Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. június 7. 07:41 Élet, Világ

Nő a magyar minimálbér, de a tisztességes szint még arrébb van az EU szerint

Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnökségének egyik politikai vezérmotívuma, hogy a minimálbér – vagy az annak megfeleltethető minimális átlagos kereset – minden tagországban érje el a „tisztességesnek” tartott szintet. Az Európai Bizottságnak nem lehet célja, hogy vásárlóerő-paritáson mérve mindenhol egyenlő minimálbéreket írjon elő, csak arra tehet kísérletet, hogy „szabványosítsa” a minimálbérek minimum feltételeit, és ezzel mégiscsak létrehozzon egyfajta uniós egységet.

Konkrétan arról van szó, hogy a bizottság szeretné elérni, hogy a havi nettó minimálbér összege minden tagországban legyen legalább a medián kereset 60 százaléka. A medián az a középső érték, amelynél ugyanannyi nagyobb érték van, mint kisebb, vagyis nem egyenlő az átlagkeresettel, amely egy egyszerű számtani átlagszámolás eredménye.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA hivatalos átlagfizetés felét sem keresi meg az emberek jelentős része LengyelországbanAz átlagfizetés szép nagy összeg, de ha nem a matematikát, hanem a valóságot nézik, akkor a kép sokkal rosszabb.

A jogi procedúra szokás szerint konzultációval kezdődött el, és ennek most a második szakaszába léptünk. A tagországok ilyenkor véleményeket küldenek Brüsszelbe, hogy azokat a bizottság a jogalkotás előkészítése során vegye majd figyelembe. A most indult konzultációs kör novemberben zárul. A bonyolult uniós egyeztetési mechanizmus lényege azonban az, hogy végül akár (kötelező érvényű) irányelv vagy ajánlás is lehet belőle.

Hol tartunk most a minimálbérek tisztességes mértékének elérésben? Az alábbi grafikonra a tagországokban fizetett minimálbérek euróban számolt összegének változását tettük fel, vásárlóerő-paritáson – vagyis az egyes országokban eltérő árszínvonal hatásait kiküszöbölve -, 2015 második fele óta. (Vastag pirossal jelöltük Magyarországot, de a grafikon alján lévő országnevekre húzva a kurzort minden tagállam görbéje egyenként is látható.)

 

Látszik, hogy a minimálbérek a grafikon alsó harmadában elhelyezkedő keleti tagállamokban többnyire nagyobb ütemben nőnek, mint a nyugatiakban, vagyis ha az összegek vásárlóerejét nézzük, akkor kismértékű felzárkózás volt az utóbbi pár évben.

A minimálbérek tisztességes mértékének összehasonlításában viszont az az igazi kérdés, hogy eléri-e a nettó kereset az országban mért medián bér 60 százalékát, azaz valójában meg lehet-e belőle élni az adott ország viszonyaihoz képest alapszinten.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyorsan nőnek a magyar keresetek, és velük együtt a kételyek isTavaly is mutatós béremelkedés történt az országban, azonban nem osztozik minden dolgozó egyenlő részben az örömből.

A jó hír, hogy a (pdf-ben innen letölthető) magyar adat 2000 és 2018 között ebből a szempontból az egyik legjelentősebb fejlődést mutatta az unióban, ebben az időszakban 36 százalékról 52 százalékra nőtt. A kevésbé jó hír, hogy időközben Románia alacsonyabb szintről indulva elhúzott mellettünk, ott 25-ről 58 százalékra ugrott az arány, vagyis majdnem eléri a tisztességes szintet.

Ebben az időszakban Portugália adott példát arra, hogy át lehet lépni a küszöböt: a minimálbér és a medián bér ottani aránya 46 százalékról 61-re kúszott fel. Ellenpélda Írország, ahol majdnem 70 százalékról 50 alá esett vissza az arány, de a holland és a belga minimálbéresek is lecsúsztak a medián keresőkkel szemben (abszolút értékben jóval magasabb kereseti viszonyok között, mint a kelet-európaiak).

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA forint gyengülése miatt a magyar minimálbér is leszakad a régióbanRomániát leszámítva hazánknál gyorsabban emelkedik a minimálbér a térségben, főként, ha euróban nézzük a számokat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópai minimálbért akar az EU, de észak és kelet máris összevitatkozott rajtaAbban egyetértenek a keleti és északi tagállamok szakszervezetei, hogy közelíteni kéne a béreket, de az északiak nem akarnak uniós szinten kötelező minimálbért.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEzért érzed úgy, hogy a te béred lassabban nő, mint az átlagJól kell megválasztania az iparágat és a céget, aki jól akar keresni. Végső soron oda érdemes menni, ahol nagyobb teljesítményhez segíthetjük a vállalatunkat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ átlagbér béremelés európai bizottság medián bér megélhetés minimálbér tisztességes bér Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Váczi István
2023. december 4. 12:25 Élet, Vállalat

Egyre több szabályt hajlítanak meg a gödi akkumulátorgyár kedvéért

Nagyon meglepő lett volna az elmúlt évek folyamatai alapján, ha tényleg nem termelhetne éjszakánként a Samsung szinte folyamatosan bővített üzeme.

Stubnya Bence
2023. december 3. 13:17 Élet, Vállalat

A kiskereskedelmi dolgozók tizede maradhat otthon karácsonykor a boltzár miatt

Kevés dolgozót és boltot érint majd idén a karácsonyi boltzár, de árbevétel alapján népszerűbb kiskereskedelmi egységek zárnak be idén december 24-én.

Hajdu Miklós
2023. december 1. 13:06 Élet

Nem biztos, hogy akkora büszkeség a saját tulajdonú lakásban élők magas aránya

A saját tulajdonú ingatlanokban élők magas arányát a kormány sikerként tartja számon, pedig az nem jelent minden esetben megnyugtató lakhatási megoldást.

Fontos

Hajdu Miklós
2023. december 3. 15:38 Vállalat

A Volkswagent már megfogták az európai autóipar új kihívói

Az élesedő piaci versenyben a Volkswagen már az elektromos autók gyártására átállított üzemeit érintő megszorításokat kénytelen meglépni.

Pálos Máté
2023. december 3. 04:34 Közélet

Milyen a jó halál és ki döntheti el?

A Karsai vs. Magyarország per évtizedekre meghatározhatja az eutanáziáról szóló magyar párbeszédet. Megnéztük a strasbourgi tárgyalást és átvettük a létező európai szabályozásokat.

Stubnya Bence
2023. december 2. 13:08 Vállalat

5 év alatt feleződött a makói Continental állománya, most újra embereket küldenek el

2018 szeptemberében még több mint háromezren, idén szeptemberben már csak a 1660-an dolgoztak a makói üzemben.