Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 29. 11:35 Tech, Vállalat

Amerika még jobban megszorította a világ egyik legnagyobb mobilcégét

Miközben a felek elvileg az amerikai-kínai kereskedelmi háború lezárásán dolgoznak, Kína legfontosabb távközlési vállalata, a Huawei ellen két ügyben is vádat emeltek az Egyesült Államokban. Így pedig még nehezebb lesz lezárni a konfliktust, amelynek egyik legkényesebb pontja az amerikai szellemi tulajdonjogok megsértése.

A két vádemelés közül az egyik pont egy ilyen eset nyomán történt. Az amerikai ügyészek szerint a Huawei „összehangolt erőfeszítéseket” tett 2012-ben annak érdekében, hogy kulcsfontosságú információkat lopjon el a T-Mobile USA telefontesztelő robotjáról. A vádirat szerint a Huawei egyik mérnöke titokban fotókat készített a Tappy névre keresztelt robotról, lejegyezte a méreteit, sőt, még egy darabját is ellopta.

A T-Mobile mindezt nem hagyta annyiban, 2014-ben beperelte a Huawei-t és annak amerikai leányvállalatát. Három évvel később egy szövetségi bíróság úgy ítélte meg, hogy a kínai cég megszegte a T-Mobile-lal kötött titoktartási szerződést, és megsértette az amerikai cég tulajdonjogait.

Most a területileg illetékes ügyészség vádiratában azt írta, hogy a Huawei szándékosan félre akarta vezetni az amerikai igazságszolgáltatást, olyan jelentést készített ugyanis, amely szerint a cég vizsgálatot folytatott a szabályai ellen vétő alkalmazottakkal szemben. Vagyis azt mondta, hogy a dolgozók saját szakállukra kémkedtek. A seattle-i vádirat szerint azonban ez hazugság, a Huawei nagyon is tudatosan akarta megszerezni a versenytárs technológiáját, erre bónusszal is ösztönözte az alkalmazottait.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

A másik, fajsúlyosabb ügy az Irán elleni amerikai szankciók állítólagos megsértéséhez kapcsolódik. Ezzel összefüggésben vették őrizetbe Kanadában a Huawei pénzügyi vezetőjét, az alapító lányát, akinek a kiadatását azóta már kérte is az Egyesült Államok.

A Brooklynban beterjesztett vádirat szerint a Huawei eltitkolta kapcsolatát az Iránban is működő, a hongkongi tőzsdén jegyzett Skycom Tech nevű céggel, amivel megsértette az amerikai törvényeket. A pénzügyi igazgatót azzal vádolják, hogy egy 2013. augusztusi, a vállalat banki partnerei számára tartott prezentációjában többször is hazudott ezzel kapcsolatban. Ezzel pedig pénzügyi és távközlési csalást követett el, plusz konspirált módon megsértette az Irán elleni szankciókat.

A Huawei tagadja, hogy bármelyik vétséget is elkövette volna, és a pénzügyi igazgatójának esetleges törvénysértéséről sincs tudomása. A kínai kormány ezúttal is hevesen reagált, azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy ilyen módon akarja megakadályozni a kínai technológiai vállalatok felemelkedését. A kínai külügyminisztérium felszólította Amerikát, hogy hagyjon fel a kínai vállalatok alaptalan megvádolásával, és vonja vissza a Huawei pénzügyi vezetője elleni kiadatási kérelmét.

Utóbbival kapcsolatban a Bloomberg azt írta, hogy Kanada nehezen tudná elkerülni az amerikai kérés teljesítését, hiszen az ellene felhozott vádak Kanadában is bűncselekménynek számítanak. A kiadatáshoz vezető folyamat ugyanakkor hónapokig elhúzódhat, és az óvadékkal szabadlábon lévő pénzügyi igazgatónak még számos lehetősége van a fellebbezésre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kereskedelmi háború csak tünete a nagy amerikai-kínai versenyfutásnakA két ország a világ vezető szerepéért versenyez. Ilyenkor nem csoda, ha kitörnek a gazdasági konfliktusok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Vállalat egyesült államok huawei kereskedelmi háború Kína szellemi tulajdonjogok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Stubnya Bence
2024. július 15. 05:32 Pénz, Tech

Egyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjét

Energiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Torontáli Zoltán
2024. július 12. 05:00 Élet, Tech

Jobban megéri elektromos autóval a napelemes program, amelyre 32 ezren jelentkeztek?

Ha már úgyis lesz kedvezményes árú napelem a tetőn, érdemes e-autót tölteni vele? Éjszakai műszakban dolgozóknak és benzint kiváltóknak biztos, egyébként nem annyira.

Bucsky Péter
2024. július 3. 05:56 Tech, Vállalat

Magyar cég dobta piacra a világ első teljes körű kvantumtitkosítási megoldását

A kvantumszámítógépek elavulttá teszik a mai titkosításokat, de van már olyan megoldás, amely szövegek és fájlok mellett a hang- és konferenciahívásokat is védi.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.