Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2025. január 7. 17:17 Adat, Vállalat

Eddig lenyelte a magyar ipar a megugró költségeket, de ennek hamarosan vége lehet

Novemberben kiemelkedően, csaknem 8 százalékkal nőttek az előző év hasonló időszakához képest az ipari termelői árak, októberhez képest pedig 4,3 százalék volt a drágulás mértéke a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.

  • A belföldi értékesítésre szánt termék ára 3,2, az exportra szánt termékeké 10,2 százalékkal volt magasabb, mint 2023 novemberében.

Miért fontos ez? Az áremelkedést jelentős részt a forint gyengülése és az energiaárak emelkedése okozta, és habár – ahogy erre a jegybank decemberi Inflációs jelentése is emlékeztet – a termelői árak tavaly nyár óta nőnek, ez a fogyasztói árakba egyelőre nem igazán gyűrűzött be.

  • A magyarázat a jegybank elemzése szerint az, hogy most az ellenkezője történik, mint 2022-ben, amikor a vállalati profitok növekedése is hajtotta az inflációt. Most ugyanis azért nem nőnek annyival a fogyasztói árak, mert a profitok csökkennek.
 

Előzmények: 2022-ben, amikor az infláció jelentősen növekedni kezdett, azért is a mostani fordítottja volt a helyzet, mert akkor a belföldi értékesítésre szánt termékek árai sokkal jelentősebben nőttek, mint az exportra szánt termékeké.

  • Az elmúlt két évtized tapasztalatai szerint az országon belüli termelői árindex tendenciáit jellemzően egy hónapos csúszással követi az inflációs görbe, írtuk 2021 végén, amikor az éves alapú infláció a 27 százalékot közelítette meg.

Mi várható? Novemberben már nőttek a kiskereskedelemben és a szolgáltató ágazatokban a megkérdezett cégek inflációs várakozásai, ezért nő az esélye annak, hogy a bolti árakban is megjelenik a cégek költségeinek növekedése.

  • A jegybank szerint a 2025 eleji átárazásokat lesz majd érdemes figyelni, ezekből látszik majd, hogy beindul-e a fogyasztói árak emelkedése is.
  • 2025 egészére az MNB 3,3 és 4,1 százalék közti inflációval számol, ami lehet kisebb és nagyobb is, mint a 2024-es 3,6-3,7 százalék.
  • A kormány 3,2 százalékos inflációval tervezte meg a költségvetést, így ennyivel emelkednek idén például a nyugdíjak is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokat megmagyaráz az Európa-rekorder magyar inflációból az ipar áremelkedésének szerkezeteMiközben a határokon túl eladott termékek alig 16 százalékkal lettek drágábbak az elmúlt egy évben, addig az itthoni értékesítésben több mint 56 százalékkal nőttek a magyar ipar árai.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem lesz benne köszönet, ha utat talál a boltokba a 26 százalékos ipari inflációAz évtizedek óta példátlan termelői áremelkedés nem kecsegtet fényes kilátásokkal a fogyasztói inflációt nézve.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat árak infláció mnb termelői árak Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2025. április 17. 13:58 Adat

Norvégiában túl sokan, Magyarországon túl kevesen mennek táppénzre

Kevés uniós országban mernek kevésbé betegek lenni a munkavállalók.

Stubnya Bence
2025. április 14. 12:59 Adat

Elfagyott az almatermés egy része, visszaszorulóban van a hazai termesztés

Az elmúlt 20 évben nagyjából lefeleződött a magyar almaültetvények területe, és 2010 óta a termésmennyiség is csökken.

Hajdu Miklós
2025. április 12. 16:53 Adat

A 242 ezres átlagnyugdíj a magyar társadalom jövedelmi egyenlőtlenségeit is mutathatja

Az átlagnyugdíj jelentősen meghaladja azt az összeget, amit jellemzően kapnak az ellátottak. A legtöbben havi 180-200 ezer forintot kapnak kézhez.

Fontos

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.