Közel 9 százalékos zuhanással nyitott csütörtökön az Apple, miután közzétette a borús hangulatú negyedéves jelentését, ezzel vagy 60 milliárd dollárt vesztett piaci értékéből. A részvény októberben 233 dollárnál tetőzött, most viszont 144 dollár alá is benézett.
Ha bárkinek lett volna még kétsége afelől, hogy a kínai gazdasági növekedés (egyébként már ezerszer megjósolt és bemutatott) lassulása, illetve Donald Trump kereskedelmi háborúja a fejlett világba is vastagon begyűrűzik, annak elég elolvasnia Tim Cook Apple-vezér szerdai levelét.
Ahogy a BBC emlékeztet, Cook arra kényszerült, amit az Apple-nek már több mint 15 éve nem kellett megtennie: lefelé módosította a befektetőknek szánt bevételi előrejelzését. A cég most úgy becsüli, hogy a decemberben zárult negyedévben 84 milliárd dollár volt a globális bevétele, ami azért nagyon rossz hír, mert már a novemberi 89 milliárdos előrejelzést is kevesellték a befektetők.
A probléma legfőbb gyökere Kínában, Hongkongban és Tajvanon van, mert az Apple bevételének már 20 százalékát adja ez a térség, ám itt a vártnál is nehezebbé vált az iPhone használók számának emelése.
A másik gond pedig az, hogy a fejlett piacokon az Apple felhasználók kevésbé ugranak rá az újabb modellekre, mert hosszabb ideig tartják a régebbi telefonjaikat, mielőtt elszánnák magukat a cserére.
Az Apple egészen mostanáig soha nem ismerte be, hogy pénzügyileg erősen ellenérdekelt abban, hogy a felhasználói viszonylag könnyen javíttatni tudják a régi készülékeiket, illetve akkumulátort tudjanak cserélni bennük. Tim Cook most is csak egy félmondatos megjegyzést tett erre, de a helyzet ezek után már sokkal nyilvánvalóbb.
A cég szinte globális hadjáratot folytat a javítás ellen. Számos amerikai államban lobbizott annak érdekében, hogy jogi lehetőséget se kaphassanak a független javítóműhelyek az Apple készülékek felbontására, Norvégiában pedig egyenesen be is perelt egy műhelyt, amelyik erre vetemedett. Ahogy a Motherboard írja, a cég nem forgalmaz cserealkatrészeket és az Amazont is sikerült rávennie, hogy az általa működtetett Marketplace-ről tiltsa ki a független szerelőket. Az újrahasznosítással foglalkozó vállalatokkal emellett olyan szerződéseket kötött, hogy azok inkább semmisítsék meg az Apple eszközöket, ezzel egyébként megnehezítve a környezetvédelmi szempontok érvényesülését is.
Emlékezetes, hogy a céget nemrég az az egyelőre nem bizonyított vád is érte, hogy a régebbi készülékeit szándékosan lassítja, ezzel is cserére ösztönözve a felhasználókat. A botrány következtében vezették be a 29 dollárba kerülő akkumulátorcsere lehetőségét, ám ez a program december végén megszűnt. Vélhetően pont a népszerűsége miatt, amely nem elhanyagolható károkat okozott a bevételi oldalon.
Vállalat
Fontos