Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2021. május 19. 10:32 Vállalat

Több mint 50 milliárd forintért vett bukaresti irodakomplexumot egy magyar társaság

A magyar gyökerű Adventum International befektetési alapkezelő több mint 150 millió euróért (53 milliárd forintért) vett meg egy bukaresti irodakomplexumot – számolt be múlt héten egy román üzleti lap, a Profit.ro saját számításra alapozva. A Hermes Business Campus megvásárlása a román ingatlanpiac történetének egyik legnagyobb üzlete, idén pedig a legnagyobb.

A 75 ezer négyzetméteres irodakomplexum három épületből áll. A harmadik épület 2016-ban készült el, a komplexumot pedig 2015 óta árulta a beruházó Atenor Group (amely szintén beszámolt a tranzakcióról). A belga ingatlanfejlesztőnek tíz európai országban vannak projektjei. Magyarországon is jelen vannak, ők fejlesztették például az elmúlt évek egyik legnagyobb ingatlanberuházását, a hat irodából álló XIII. kerületi Váci Greens-t (amely utolsó épületének eladását éppen hétfőn jelentették be), irodaprojektjeik mellett ők viszik a dél-budai Tóváros lakóházprojektet.


Videó a bukaresti Hermes Business Campusról.

A bukaresti irodakomplexumot megvásárló Adventum International ugyan Máltára van bejegyezve, de erősen magyar kötődésű. Menedzsmentjében szinte kizárólag magyarok vannak, alapkezelő cégei részben Budapestre vannak bejegyezve, tulajdonosa pedig Bárány Kristóf, aki alapvetően kockázati tőkével és ingatlanpiaccal foglalkozott számos piaci cégnél.

A 2006-ban alapított Adventum International elsősorban a közép-európai ingatlanpiacra fókuszál befektetéseivel. Az elmúlt években aktívan terjeszkedett a régióban, 2019-ben egy 18 ezer négyzetméteres irodaházat vett a lengyelországi Poznanban, majd egy 10 ezer négyzetmétereset Varsóban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMelyik fővárosi irodaházból lehetne könnyen lakóház?Elég furcsa helyzet alakult ki, mert minél korszerűbb egy irodaház, annál nehezebb átalakítani.

Szintén 2019-ben vásárolták meg a 66 ezer négyzetméter bérbeadható területtel rendelkező budapesti Köki Terminált. A tranzakció összege meghaladta a 100 millió eurót (35 milliárd forintot), és a vásárlás idején azt tervezték, hogy hat milliárd forintot szánnak a bevásárlóközpont felújítására.

A Köki megvétele után is folytatták a felvásárlásokat. Tavaly télen egy 17500 négyzetméteres katowicei irodaházat szereztek meg, amely az egyik legnagyobb lengyel energiacég, a Tauron Polska Energia székhelye. Pár hónappal később pedig a szintén lengyelországi Wroclawban vettek egy hasonló méretű irodaházat.

Az Adventum International jelenleg több mint 400 millió euró (140 milliárd forint) értékű eszközt kezel, alapítása óta pedig összesen mintegy 1,5 milliárd euró értékben fektetett be. A bukaresti irodavásárlás hátteréről megkérdeztem az Adventumot, de nem válaszoltak.

Az elmúlt időszakban Romániában több ingatlanbefektetése is volt jelentős magyar vállalatoknak. Az egyik leggazdagabb magyar, Jellinek Dániel többségi tulajdonában lévő Indotek Group egy 50 ezer négyzetméter alapterületű bevásárlóközpontot vásárolt meg Marosvásárhelyen 2019-ben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSaját óriáscégét hitelezheti milliárdokkal a Magyar Nemzeti BankHa ez átmegy, akkor a többi cégétől is vehetné a kötvényeket a jegybank milliárdokért. Nincs határa a vad ötleteknek a monetáris politikában?

Az MNB alapítványának cége, az Optima Befektetési Zrt. érdekeltsége tavaly vásárolta meg a lengyelországi központú Globe Trade Centre többségi tulajdonrészét, amely a térség ingatlanpiacának meghatározó szereplője, hat országban – köztük Romániában – 41 irodaháza és öt kiskereskedelmi létesítménye van, továbbá számos fejlesztési területe. Ez volt tavaly a közép-európai régió egyik legnagyobb tavalyi ingatlanüzlete.

A szintén a leggazdagabb magyarok közé tartozó Leisztinger Tamás érdekeltsége pedig 9,7 millió euróért vette meg egy szatmárnémeti bútorgyár épületét.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Adventum Bukarest ingatlanpiac irodaház irodapiac Románia Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.