Nem az ukrán parlament fogja elzárni Magyarországot az orosz olajtól
Leállítaná az olaj szállítását Oroszország felől Ukrajnán át az Európai Unióba az ukrán Európai Szolidaritás Párt – írta a Liga.net. A törvényjavaslatot kedden nyújtotta be a Petro Porosenko vezette ellenzéki frakció a parlamentben. A javaslat célja, hogy Oroszországnak kevesebb exportbevétele legyen a háború finanszírozására.
Az Ukrtransznafta és az orosz Transznyeft szerződése az olajszállításról 2030. január 1-jéig érvényes, többek között a Barátság kőolajvezetéken is. Ha az ukrán parlament elfogadja a javaslatot, a kormánynak 30 napon belül tervet kell készítenie, három hónapon belül pedig le kell állítania az olajszállítást.
Előzmények: az Európai Unió 2022. december 5-étől vezetett be részleges embargót az orosz olajimportra, de felmentést kapott a Barátság vezeték Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot ellátó déli ága. Csehország idén tervezi az orosz olajimport leállítását, Magyarország és Szlovákia azonban még növelte is az orosz olajimportot.
Az EU 2027-re állítaná le teljesen a közösség orosz olaj- és gázimportját, a Mol ekkorra el is tudna készülni a finomítói szükséges átalakításával. A magyar kormány azonban hallani sem akar az orosz energiaimport megszüntetéséről.
Reakció:„Nem látok esélyt arra, hogy elfogadják ezt a törvényjavaslatot. Ha leállítják az olajszállítást, akkor ezt nem egy törvénnyel fogják megtenni, részükről ez szerződésszegés lenne. Megvannak ennek a régi posztszovjet módszerei: baleset történik, vagy sürgős felújításra lesz szükség” – mondta a G7-nek Jarábik Balázs, a bécsi Humán Tudományok Intézetének elemzője.
Nagy probléma lenne Magyarország számára, de Ukrajna veszítene a legtöbbet rajta. Mindenki, akivel beszéltem erről, azt mondta, hogy a gázszállítás leállítása is csak egy átmeneti állapot lehet, mert az ukránoknak van a legnagyobb szükségük a tranzitra.
Tágabb kontextus: az orosz gázszállítás január 1-jén megszűnt Ukrajnán keresztül, ami Magyarországot kevéssé érintette, és úgy tűnik, a szlovák importot is átterelik a hazánkat Szerbián át elérő Török Áramlatra.
Ukrajna áramimportjának 40 százaléka Magyarországról, 30 százaléka pedig Szlovákiából származik. Robert Fico szlovák miniszterelnök ugyan azzal fenyegetett, hogy elzárja ezt az ellátást, de Ukrajna az európai elektromos hálózatok rendszerébe integrált, ezért Jarábik szerint ez üres fenyegetés.
Mit mondanak ők? Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a hírre úgy reagált: Ukrajna uniós csatlakozásához minden tagállam egyöntetű jóváhagyására szükség van, ezért az ukrán kormány jobban teszi, ha nem hozza nehéz gazdasági helyzetbe az uniós tagállamokat egy ilyen döntéssel.
Robert Fico az Ukrajnát érintő kérdések vétózása mellett a humanitárius segítség csökkentésével is megfenyegette az ukrán vezetést. A szlovák miniszterelnök szerint korábban megállapodtak a gázellátásról Volodimir Zelenszkijjel, amit az ukrán elnök felrúgott.
Zelenszkij a közösségi médiában azzal vágott vissza, hogy Fico rossz lóra tett, amikor bízott az orosz gázszállítások fennmaradásában. Az ukrán külügyminisztérium pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország és Szlovákia kivételével már az összes uniós tagállam függetleníteni tudta Oroszországtól az energiaellátását.
A költségvetési bevételek harmadát adó ágazat eddig jól teljestett, de egyre több probléma nehezíti a működését, amit az orosz fogyasztók is meg fognak érezni.
Két éve még plusz 1,1 foknál tartottunk az iparosodás előtti szinthez képest, erre jött két év alatt még fél fok, amivel a 1,5 fokos cél fölé kerültünk.