Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. február 10. 17:03 Világ

Visszanyal a felmelegedés, az enyhe tél miatt szenved az energiapiac

Az nyilvánvalónak tűnik, hogy a klímaváltozás elleni egyre láthatóbb fellépés egyre nagyobb kihívások elé állítja az olaj- és gázipari vállalatok hagyományos üzletágait. A fogyasztói nyomásnál és az állami szabályozásnál azonban egyelőre erősebbnek tűnik egy olyan ellenerő, amelyet jelentős részben pont a fosszilis tüzelőanyagok idéztek elő: maga a felmelegedés.

A közbeszédben eddig kevésbé jelent meg szempontként, hogy a melegedő éghajlat önmagában jelentősen hat az energiaszektorra. A világ energiatermelésének közel negyedét használják fűtésre, amelytől a világ teljes szén-dioxid-kibocsátásának 12 százaléka származik. Az idei volt a legenyhébb január a világon a mérések kezdete óta, és ez komoly csökkenést okoz az energiacégek forgalmában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz olajipari cégek sokat beszélnek a megújulókról, de a pénztárcájukkal máshova szavaznakSzabályozás vagy magasabb adók nélkül nem is fognak több pénzt megújuló energiára költeni.

Oroszországban annyira enyhe a tél, hogy Moszkvába műhavat szállítottak szilveszter környékén. Japánban le kellett mondani a síversenyeket, a medvék pedig felébredtek téli álmukból. Norvégiában 19 fokos rekordmeleget mértek, akárcsak az Antarktisz egyik állomásán, ahol 18 Celsius-fok volt. Európában átlagosan 3,1 fokkal volt melegebb a megszokottnál.

Ahogy a Bloomberg írja, az enyhe tél katasztrofális az energiapiacnak. A Black Gold nevű befektetőcég szerint a januári időjárás miatt napi 800 ezer hordóval csökkent a kőolaj kereslete (míg Magyarországon főleg gázzal fűtenek, Nyugat-Európában például több millió otthont fűtenek olajjal). Ez nagyjából Törökország teljes fogyasztásával egyenlő.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs olyan kontinens, ahol ne lenne otthon a 20 legszennyezőbb vállalatA hatvanas évek óta tudott róla az olajipar, hogy klímaváltozást okoznak a termékei, egy civilszervezet szerint ezért felelőssége van a folyamat megállításában is.

A földgázkitermelést hasonlóan érinti a meleg idő. Az Egyesült Államokban a 90-es évek óta nem volt olyan alacsonyan a gáz ára, mint most. Ázsiában rekord alacsony a cseppfolyósított földgáz ára, mivel a világ három legnagyobb importőrénél, Kínában, Japánban és Dél-Koreában is alacsony a kereslet.

A visszaesés különösen érzékenyen érintheti Oroszországot, ahol az állami bevételek 40 százaléka származik olajból és földgázból. Egy moszkvai gázipari szakértő szerint az orosz állami óriás, a Gazprom európai exportja 25 százalékkal csökkenhetett januárban. A cég részvényeinek ára 11 százalékkal esett idén.

A valósághoz persze az is hozzátartozik, hogy a felmelegedés miatt a hűtésre fordítunk több energiát nyaranta. Például Magyarországon tavaly nyáron is megdőlt a nyári áramfogyasztás rekordja.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég Szibériát is élhetetlenné teszi a klímaváltozásSzibériában kétszer gyorsabban melegszik az idő, mint máshol. A hatások már félelmetesek: a táj pár helyen teljesen átalakult, ezrek otthona vált lakhatatlanná.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ energia energiapiac klímaváltozás olajipar Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.