Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. április 13. 19:38 Világ

A nők 50, a férfiak 60 évesen mehetnek nyugdíjba, de már nem tartható sokáig ez a rendszer Kínában

Európában az elmúlt hónapokban a legtöbbet a francia nyugdíjkorhatár emeléséről és az amiatt kialakult tüntetésekről szóltak a hírek, azonban a nyugdíjrendszerek fenntarthatósága a nyugati világon kívül is egyre aktuálisabb azokban az országokban, ahol öregedik a népesség.

A Wall Street Journal nemrég a kínai helyzetről közölt részletesebb cikket, ahol a pártvezetés a következő időszakban tervez belevágni a várhatóan elég népszerűtlen nyugdíjreformba. A világ legjelentősebb gazdaságai közül Kínában az egyik legalacsonyabb jelenleg a nyugdíjkorhatár. A fejlett gazdaságokat tömörítő OECD-országokban ez 2020-ban átlagosan 64,2 év a férfiak és 63,4 év volt a nők esetében, Kínában viszont az ötvenes évek óta nem változott rendszerben a férfiak 60, a nők pedig 50 évesen mehetnek nyugdíjba.

A kínai nyugdíjrendszer fenntarthatósága több okból is nyomás alá kerül a következő években. Kína népessége egyrészt először csökkent tavaly hosszú idő után, és az évtizedekig hatályban lévő, 2016-ban visszavont egykepolitika miatt az öregedés tempója is gyorsabb lesz, mint nyugaton. Egyrészt így kevesebb gyerek született, másrészt az egykék generációjára jellemző, hogy kevésbé házasodnak és alapítanak családot. Az ENSZ becslései szerint a 60 évnél idősebbek már Kína népességének egyötödét teszik ki, és az évszázad végére ez az arány 50 százalékra nő majd.

Ráadásul mostanában kezd el nyugdíjba vonulni a nyugati „boomereknek” megfelelő kínai generáció, amelyik a 60-as években született az országban pusztító hatalmas éhínséget követő években. Egy minisztériumi becslés szerint több mint 40 millió kínai fog nyugdíjba vonulni 2025-ig, és a munkaképes korú népesség várhatóan 35 millióval csökken ugyanebben az időszakban, tehát az idősebb munkavállalók helyére nem érkezik majd megfelelő mennyiségben utánpótlás.

A Kínai Társadalomtudományi Akadémia 2019-es előrejelzése szerint emiatt 2035-re még kormányzati támogatással együtt is kifogy a kínai állami nyugdíjalap az előző két évtizedben felhalmozott pénzből, és így teljes egészében az új munkavállalók befizetéseire kell majd hagyatkoznia.

Várhatóan ugyanakkor nem lesz olyan radikális a reform, mint a francia, ahol egy csapásra 62-ről 64-re emelték a korhatárt. Peking valószínűleg óvatosabban, több évig elhúzódó, évente pár hónapos emeléssel próbálkozik majd. Van egy olyan elképzelés is, hogy először a nőkre vonatkozó korhatár férfiakéhoz való közelítésével fognak próbálkozni.

A kínai vezetés a cikk szerint évek óta halasztgatja, hogy hozzányúljon a nyugdíjrendszerhez, azonban idén végre léphetnek, ugyanis Hszi Csin-ping harmadik ciklusát is bebiztosította nemrég elnökként, ezért egy ilyen politikailag népszerűtlen lépés most kevésbé lenne veszélyes a kommunista párt számára.

A várakozások szerint ugyanis még egy fokozatos reform is nagyon népszerűtlen lenne, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy februárban a közép-kínai Vuhan városában tüntetéseket váltott ki egy reform, amely a nyugdíjasok egészségügyi ellátásainak körét szűkítette volna.

És habár egy olyan autoriter országban, mint Kína, a Franciaországban látottakhoz hasonló szintű tiltakozások nem valószínűek, a kínai vezetés számára fontos lesz figyelembe venni, hogy 2018-ban Vlagyimir Putyinnak is fel kellett puhítania nyugdíjreformját a közfelháborodás miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA német nyugdíjpontrendszer idehaza is sok gondot megoldanaA német pontrendszer bevezetésével egy átlátható, méltányosnak érzett, a mai fontosabb problémákat megoldó rendszert kapnánk, amely jó alapja lenne a további reformoknak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA költségvetésnek használ, a jólétnek árt a késői nyugdíjba vonulás ösztönzéseVan-e értelme egyre jobban kitolni a nyugdíjkorhatárt?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár 67 év fölé emelték a nyugdíjkorhatárt, mert olyan sokáig élnek a hollandokAki 2028-ban lesz 65 éves, az még várhatóan 21 évig él, ehhez igazították a rendszert.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Franciaország Kína nyugdíj szociálpolitika Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom

A harmadik legolcsóbb volt a magyarországi munkaerőköltség az Európai Unióban 2024-ben.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Tovább olvasom