Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. február 28. 17:38 Pénz, Világ

A hivatalos átlagfizetés felét sem keresi meg az emberek jelentős része Lengyelországban

A lengyel statisztikai hivatal rendszeresen közli az átlagfizetés hivatalos értékét, de csak kétévente ad ki olyan részletesebb adatokat, amelyekből sok minden mást is számolni lehet. Mivel éppen most járt le egy ilyen kétéves időszak, a Money.pl megnézte, hogy mennyi lehet a tényleges átlagos fizetés az országban.

Bár a hivatalos átlagfizetés az elemzők számára sokszor megfelelő gazdasági indikátor, az értéke csak matematikai értelemben átlag, azaz nem fedi azt, amit a hétköznapi nyelvben átlagos fizetésnek nevezünk. Ehhez sokkal közelebb áll a medián érték, amely azt az összeget jelzi, amelytől negatív és pozitív irányban is egyforma mennyiségű adat sorakozik. Ez azért jobb közelítés, mert kevés kiugró (magas vagy alacsony) érték nem tudja eltéríteni egyik irányba sem.

A hivatalosan számolt átlagfizetés 2018 októberében (amikor a most közzétett adatokat felvették) 5003 zlotyi (azaz mai árfolyamon 392 ezer forint), a medián azonban csak 4094 zloty (320 ezer forint) volt.

A tömegek valósága persze ennél is rosszabb, az újság számolása szerint ugyanis a domináns, vagyis legtöbb ember által kapott havi összeg csak bruttó 2380 zloty (186 ezer forint) volt. Ez azért is kiábrándító, mert az adatfelvétel időpontjában a minimálbér 2100 zloty (164 ezer forint) volt, vagyis a legjellemzőbb fizetési kategória átszámolva alig több mint 20 ezer forinttal volt magasabb, mint a törvényi minimum.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyorsan nőnek a magyar keresetek, és velük együtt a kételyek isTavaly is mutatós béremelkedés történt az országban, azonban nem osztozik minden dolgozó egyenlő részben az örömből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ átlagfizetés fizetés Lengyelország medián medián jövedelem minimálbér Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.