Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Gyengül a dollár, és szabadulnak a befektetők az amerikai kötvényektől, ami meglehetősen szokatlan az olyan válsághelyzetekben, mint ami mostanában jellemzi a világgazdaságot. A ritka és furcsa helyzet Donald Trump intézkedéseinek következménye, amelyek miatt szokatlan kockázatok övezik az Egyesült Államok gazdaságát és kormányzását.

Előzmények: az amerikai állampapírok – és általuk a dollár – nemcsak a 2008-as recesszió, a koronavírus-járvány vagy az energiaár-emelkedés időszakaiban, de az olyan, leginkább az Egyesült Államokat érintő válsághelyzetekben is menedéket nyújtottak a befektetők számára, mint a 2001. szeptember 11-ei terrortámadásokat követő időszak.

  • Bekövetkezett az euró-dollár paritás az energiaválság időszakában, a dollárt egy az egyben cserélték a pénzváltók az euróval 2022 nyarán, amire korábban csak az euró bevezetését követő néhány évben volt példa. Ennek lehetősége a közelmúltban is felmerült, mielőtt Donald Trump megkezdte volna kormányzását.

Miért fontos ez? A fenti történelmi mintázat azért alakult ki, mert világszerte jellemző volt az általános bizalom az amerikai pénz- és gazdaságpolitika iránt, ám ez most megdőlni látszik, aminek közvetlen következményei a dollár gyengülése és a kötvények hozamainak növekedése, azokat ugyanis már csak magasabb kamatszint mellett veszik a befektetők.

  • Túlmutatnak az Egyesült Államok gazdaságán a bizalomvesztés következményei, ugyanis az eddig lényegében kockázatmentesnek tartott amerikai kincstárjegyek hozamai viszonyítási alapként szolgálnak a globális pénzügyi rendszer számos pontján, például hitelkamatok, részvények és más államkötvények árfolyamainak meghatározásakor.

Számokban: öt százalék közelébe nőtt a 30 éves amerikai államkötvények hozama, ami eleve szokatlanul magas szint, és maga a trend is szembemegy a gazdasági bizonytalanságok idején jellemző kamatcsökkenéssel (az alábbi ábrán a szürke sávok jelölik a recessziós időszakokat). Némi reményt kelthet, hogy a magas kamatok mellett egyelőre gazdára találnak a kötvények.

 

  • Normális esetben viszont a dollárnak is erősödnie kellene, ha vonzóvá válnak az amerikai kötvények, ám a dollár gyengülése forintban számolva is szembetűnő: az év elején 400 forintot is kellett fizetni egy dollárért, most azonban 360 körül alakul az árfolyam. A dollár-euró árfolyam is messze került a paritástól, egy dollár már 0,9 eurót sem ér a devizapiacon.

Alulnézet: az olaj ára is csökken a vámintézkedések miatt, ráadásul, mivel az energiahordozó értéke dollárban van megállapítva, az amerikai valuta értékvesztése is kedvez például a magyar autósoknak, holnaptól 12 forinttal csökkennek az üzemanyagárak. Rossz hír viszont, hogy rendhagyó módon a forint együtt gyengül a dollárral az euróval szemben.

Mi várható? Egyrészt árulkodik a kilátásokról a válságok idején népszerűvé váló arany iránt fokozódó az érdeklődés – a nemesfém árfolyama jócskán megnőtt, és egyre szélesebb a vásárlók köre. Másrészt, az amerikai kötvényekhez visszatérve, megnőhetnek az államadósság fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak, ami további kockázati prémiumokhoz vezethet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMeddig gyengül még az euró a dollárral szemben?Az euróövezetben gyorsabban csökkenhet az alapkamat, mint az Egyesült Államokban, ennek ellenére valószínűleg nem sokat erősödik már a dollár.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája előlAz arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ állampapír amerikai védővámok dollár Donald Trump Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Avatar
2025. április 15. 16:57 Pénz

Az osztrák hütte egyre drágább a magyar síelőknek

Ha így haladunk, lassan tényleg luxus lesz a síelés, vagy mehetünk az olcsóbb terepekre.

Jandó Zoltán
2025. április 14. 10:20 Közélet, Pénz

Eladták Esztergom egykori első kórházépületét

Az önkormányzatnak még elővásárlási joga van, a helyiek szerint élni is kellene vele.

Bukovszki András
2025. április 13. 06:07 Pénz

Olyan sokba kerül az államadósság-törlesztés, hogy kódolva van Magyarország lemaradása

Az EU-n belül hazánk költötte GDP-jéhez viszonyítva a legtöbbet kamatfizetésre az utóbbi években, ami aggasztó a növekedési kilátások szempontjából.

Fontos

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Vámosi Ágoston
2025. április 15. 05:50 Közélet

További uniós pénzeket sodort veszélybe a tegnapi alkotmánymódosítás

Jelen állás szerint már senki sem tudja kiszabadítani a felfüggesztett uniós pénzek jelentős részét, sőt az akadályok száma csak nő.

Gajda Mihály
2025. április 14. 15:30 Világ

Türkmenisztán a világ egyik leggazdagabb országa lehetne, de csapdába került

Rengeteg földgáz van az országban, de geopolitikai okok miatt nem tudják elszállítani a vevőkhöz.

Felkerült az adóhatóság „nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózókat” összesítő listájára az Eurovéd Security Zrt. őrző-védő cég.

Tovább olvasom

Az idei almatermés egy része is elfagyhatott a múlt heti váratlanul hideg időjárás miatt. Az ország északnyugati része ugyan megúszta a mínuszokat, de máshol -1 és -6 fok között alakult a hőmérséklet hajnalban.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 14. 06:00 Közélet, Világ

Magyarország után Amerikába is megérkezett a személyelvű gazdaságpolitika

Szűk hatalmi érdekek mentén próbálják alakítani az üzleti viszonyokat, ami gazdaságilag több problémát okoz, mint amennyi politikai hasznot hajt.

Tovább olvasom

Ismét eladó az egykori Dunaferr vagyona. A brit-indiai Liberty Steeltől felszámolásba került két cég jövőjén 2600 munkavállaló sorsa múlik. Az esetleges befektetők április 23-áig tehetnek ajánlatot.

Tovább olvasom

Gergely Péter
2025. április 12. 19:04 Pénz

Ismét hajtanak a betétesek pénzére a bankok

Több pénzintézet is versenyképes, az állampapír-hozamoknál magasabb lekötött betéti kamatokkal küzd a lakossági ügyfelek megtakarításaiért.

Tovább olvasom

242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.

Tovább olvasom

Török Zoltán
2025. április 12. 06:09 Közélet, Pénz

Hat lépés, amely válságállóvá tenné a magyar gazdaságot

Gyengülő forint, gyors infláció és stagnáló gazdaság jelezték a problémákat az utóbbi években, de van kiút ebből a helyzetből, csak el kellene indulni rajta.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán
2025. április 11. 13:16 Pénz, Vállalat

Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója tűnt fel a Matolcsy-kör MBH bankos érdekeltségeinél

Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.

Tovább olvasom

Továbbra is nagyon jelentős az ingatlandrágulás országosan és a fővárosban is, de márciusban az előző hónaphoz képest már enyhült az áremelkedés tempója az Ingatlan.com adatai alapján. Az éves bérletidíj-emelkedés üteme is lassult, országosan és Budapesten is.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Tovább olvasom