Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. január 20. 10:02 Világ

Lehúzza a rolót az amerikai szövetségi kormány, és nincs megoldás a láthatáron

Bezár egy időre az amerikai szövetségi kormány, mert a Fehér Ház, a republikánusok és a demokraták nem tudtak megállapodni egymással az intézményrendszer finanszírozást legalább átmenetileg megoldó törvényről. Ugyan a törvényhozás mindkét házát a republikánusok irányítják, de a Szenátusban szükség van nyolc-kilenc demokrata szavatra is. És ez sem elég, mert az elnöknek is alá kell írnia a törvényt, ezért hiába állapodnak meg egymással a demokraták és republikánusok, ha Trumpnak nem tetszik, akkor nincs egyezség.

A kudarcnak az az oka, hogy több olyan kérdést is a tárgyalások részévé tettek, amelyek az ideológiai árkok miatt szinte megoldhatatlanok. A felek ezért olyan helyzetbe kerültek, hogy szavazói bázisa miatt senki nem engedhette meg magának, hogy kompromisszumot kössön. A fő vitakérdések közül

  • demokrata oldalról az USA-ban született bevándorlók gyerekeinek legális státuszát lehetővé tevő törvény (DACA) és egy gyerekegészségügyi program (CHIP) meghosszabbítása,
  • Donald Trump elnök és a hozzá hűséges republikánusok részéről pedig a mexikói határra építendő fal finanszírozása

vált megkerülhetetlenné. Utóbbi azért ironikus, mert Trump kampánybeli ígéretei közül a legemlékezetesebb éppen az volt, hogy a mexikóiak fognak fizetni a falért (ezt most furfangos érveléssel magyarázzák).

A tárgyalások körül egyébként is teljes volt a káosz, Trump előbb nagy nyilvánosság előtt elmondta a szenátoroknak, hogy bármit tesznek le elé, alá fogja írni, majd pár nappal később zárt ajtók mögött dühösen beszélt arról, hogy ha nincs fal, akkor nincs megállapodás, és egyébként is minden afrikai ország egy “szarfészek”, nem szeretne onnan és Haitiről bevándorlókat látni. A republikánus szenátusi vezető, Mitch McConnell többször is arról beszélt, hogy fogalma sincs, milyen kívánalmai vannak az elnöknek. Péntek éjfél előtt néhány perccel a Fehér Ház szóvivője arról adott ki közleményt, hogy a “lúzer és obstrukcionlista demokraták” miatt nem lesz megállapodás, és “ha a demokraták úgy döntenek, újra adnak fizetést a hadseregnek, akkor újrakezdhetjük a tárgyalásokat”. Ez megint csak nem a megállapodás irányába mutat.

Az amerikai kormány mindenesetre szombat nulla óra óta hivatalosan be van zárva. Ez egyébként percre pontosan Donald Trump elnökségének első évfordulója. 

A szövetségi kormány bezárása a gyakorlatban főleg azt jelenti, hogy a minisztériumok munkavállalóinak nagy részét felfüggesztik, nem kapnak fizetést és nem kell bejárniuk dolgozni. Az oktatási és a környezetvédelmi minisztérium alkalmazottait szinte mind, de felerészben a Pentagon civil alkalmazottait és a pénzügyminisztériumi dolgozókat is kényszerszabadságra küldik. Nagyjából egymillió katona sem kap fizetést átmenetileg, igaz, ők szolgálatban maradnak.

Legutóbb 2013 október első két hetében zárt be az amerikai szövetségi kormány, azelőtt pedig 1995-ben és 1996-ben, szintén néhány napig. Ezekben az esetekben demokrata elnök – republikánus többségű törvényhozás volt a felállás, korábban pedig fordítva, a republikánus George H. W. Bush és Ronald Reagan idején demokrata törvényhozás nem tudott alkut kötni a kormánnyal pár napig. Ezért viszonylag új, hogy most egypárti hatalom mellett nem sikerült megoldani a kormányzat finanszírozását.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump egyesült államok kongresszus usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Hajdu Miklós
2025. április 6. 11:19 Világ

Az egyik amerikai vám miatt csökken az olajár, a másik miatt mégis drágulhat itthon a tankolás

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára a Trump-vámok bejelentése után, de egy másik beharangozott vám miatt a benzinkutakon mégis drágulás jöhet.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Jandó Zoltán
2025. április 8. 11:48 Adat

A KSH inflációs boszorkányhonyhájába is belátást engedhet az árrésstop

Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom

Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.

Tovább olvasom

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.

Tovább olvasom

A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.

Tovább olvasom

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Tovább olvasom

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Tovább olvasom