyitva tartani, mert nincs emberük arra, hogy a vevőket kiszolgálják. Helyi beszámolók szerint nem ritka például, hogy a csemegepult csak 13 óráig érhető el, mert amint a reggeli műszakos dolgozó hazamegy, nincs helyette délutános kolléga.
A jelenség a vevőknek bosszantó lehet, gazdasági oldalról azonban fontosabb, hogy az üzletláncok komoly bevételcsökkenést szenvednek el a hasonló kényszerű korlátozások miatt. A megoldás rövid távon nem is látszik, mert egy-egy helyre gyakran hónapokig kell keresni az új alkalmazottakat, és ez általában olyan szakmunka, amelyre bárkit nem lehet azonnal felvenni.
A nagy elvándorlásra a boltláncok megpróbálnak fizetésemeléssel reagálni, de ennek egyrészt az a hatása, hogy a pénzügyileg erős láncok fölénybe kerülnek a piacon, másrészt viszont a jelenlegi inflációs környezetben nagyon nehéz olyan mértékben fizetést emelni, amelynek komolyabb megtartó hatása van.
Vállalat
Fontos