Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2022. augusztus 26. 15:23 Világ

Harci drónokkal próbálja felvenni a küzdelmet az aszállyal a kínai kormány

Világszerte komoly kihívásokat okoz az idei, szokatlanul száraz időjárás. A kínai Szecsuan tartományban már olyan súlyos az aszály, hogy drónok bevetésével próbálnak esőt csiholni – írja a Business Insider. A 2015-ben kifejlesztett, 11 méter hosszú, 20 méteres szárnyfesztávolsággal rendelkező Wing Loong 2-es típusú katonai drón felderítésre, megfigyelésre és precíziós csapásmérésre is alkalmas, közülük kettőt arra használnak majd, hogy ezüst-jodidot juttassanak a légkörbe, ezzel segítve a csapadékképződést. 

Az ezüst-jodidot alapvetően a jégesők elhárítására szokták használni, illetve nagy mennyiségben valóban képes előidézni esőt, cserébe rengeteg félreértés és álhír jelenik meg a használatával kapcsolatban – legutóbb Magyarországon is volt ebből konfliktus, Békés megyében több gazda is úgy vélte, hogy a jégkárelhárító rendszer okozza az aszályt. 

A drónokat azért vetik be, mert Szecsuan tartomány az ország egyik fontos hidroenergetikai területe, az itt lévő vízerőművek látják el villamos árammal például Sanghajt, ám a hetven napja tartó szárazság miatt az erőművek kapacitása 50 százalék alá esett, az esetleges áramkimaradások pedig tovább ronthatják az egyébként is aránylag nehéz helyzetbe került kínai gazdaságot. Bár arról nem írnak, hogy ez a projekt mennyibe kerül, a 24.hu korábbi cikkében foglalkoztak azzal, hogy Magyarországon akár csak egy megyényi területen egy ilyen jellegű esőgerjesztés akár ezer milliárd forintot is felemésztene.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMintha kiszáradna a Balaton és a Duna - van, ahová már megérkezett a durva klímaváltozásDél-Amerika középső-déli részén olyan súlyos az aszály, hogy van, ahol már hetente csak egyszer tudnak fürdeni, és a terméseredmények is drasztikusan romlottak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAszály mindig volt, de az emberi tevékenység miatt egyre többre és rosszabbra kell számítaniNem csak a klímaváltozás okozza a szárazságot, de egy új tanulmány szerint az ember jelentősen hozzájárul az egyre hosszabb és súlyosabb aszályokhoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ aszály drón Kína klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.