Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. október 10. 10:13 Világ

Már Görögországnak is fizetnek a hitelezők, hogy kölcsönadhassanak neki

Pár éve még a görög gazdaság problémáival volt tele a gazdasági sajtó, 2012-ben az ország lényegében csődbe ment, és nem sokon múlt, hogy kizuhanjon az eurózónából. Ezt követően jó pár éven keresztül az ország meg sem próbálta magát a piacról finanszírozni, a nemzetközi szervezetek adták össze a szükséges összegeket.

Most viszont eljutottunk oda, hogy már Görögország is negatív kamatozással tudott kötvényt kibocsátani, azaz a hitelezők fizetnek azért, hogy pénzük egy ideig a most már biztonságosnak tartott görög papírokban parkolhasson. (Ezeket például határon átnyúló devizaügyletekben fedezetként használva még mindig nyereséget érhetnek el.) Igaz, egyelőre csak a legutóbb 487,5 millió euró értékben eladott 13 hetes görög kincstárjegyek esetében lett negatív a hozam, -0,02 százalék, ami még mindig sokkal közelebb van a nullához, mint az eurózónában legbiztonságosabbnak tekintett német.

Kétségtelen, hogy Görögország az elmúlt években rengeteget tett azért, hogy egyenesbe kerüljön, a megszorítások mellett például állami vállalatokat értékesített, így a költségvetés adósságszolgálat előtti egyenlege évek óta bőven többletes. A negatív hozam azonban így is elképzelhetetlen lenne az Európai Központi Bank intézkedései nélkül. Az EKB szeptemberben -0,4-ről -0,5 százalékra csökkentette az irányadó kamatát, és bejelentette a kötvényvásárlási programjának újraindítását is, ami olcsóbbá teszi az államadósság finanszírozását az eurózónás tagállamok számára.

Ahogy a Bloomberg összefoglalójából is kiderül, az államok ezzel rengeteget spórolnak, a megtakarítók – köztük például biztosítók és nyugdíjalapok – azonban egyre nehezebben tudják gyarapítani a pénzüket. Ehhez Görögország számára például 10 évre kell bizalmat szavazni, nemrég az ország 1,5 százalékos hozammal adott el ilyen időtávra szóló államkötvényeket. De ez még nem is extrém eset, hiszen az utóbbi egy-két évben mások mellett Ausztria és Argentína is adott el százéves kötvényeket – az utóbbi azóta (igaz, egyelőre elvileg csak rövidebb lejáratú papírokkal) lényegében ismét csődbe ment.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjraindítják a pénznyomdát Európában, kérdés, hogy ez mire lesz elégNagy fordulatot jelentett be az európai pénzpolitikában Mario Draghi szerdán, azonban ő is tisztában van vele, hogy német költségvetési élénkítés nélkül tehetetlen az európai jegybank.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ államadósság európai központi bank Görögország negatív kamat Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.