Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 15. 07:39 Vállalat

A világ negyedében kapható a 12 éve indult borsodi energiaital

Néha megesik, hogy kiöregedőfélben lévő világsztárok kötnek ki a feltörekvő magyar márkáknál. Tíz éve a már visszavonult portugál focista, Figo dekázgatott és kacsingatott kantáros melósnadrágban a Szentkirályi palackozóüzemében, három éve pedig a Norbi Update-nek volt viharos kapcsolata Andre Agassi egykori teniszsztár arcával.

Legújabban idén áprilisban Bruce Willis világmegmentésre specializálódott amerikai színész állt be egy borsodi gyökerű energiaital-gyártó mögé. Egy tipikus magyar hétköznapjaira kevés élelmiszeripari innováció gyakorolt nagyobb hatást az elmúlt években, mint ezek a lényegében koffeinnel felturbózott szénsavas limonádék.

Egy tavalyi felmérés szerint a 19-29 év közöttiek 59 százaléka fogyaszt legalább alkalmanként energiaitalt, amelynek a Nielsen szerint bérelt helye van a top 20 élelmiszerkategória között, márciusi listájuk alapján a margarin, a macskaeledel és a cukorka szomszédságában*Az értékbeli forgalom alapján ezek tartoznak a húsz legnagyobb termékcsoport közé:
Feldolgozott friss hús
Sör
Sajt
Szénsavas üdítő
Ásványvíz
Gyümölcslé
Kávé
Gyümölcsjoghurt
Hűtött szeletes édesség
Tejföl
Édes keksz
Kutyaeledel
Táblás csokoládé
Étolaj
Praliné
Nápolyi
Margarin
Macskaeledel
Energia- és sportital
Cukorka
.

A szikszói hátterű, családi tulajdonban álló Hell Energy 2006-ban jelent meg a piacon, négy évvel később piacvezető lett Magyarországon, és villámgyors nemzetközi terjeszkedésbe kezdett. Ma már közel ötven országban forgalmazzák, olyan távoli helyeken is, mint Angola, Chile, India, Kamerun, Kambodzsa vagy a Fülöp-szigetek.

 


Egy 2017-es prezentáció szerint Azerbajdzsánban 60 százalékos piaci részesedése volt, Bulgáriában és Görögországban 37-37 százalékos, és piacvezető Horvátországban és Romániában is. Tavaly volt az első év, amikor a magyar anyacég bevételeinek nagyobbik része exportból származott (ahol piacvezető, ott saját céggel rendelkezik). Míg hazai bevétele mindössze négy százalékkal nőtt 15,3 milliárd forintra, addig exportja 40 százalékkal lett több, összesen 18,5 milliárd. Különösen az EU-n kívüli exportja nőtt, 61 százalékkal.

A Facebookon 1,3 millió követővel rendelkező Hell Energy mellett az érdekeltségébe tartozó cégek is több milliárd forintos bevételre tettek szert. Ilyen az egy éve átadott alumíniumitaldoboz-gyára Szikszón, illetve a Miskolctapolcán 2015-ben megnyitott szórakoztatóközpont, az Avalon Park. Bár utóbbi tavaly veszteséges volt, a magyarországi cégcsoport összbevétele megközelítette a 40 milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy öt év alatt megötszöröződtek a bevételei.

 

A Hell azt közölte velünk, hogy exportpiacaik biztonságos kiszolgálása érdekében igyekeztek minél hamarabb függetlenedni külső beszállítóiktól, és az elmúlt években megvalósult beruházásaikkal – töltőüzem, logisztikai központ, alumínium italdobozgyár – már az energiaital-gyártás teljes spektrumát lefedik. 

A Hell Energy az üdítő- és italgyártók közül is egyre inkább kiemelkedik Magyarországon. A Coca-Cola magyarországi leánycége nagyon kilóg, tavaly 116 milliárd forintos árbevétele volt. A 2013-ban a vele még egy szinten lévő Szentkirályit azonban mostanára bőven lekörözte a Hell. A negyedik helyen álló Maspex Olympos portfóliójába tartoznak többek között a Kubu gyümölcslevek, az Apenta üdítők vagy az Olympos citromlevek.

 

A Hell-csoport terjeszkedését jelentős állami támogatások segítik, több alkalommal jutott százmilliós támogatásokhoz. Például 7 milliárd forint támogatást kapott egyedi kormánydöntéssel az alumíniumitaldoboz-gyárához, az Avalon Park pedig összesen több mint 700 millió forint állami és uniós pénzt kapott.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat energiaital hell Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.