Sokat erősödött a forint, de hamarosan jöhet az újabb fordulat
Mély bázisról, de jelentősen erősödött a forint idén; igaz, az euró-forint árfolyam még mindig nem érte el a kormány által várt szintet.
Számokban: január első hétfőjén még 416 közelében volt az euró-forint árfolyam, ez javult csütörtök reggelre a 401-es szint közelébe, és délután is csak kicsit kúszott feljebb.
A dollár-forint árfolyam január elején még 403 felett volt, csütörtök reggel viszont 384 közelében indította a kereskedést, cikkünk megjelenésekor 385 körül állt.
A svájci frankhoz viszonyítva is nagyot erősödött a forint: január elején még 443 körül, decemberben pedig több napon is 445 felett volt az árfolyam. Ez esett csütörtök reggelre 422 alá, délután pedig 426 körül volt.
Tágabb kontextus: „Csütörtökön 7 százalékkal estek vissza az európai földgázárak, de ez még mindig nem egy normalizált szint. A háború előtt 10 euró körüli árak jellemezték a gáztőzsdét, és még 2024 elején is a jelenlegi 50 euró feletti szintnek a felébe került a földgáz” – mondta a Concorde vezető makrogazdasági elemzője, Jobbágy Sándor a G7-nek.
Ez azért fontos, mert az orosz-ukrán háború kitörése után az euró-forint árfolyam együtt mozgott a gázárakkal.
Igen, de: az erősödés hiába tűnik masszívnak, az euró-forint árfolyam még mindig nem érte el azt a 397,5-ös szintet, amellyel a magyar kormány számolt, amikor az idei költségvetést tervezte. Utoljára szeptemberben állt ezen a szinten a forint az euróhoz képest.
A magyar államadósság 29,4 százaléka volt devizában tavaly decemberben. Ha a forint gyengül, akkor az adósság devizarésze forintban megemeli a GDP-arányos államadósság-mutatót, ami nem jó üzenet a befektetők felé. Ez a mutató tavaly is romlott, a 2023. végi 73,4 százalékról 73,9-74 százalékra.
Reakciók: „A forintárfolyam február 13-ai alakulásában szerepet játszik, hogy Vlagyimir Putyin meghívta Donald Trumpot az ukrajnai tűzszünettel kapcsolatos tárgyalásra. A tűzszünet azonban nem jelentené azt, hogy ezt követően a kereskedelmi kapcsolatok azonnal normalizálódnak” – mondta Jobbágy.
Mi következik? Az elemző azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a pénteken és szombaton esedékes müncheni biztonsági konferencia is a tűzszünettel kapcsolatos optimizmust erősíti, aminek további forinterősítő hatása lehet.
A Concorde elemzője, Nagy Bertalan szerint most érdemes eurót venni, mert fordulat jöhet az árfolyamban, és Jobbágy is erre számít hosszabb távon. „A vártnál magasabb infláció, a nagyon gyenge ipari termelési adatok és a költségvetéssel kapcsolatos bizonytalanság is hatással van a forint árfolyamára” – mondta az elemző.
A magasabb infláció miatt a piaci várakozások afelé tolódtak, hogy a Magyar Nemzeti Bank kevesebbszer vagy egyáltalán nem csökkent kamatot idén. Jobbágy az év egészében ezzel együtt is gyengülő trendre számít a forint árfolyamában.