Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. május 7. 11:18 Világ

Gyorsan fagyossá vált az amerikai-kínai viszony

Miközben a napokban Donald Trump amerikai elnök magasabb vámokkal fenyegette meg Kínát a nem megfelelően haladó kereskedelmi tárgyalások miatt, külügyminisztere az Északi-sarkvidéki Tanács finnországi ülésén szállt bele a kínaiakba.

Az ügy előzménye, hogy Kína „Arktisz-közeli” államnak nyilvánította magát tavaly év elején, és ennek megfelelően nem szeretné, ha kimaradna az éghajlatváltozás miatt egyre könnyebben megközelíthető régió gazdasági kiaknázásából. Ez egyrészt az ásványkincseket jelenti, másrészt a rövidebb hajózási utat Nyugat-Európa felé, utóbbival kapcsolatban még a „sarkvidéki Selyemút” kifejezést is megalkották.

Az amerikai védelmi minisztériumnak a napokban a kínai fegyveres erőkről megjelent elemzése egyebek mellett Kína növekvő sarkvidéki tevékenységére hívja fel a figyelmet. A Pentagonban egyebek mellett attól tartanak, hogy a jövőben atomfegyverekkel felszerelt kínai tengeralattjárók járőrözhetnek a Jeges-tengeren, amely ebben a fegyvernemben az amerikai-szovjet szembenállás legfontosabb terepe volt a hidegháború alatt.

„Peking sarkvidék-közeli államnak mondja magát, de Kína és az Északi-sarkkör közötti legkisebb távolság 1500 kilométer. Csak sarkvidéki és nem-sarkvidéki országok vannak, nincs köztes kategória. Kína hiába mond mást, ez semmire sem jogosítja fel”

– fogalmazott a tanács ülése előtt az amerikai külügyminiszter a Bloomberg cikke szerint. Mike Pompeo környezeti katasztrófát vizionált arra az esetre, ha Kínát odaengedik az Északi-sarkvidékre. Emellett ismét felhívta a figyelmet a kínai hitelből finanszírozott felesleges infrastrukturális beruházások veszélyeire.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz elolvadt jég helyén egyre jobban látszik, hogy miért megy a harc az Északi-sark környékénOlaj, arany, ritka fémek, halászat és új kereskedelmi útvonalak. Nyolc sarkvidéki ország folyamatosan helyezkedik azért, hogy a megnyíló lehetőségekből minél nagyobb szeletet csikarjon ki magának, kilencediknek pedig megjött a térségtől messze fekvő Kína.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ásványkincsek egyesült államok északi-sarkvidék hajózás Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.