Talán sosem tudjuk meg, mit akart elérni a magyar kormány Svédország NATO-csatlakozásának akadályozásával
A török parlament már kedden jóváhagyhatja a svéd NATO-csatlakozást, ami után Erdogan elnök pár napon belül alá is írhatja a törvényjavaslatot, írta meg a Reuters. Így Magyarország lehet az utolsó ország, amelyik mintegy 20 hónap után végül ratifikálja Svédország tagságát. (Frissítés kedd este: a török parlament megszavazta a törvényt.)
Előzmények: Svédország és Finnország Ukrajna orosz inváziója után kérte csatlakozását a NATO-hoz, Törökország azonban feltételekhez kötötte ennek jóváhagyását. Finnország végül áprilisban beléphetett, de Svédország továbbra sem, mert kitartott a török és a magyar ellenkezés.
Magyarország ezalatt különböző okokra hivatkozott: ezek között volt, hogy svéd politikusok korábban sértegették Magyarországot, és a magyar külügyminiszter szerint a svédek a demokrácia rombolásával vádolják a magyar kormányt.
Decemberben a kormány azt az ígéretet tette, hogy nem Magyarország lesz az utolsó jóváhagyó.
Felülnézet: Svédország a török feltételek miatt megerősítette terrorizmusellenes törvényeit, és a NATO létrehozott egy terrorizmusellenes koordinátori posztot is.
Az ishozzájárulhatott a török enyhüléséhez, hogy az Egyesült Államok várhatóan jóváhagyja 40 darab amerikai F-16-os vadászrepülő eladását Törökországnak.
Arról továbbra sem közöltek semmilyen konkrétumot kormányzati szereplők, hogy Magyarországnak mik voltak a konkrét feltételei, ha voltak egyáltalán.
Korábban a Fidesz egyik külpolitikusaként ismert Németh Zsolt elismerte, hogy folyamatosan egyeztetnek a törökökkel a svéd csatlakozás kérdésében.
Mi várható? A török jóváhagyásról szóló első értesülés megjelenésének másnapján Orbán Viktor meghívta a svéd miniszterelnököt; ha megvalósul, a találkozó egyik témája Svédország NATO-csatlakozása lesz. (Frissítés kedd este: a svéd kormány azt közölte, hogy nem látja értelmét a találkozónak.)
A magyar parlament a héten nem ülésezik – a mostani hírek előtt csak február közepére várták a tavaszi ülésszak kezdetét -, ezért könnyen elképzelhető, hogy a korábbi ígéretekkel szemben mégis Magyarország lesz az utolsó ország, amelyik ratifikálja a csatlakozást.
Mivel azonban a törökök számos fordulatot bemutattak már ebben az ügyben, biztosra csak akkor lehet venni a jóváhagyásukat, ha már Erdogan is aláírta a svéd csatlakozást jóváhagyó törvényt.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.