Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2021. május 6. 09:17 Vállalat

Magyar foci jövőre: Szíjj László kis csapata játszik Szíjj László nagy csapata ellen

Vasárnap végleg eldőlt, hogy az idén a Budafok mellett DVTK kénytelen búcsúzni a magyar labdarúgó élvonaltól. A miskolci csapat így a 2021-22-es szezonban az NB II-ben szerepelhet, ami azonban könnyen összeférhetetlen helyzetet eredményezhet.

Miközben ugyanis a Diósgyőr felülről zuhant vissza a másodosztályba, a kormány kedvenc útépítőcége, a helyi Duna Aszfalt által szponzorált Tiszakécske alulról közelíti azt. Utóbbi csapat nyolc ponttal vezeti az NB III keleti csoportját, és bár a bajnokságból még hátravan öt forduló, ekkora előnyről inkább az lenne meglepetés, ha nem jutna fel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖt év alatt 91 milliárdnyi profitot termelt Simicska Lajos útépítő utódjaTöbb mint 157 milliárdnyi árbevételt és 24,4 milliárdos profitot hozott 2019-ben a Duna Aszfalt. Ez nemcsak a cég, hanem a teljes magyar építőipar történetében rekord.

Két csapatban is érdekelt

Aki ismeri a hazai építőipar és a magyar futball tulajdonosi viszonyait, ezen a ponton már sejtheti, hogy a Tiszakécske feljutása miért lenne probléma. A csapatot működtető gazdasági társaságot ugyanis a Duna Aszfalt nem csak szponzorálja, hanem a vállalat több mint 90 százaléka is az állami megrendelésekkel kitömött útépítő vállalkozás birtokában van. A Duna Aszfalt többségi tulajdonosa pedig Szíjj László, aki nemrégiben a diósgyőri futballcsapatot fenntartó vállalatban is részesedést szerzett. Ráadásul a DVTK-ban egy olyan, kifejezetten hosszú céghálón keresztül vásárolta be magát, amelynek a Duna Aszfalt is a tagja.

Magyarul: ha a Tiszakécske feljut, akkor

az NB II-ben két olyan csapat is lesz, amelyben a kormány kedvenc útépítőcégén keresztül tulajdonos az egyik leggazdagabb magyar, a Szijjártó Péter külügyminisztert is jachtoztató Szíjj László.

Ezt pedig a versenyt kiíró szövetségek nem szeretik. Ha ugyanis valakinek két csapat működésére is ráhatása van, akkor felmerülhet a csalás gyanúja. Például a közös meccsükön az egyik együttes direkt átengedhetne pontokat a másiknak, ha a feljutás vagy éppen a bennmaradás miatt szüksége lenne rá.

Ennek megfelelően erre a jogi helyzetre a Magyar Labdarúgó Szövetség versenykiírása is kitér. Az MLSZ szabályzata szó szerint úgy fogalmaz, hogy az azonos bajnokságban induló csapatok „közös irányítás/felügyelet” alá nem tartozhatnak, ez pedig nem azt jelenti, hogy valakinek ne lehetne két csapatban is részesedése. Némileg leegyszerűsítve: csak az azonos többségi tulajdonos kizáró tényező.*Az MLSZ hatályos klublicenc szabályzatában szó szerint ez szerepel:
egyetlen azonos versenyen induló más sportszervezet sem tartozik a licencessel/licenckérelmezővel közös irányítás/felügyelet alá. Ebben az összefüggésben a közös felügyelet/irányítás azt jelenti, hogy egy természetes vagy jogi személy több sportszervezet vonatkozásában, közvetve vagy közvetlenül:
– a részvényesek szavazati jogának a többségével rendelkezik, vagy
– jogosult arra, hogy az adminisztratív, vezető és felügyelő bizottságok tagjait kinevezze vagy visszahívja, vagy
– részvényes és ezen sportszervezet többi részvényesével kötött megállapodás értelmében a részvényesek szavazati jogának a többségével rendelkezik.

NER-futball deja vu

Szíjj László pedig csak a Tiszakécskében többségi tulajdonos, a DVTK-ban nem. A diósgyőri csapatot működtető cég több köztes vállalaton keresztül, nagyobb részben Magyar Olivér Mátyásé, és csak kisebb részben a tiszakécskei vállalkozóé. Magyar Olivér Mátyásnak azonban nem ez az egyetlen kötődése ehhez az üzleti körhöz: az egészségügyi vállalkozásokban érdekelt ortopéd orvosnak Szíjj László közeli barátjával, Mészáros Lőrinccel is van közös cége.

Azzal a Mészáros Lőrinccel, aki tavaly nagyon hasonló helyzetben (igaz két ligával feljebb) kénytelen volt túladni egyik focicsapatán. A felcsúti milliárdos az Európa Ligában induló Eszéknek tulajdonosa, a szintén EL-selejtezős Puskás Akadémia focicsapatát birtokló alapítványnak pedig elnöke volt, ez pedig az európai szövetség szabályai szerint összeférhetetlen. Ezért 2020 nyarán túladott az Eszéken, igaz a csapat – ahogy erről akkor beszámoltunk – így sem került túl távol tőle. Sőt igazából minden jel arra utalt, hogy továbbra is ő tartja kezében az együttest, a csapat honlapján még hónapokkal később is tulajdonosként hivatkoztak rá.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMészáros Lőrinc kiszállt horvát focicsapatából a Felcsút sikerei miattJúlius közepén minden előjel nélkül lemondott tisztségeiről és eladta részesedését az eszéki futballcsapatban Mészáros Lőrinc. Az új tulajdonos egy magántőkealap lett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMészáros Lőrinc hiába látszik tulajdonosnak, hivatalosan csak főtámogató EszékenAz eszéki futball sikereiről és terveiről nyilatkozott egy horvát sportlapnak Mészáros Lőrinc, aki papíron fél éve kiszállt a csapatból.

Szíjj László esetében azonban előfordulhat, hogy még erre sem lesz szükség. Mivel papíron nem irányítja a Diósgyőrt, így elvileg csak ez alapján az MLSZ-nek nem kellene megtagadnia az indulást egyik csapattól sem. A szövetség egyébként még április elején a Tiszakécskének meg is adta az NB II-es licencet, az akkor még bennmaradásra is esélyes Diósgyőrnek pedig az NB I-est. Így jelen állás szerint úgy tűnik, hogy

a következő szezonban játszhat Szíjj László kisebb csapata Szíjj László nagyobb csapata ellen az NB II-ben.

Közben Szíjj László legnagyobb csapata ismét nekifuthat az Európa Ligának. Mészáros Lőrinc kiszállása után ugyanis egyedüli magánszemély tulajdonosként a felcsúti milliárdos tiszakécskei üzlettársa maradt benn az eszéki futballcsapatban, amely ebben az szezonban is kiharcolta a nemzetközi kupaszereplést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Diósgyőr Duna Aszfalt eszék Mészáros Lőrinc Szíjj László Tiszakécske Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Stubnya Bence
2025. március 26. 16:21 Pénz, Vállalat

Máltai bankot venne az OTP a helyi sajtó értesülése szerint

Az értesülést az OTP nem kommentálja, de ha tényleg megvenné a HSBC helyi leányát, ez lehetne az első Kelet- és Közép-Európán kívüli leányvállalata.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Tovább olvasom

Az év első két hónapjában összesen 3 százalékkal csökkent az új személyautók forgalma az Európai Unióban, ugyanakkor a tisztán elektromos modellek tavalyi visszaesése után az év elején ezek forgalma csaknem 30 százalékkal nőtt, a hibridek népszerűsége pedig továbbra is kitart.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. március 25. 17:13 Világ

Nem lenne gond az energiaárakkal, ha akadálytalanul jönne Közép-Ázsia olaja és gáza

Az Oroszországot elkerülő vezetékeket nagyjából 30 éve kezdték el kiépíteni, a nyugati kapuként szolgáló Azerbajdzsánban a magyar tőke is megjelent.

Tovább olvasom

Elkezdték komolyan vizsgálni a biztosítók, hogy a piacukra milyen hatással lesz az Ozempic és hasonló, a korábbiaknál jóval hatásosabb gyógyszerek széleskörű elterjedése.

Tovább olvasom

Öt százalékos árengedményt kért egy kivétellel minden nagy boltlánc minden olyan termékre, amelyre nem vonatkozik az árrésstop – ezt a magyar húsipar egyik legnagyobb szereplőjének, a Gallicoop Zrt.-nek a vezérigazgatója mondta az Agrárszektornak, megerősítve a lap cikkének egyik fő állítását, amely szerint ez a jelenség általános.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. március 25. 06:04 Világ

Ötdimenziós sakkjátszma vagy szimpla őrültség Trump vámháborúja?

Elemzők hada próbálja megtalálni a mestertervet az elnök külgazdaság-politikája mögött, mások szerint egyszerűen nem érti a gazdasági összefüggéseket.

Tovább olvasom

Az uniós gáztárolók feltöltésére vonatkozó szigorú szabályok lazításáról egyeztetnek a közösség tagállamai – írja a Reuters. Eközben a tárolókban évek óta nem volt olyan kevés gáz, mint most.

Tovább olvasom

Alig néhány nappal az élelmiszer-árrésstop bevezetése után Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közösségi oldalán a banki díjak szabályozását is belengette.

Tovább olvasom

Az egész kelet- és közép-európai régióban Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a World Happiness Report módszertana szerinti boldogságindex 2012 és 2019 között, viszont Csehország és Szlovákia mellett csak hazánkban csökkent az érték 2019 és 2024 között.

Tovább olvasom