Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2021. december 21. 14:22 Élet, Világ

Hatalmas rezsiemelést jelentettek be a lengyelek

Nagyon komoly rezsiemeléssel szembesülhetnek jövőre a lengyel háztartások. A 38 milliós országban a lakossági áram és gáz ára is drasztikusan nő januártól, miután az illetékes hivatal a napokban rábólintott a kereskedők terveire. 

Lengyelországban ugyanis a magyar gyakorlattal ellentétben nem rögzítettek a rezsiköltségek. Az ottani energiaárszabási rendszerben az áramkereskedők az állami energiahivatalnak tesznek ajánlatot a lakossági tarifákra. Ezekre az árakra pedig az államnak rá kell bólintania, mielőtt életbe lépnének. Ezt tette most meg a lengyel energiahivatal, írta meg a Notes From Poland.

Az intézkedés értelmében az ország négy legnagyobb, állami tulajdonban lévő, 13 millió háztartást ellátó áramszolgáltatója januártól 37 százalékkal emelheti a lakossági árait. Ennek eredményeként

a lakossági fogyasztóknál landoló számla a hivatal becslése szerint átlagosan 24 százalékkal lesz több.

A rezsiszámlán ugyanis nem csak magának az áramnak az ára jelenik meg, hanem annak a költsége is, hogy azt eljuttatják a háztartásokba. Ez utóbbi – amit magyarul rendszerhasználati díjnak neveznek – ugyanakkor nem emelkedik, ezért lesz kisebb mértékű a számlán szereplő összeg növekedése a villamosenergia tényleges drágulásánál.

A lakossági árak emelése még így sem fedezi a szolgáltató cégek megugró költségeit, vagyis az energiacégek a magasabb lakossági tarifák mellett is lenyelik a megemelkedett piaci árakból származó magasabb kiadások egy részét. Nem véletlen, hogy a legnagyobb lengyel energiacég, a PGE vezetője már korábban is kritizálta a nyomott lakossági energiaárakat, mondván, azok ellehetetlenítik az EU-s klímacélokból következő többletköltségek kitermelését. 

Az áramárak emelésével párhozamosan a lengyel energiahivatal elfogadta az állami gázcég, a PGNIG új tarifáit is.

A hivatal becslése szerint ez 54 százalékkal emeli majd meg a lakossági fogyasztói számlákat.

Az emelkedés még nagyobb is lehetne, ha azt nem teríthetné szét a szolgáltató 3 évre, jegyezte meg a hivatal a Business Insider Polska szerint. 

A két évtizedes csúcson lévő inflációval küzdő lengyel kormány a megugró árak miatt adócsökkentést és egyéb intézkedéseket jelentett be, hogy segítse a háztartásokra szakadó terheket.

Arról, hogy az elszálló energiaárak miatt a magyar kormány hogyan igyekszik menteni a rezsicsökkentést, itt írtunk bővebben: a magyar kereskedőket és lakosságot feltételezhetően a Paksi Erőmű látja el olcsó árammal, megkerülve a világpiaci folyamatokat.

Az alábbi grafikonon a lakossági fogyasztók villamos energia átlagárai láthatók euróban (eurócent/kWh), a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 2021. novemberi adatai alapján: Varsóban eddig is mintegy 70 százalékkal volt drágább az áram ára Budapesthez képest. Egyébként hasonló nagyságú a különbség a lakossági fogyasztók földgáz átlagárai között is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ energia gázár Lengyelország rezsi Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Fontos

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.