Amikor 2015 szeptemberében kiderült, hogy a Volkswagen tudatosan kijátszotta a környezetvédelmi szabályokat, egy nagyszabású adatmegsemmisítés indult el az Audi ingolstadti központjában. Ennek az volt a célja, hogy egy esetleges vizsgálat során semmilyen bizonyítékot ne találjanak a Volkswagen cégcsoporthoz tartozó vállalatnál.
Egy belső vizsgálat szerint több százezer dokumentumot semmisítettek meg az Audi mérnökei. Erről a Business Insider német kiadása számolt be vasárnap az általa megszerzett jelentés alapján, amelyet a Jones Day nevű amerikai ügyvédi iroda készített el az Audi megbízásából 2019 szeptemberében.
A szigorúan titkosított jelentés szerint 14 munkatárs ismerte el, hogy részt vett az adatok megsemmisítésében. Több százezer fájlt töröltek számítógépeikről, külső eszközökről és belső hálózatokról. Emellett meghatározhatatlan mennyiségű papírdokumentumot is bedaráltak.
A jelentés szerint „pánik és káosz” uralkodott az ingolstadti központban a botrány kipattanása után. Az adatokat először jellemzően külső merevlemezekre másolták át, majd onnan törölték őket. Szemtanúk szerint akkoriban nagy mértékben megugrott az USB tárolók és a merevlemezek rendelése.
Az adatok megsemmisítése több napon át tartott. Az iratmegsemmisítő helyiséget beterítette a feldarabolt papírhulladék. Az egyébként kéthetente kiürített papírhulladékos konténer pedig mindennap tele volt ebben az időszakban. Az egyik mérnök arról számolt be a jelentés szerint, hogy kulcsszavakra keresve törölt adatokat. Egy másik pedig azt állította, hogy az adatmegsemmisítés célja az igazgatóság megvédése volt.
Egy német ügyészség hasonló állításokat vizsgál a Volkswagennél is. A gyanú szerint a testvércégnél szintén bizonyítékokat semmisítettek meg a botrány kirobbanásakor.
A dízelbotrány néven elhíresült csalássorozat lényege, hogy a Volkswagen úgy építette meg a motorokat és programozta az autók rendszereit vezérlő szoftvereket, hogy a teszteken átmenjenek, a mindennapi használatban azonban a határértéknél jóval több károsanyagot bocsássanak ki, közben magasabb teljesítményre legyenek képesek.
Korábban is ismert volt, hogy a Volkswagennek volt olyan vezetője, aki adatokat semmisített meg. Mi is írtunk arról, hogy a Volkswagen amerikai leányvállalatának környezetvédelmi és gyártási általános menedzsere, Oliver Schmidt félrevezette a nyomozókat, döntő bizonyítékokat törölt, és munkatársait is erre biztatta. Schmidtet végül hétéves börtönbüntetésre ítélték.
Világ
Fontos