A mai részben írunk párnagázról, az egyiptomi klímacsúcsról, a rohamosan növekvő antidepresszáns-fogyasztásról, élelmiszerpazarlásról és egy galambtartó kőművesről.
A hírlevélre ide kattintva lehet feliratkozni. A email-fiókokba érkező eredeti verziót ide kattintva lehet megnézni, az egyszerűsített pedig így néz ki:
2022. november 22. | Gazdasági sztorik öt percben
A jövőben nem fognak tudni több földgázt készletezni a hajdúszoboszlói tárolóból, ha a kormány döntésének megfelelően valóban kitermelik a párnagázt. Ez különösen a mostani energiapiaci helyzet miatt lenne ellentmondásos.
Mi az a párnagáz? A párnagáz ugyanolyan földgáz, mint amivel fűtünk, csak más a funkciója: az a feladata, hogy fenntartsa a szükséges nyomást a földalatti tárolóban, és így biztosítsa, hogy a felette lévő gázmennyiséget ki lehessen venni.
Miért fontos ez? Ha kitermelik a párnagázt, értelemszerűen megszűnik a nyomás, és a tároló használhatatlanná válik. A hajdúszoboszlói tároló kifejezetten nagy, a teljes magyarországi kapacitás negyedét adja.
Mit mondanak ők? A tárolókat fenntartó MVM-cég válasza alapján valóban számolnak azzal, hogy a hajdúszoboszlói létesítménybe a jövőben nem lehet majd földgázt tárolni, ezért vizsgálják az alternatív hasznosítási lehetőségeket.
Ellentmondás: a tárolókapacitásra ellátásbiztonsági szempontból hatalmas szükség lehet jövőre. Most úgy tűnik, hogy ezt a telet Európa kihúzza érdemi orosz szállítások nélkül is, de a következő téllel nagyobb gondok lehetnek.
Bár a világ országainak sikerült kompromisszumos eredményre jutniuk Sarm es-Sejkben a COP27 globális klímacsúcson, a vasárnapi megállapodás távol van attól, hogy érdemi választ adjon a klímaválságra.
Mi történt? A legfőbb eredmény, hogy megállapodtak egy új pénzügyi alap felállításáról: a nagy kibocsátók a jövőben ezen keresztül finanszíroznák a klímaváltozás okozta károk és veszteségek kezelését a legszegényebbeknél.
Mi nem történt? Az eddigieknél szigorúbb vállalásokat kevés ország tett, és azt sem sikerült elfogadtatni, hogy a világ 2025-től kezdje el csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Mennyi pénz kellene? A végső megállapodás szerint évi 4 milliárd dollárt kellene az alacsony kibocsátású gazdaságokra fordítani. Ehhez a teljes pénzügyi rendszer átalakítására lenne szükség, például az IMF és a Világbank megreformálása.
Tágabb kontextus: az ipari forradalom előtti szinthez képest idáig 1-1,2 fokkal nőtt a globális átlaghőmérséklet. Ahhoz, hogy 1,5 fokosnál ne legyen nagyobb a növekedés, 2030-ig 45 százalékos kibocsátás-csökkentésre lenne szükség.
Húsz év alatt közel háromszorosára nőtt a napi rendszerességgel antidepresszánst fogyasztók aránya azokban az OECD-országokban, ahol van adat 2000 óta. Izlandon a lakossága 15 százaléka ilyen, Portugáliában 13 százalék.
A Marosvásárhelyről származó Győző nyolc éve költözött az egyik legfejlettebb magyar településre, a Budapesttel szomszédos Solymárra. Heti rutinjának megfelelően vasárnap délelőtt éppen tippmixezni volt a helyi lottózóban.
Mivel foglalkozik? Kőműves, a környéken épülő házakon dolgozik, jellemzően egyedül. „Annyit dolgozok, amennyit akarok. Mikor megunom, abbahagyom” – foglalta össze napirendjét. Nyáron azért ez főleg este 7-8 körül van, télen 4 körül.
Mivel foglalkozik még? Állatokat tart, bár nem sokat. Van harminc tyúkja, négy nyula és kedvtelésből még galambjai is.
Heiszler Gabriella a Spar Magyarország elnök-ügyvezetője.
Milyen tartalom volt rá nagy hatással a héten? A Zöld Magazin tippjei az élelmiszerpazarlás visszaszorításáról.
Miért? „A környezeti fenntarthatóság elérése mára trenddé vált Magyarországon is. Megjelent az a szabad szemmel is látható fogyasztói réteg, aki döntési tényezőként tekint erre a trendre a vásárlásai során. Bár sok leágazása létezik ennek a témakörnek, mégis az egyik legfontosabb, amire a jövőben még inkább figyelmet kell fordítania a gyártóknak, a kereskedőknek és a vásárlóknak, az az élelmiszerpazarlás visszaszorítása. Itt egyszerre jelennek meg környezeti és szociális szempontok, legyen szó humánadományozásról, állatvédelemről vagy hulladékfeldolgozási kérdésekről.”
Mikor jelent meg? A Huszadik Század politikatudományi folyóirat 1904. évi második számában.
Mi jelent meg? „Az orosz kormányzat minden eszközzel, csakugyan tűzzel-vassal látott neki, legalább a lengyelek között az oroszosításnak. De érzik sújtó hatalmát újabban a Balti tartományok németjei, valamint a finnek is. Igazságosság, jog, méltányosság, emberi érzés s a külföld minden megbotránkozása nem tartják vissza az orosz kormányt nemzetiségei erőszakos eloroszosításában.” (Arcanum Adatbázis)
Világ
Fontos