Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2025. január 7. 17:17 Adat, Vállalat

Eddig lenyelte a magyar ipar a megugró költségeket, de ennek hamarosan vége lehet

Novemberben kiemelkedően, csaknem 8 százalékkal nőttek az előző év hasonló időszakához képest az ipari termelői árak, októberhez képest pedig 4,3 százalék volt a drágulás mértéke a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.

  • A belföldi értékesítésre szánt termék ára 3,2, az exportra szánt termékeké 10,2 százalékkal volt magasabb, mint 2023 novemberében.

Miért fontos ez? Az áremelkedést jelentős részt a forint gyengülése és az energiaárak emelkedése okozta, és habár – ahogy erre a jegybank decemberi Inflációs jelentése is emlékeztet – a termelői árak tavaly nyár óta nőnek, ez a fogyasztói árakba egyelőre nem igazán gyűrűzött be.

  • A magyarázat a jegybank elemzése szerint az, hogy most az ellenkezője történik, mint 2022-ben, amikor a vállalati profitok növekedése is hajtotta az inflációt. Most ugyanis azért nem nőnek annyival a fogyasztói árak, mert a profitok csökkennek.
 

Előzmények: 2022-ben, amikor az infláció jelentősen növekedni kezdett, azért is a mostani fordítottja volt a helyzet, mert akkor a belföldi értékesítésre szánt termékek árai sokkal jelentősebben nőttek, mint az exportra szánt termékeké.

  • Az elmúlt két évtized tapasztalatai szerint az országon belüli termelői árindex tendenciáit jellemzően egy hónapos csúszással követi az inflációs görbe, írtuk 2021 végén, amikor az éves alapú infláció a 27 százalékot közelítette meg.

Mi várható? Novemberben már nőttek a kiskereskedelemben és a szolgáltató ágazatokban a megkérdezett cégek inflációs várakozásai, ezért nő az esélye annak, hogy a bolti árakban is megjelenik a cégek költségeinek növekedése.

  • A jegybank szerint a 2025 eleji átárazásokat lesz majd érdemes figyelni, ezekből látszik majd, hogy beindul-e a fogyasztói árak emelkedése is.
  • 2025 egészére az MNB 3,3 és 4,1 százalék közti inflációval számol, ami lehet kisebb és nagyobb is, mint a 2024-es 3,6-3,7 százalék.
  • A kormány 3,2 százalékos inflációval tervezte meg a költségvetést, így ennyivel emelkednek idén például a nyugdíjak is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokat megmagyaráz az Európa-rekorder magyar inflációból az ipar áremelkedésének szerkezeteMiközben a határokon túl eladott termékek alig 16 százalékkal lettek drágábbak az elmúlt egy évben, addig az itthoni értékesítésben több mint 56 százalékkal nőttek a magyar ipar árai.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem lesz benne köszönet, ha utat talál a boltokba a 26 százalékos ipari inflációAz évtizedek óta példátlan termelői áremelkedés nem kecsegtet fényes kilátásokkal a fogyasztói inflációt nézve.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat árak infláció mnb termelői árak Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.

Stubnya Bence
2025. január 23. 10:36 Adat, Pénz

Miért pont most tette ki az ablakba Orbán Viktor a magyar államadósságot?

Akkor dicsekedett a miniszterelnök a szerinte nem növekvő államadóssággal, amikor épp nőtt, de az uniós mezőnyben nem vészes a magyar helyzet.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.