Hírlevél feliratkozás
Avatar
2022. szeptember 7. 17:48 Világ

Több homályos eredetű olajat szállítanak a tengereken az ukrajnai háború óta

A Malajziából érkező kínai olajimport napi 791 ezer hordóra emelkedett júliusban, ami kétszeres bővülés az év elejéhez képest – számolt be a Markets Insider a napokban a Bloomberg adataira hivatkozva. Ez azt jelenti, hogy Malajzia több olajat ad el Kínának, mint amennyit megtermel, ami alapján Malajzia részben más országok olaját szállíthatja Kínának.

A cikk szerint a Malajziát körülölelő vizek hírhedtek arról, hogy ott a különböző helyekről származó nyersolajat összekeverik, átmárkázzák, és máshol értékesítik, elrejtve ezzel az eredetüket. Ez a gyakorlat különösen az ukrajnai háború kezdete óta terjedt el, mivel számos vásárló politikai okokból nem akar közvetlenül üzletelni Oroszországgal. Amikor a nyersolaj távozik az országból, akkor még hivatalosan „ismeretlen a rendeltetési helye”.

A Bloomberg szerint a Malajzián átmenő extra olaj nagy valószínűséggel venezuelai, iráni és orosz eredetű. Ez egybecseng azzal, hogy Oroszország azonosítható ázsiai olajexportja augusztus utolsó hetében napi 500 ezer hordóval esett vissza, így öt hónapos mélypontra zuhant.

Nem ez lenne az első eset az orosz-ukrán háború kitörése óta, hogy Oroszország közvetítőkkel próbálja megkerülni a szankciókat. Néhány hete Törökország olasz importja emelkedett meg radikálisan, és ennek nagy részét kereskedelmi adatok alapján Oroszországnak szánhatták.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmerika egyik legnagyobb politikai ellenfele pótolhatná az oroszoktól kieső olajmennyiség felétTöbb millió hordónyi olajat kaphat az éhes nyugati piac, ha összejön az alku.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGúnyt űz az orosz olaj mellőzéséből néhány tankerMájusban közel kétszer annyi orosz olajat vittek ciprusi, görög és máltai hajók, mint februárban, és egy részénél tengeri áttöltéssel rejtették el a származást.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁzsia falja az orosz olajat Európa helyettMiközben az Európai Unió próbál szabadulni az orosz olajtól, Oroszország láthatóan elkezdte Ázsia felé áthelyezi az exportját.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína kőolaj Malajzia Oroszország tankerek Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.