Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. november 6. 12:52 Pénz, Világ

Közel lehetünk ahhoz, amikor a magyar lakosság is megindul a pénzváltókhoz

A régiós devizákkal együtt gyengült a forint árfolyama szerdán hajnalban, miután elkezdtek érkezni a hírek arról, hogy Donald Trump nyeri meg az amerikai elnökválasztást. Az esti 409-es szint után hajnalban 412 felett is járt az euró forinttal szembeni árfolyama, majd enyhén erősödött, 12 óráig 411-ig.

  • Donald Trump győzelmi beszédet tartott, miután eldőlt, hogy a republikánus pártnak többsége lesz a Szenátusban, és több csatatérállam eredménye alapján biztosnak látszik, hogy ő lesz az Egyesült Államok elnöke (bár hivatalosan még nem hirdettek győztest).

Tágabb kontextus: az euró is jelentősen, több mint 2 százalékkal gyengült a dollárral szemben, de a dollár szinte az összes jelentősebb devizával szemben erősödött.  

  • Bár Trump gyengébb dollárárfolyamot tartana kívánatosnak, a befektetők arra számítanak, hogy az intézkedései növelik majd az inflációt, ami lassíthatja az amerikai jegybank kamatcsökkentéseit, és ezzel hozzájárulhat az erősebb dollárárfolyamhoz – írja a Bloomberg.
  • A dollár erősödése és az euró gyengülése a közép-kelet-európai devizák gyengüléséhez járulhat hozzá hosszabb távon is.

Mit mondanak ők? Közelíthetünk azokhoz a szintekhez, ahol már a lakosság is megindulhat a pénzváltókhoz. Ez mindenképp elkerülendő, mert masszívan felgyorsíthatja a folyamatot. Mielőbbi és határozott lépés szükséges a magyar a jegybanktól, hogy megfogja ezt a negatív spirált” – reagált az Erste Market a forintgyengülésre.

  • Trump elnökségének így akár lehet olyan hatása is, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem tudja folytatni a kamatcsökkentési ciklusát. Ez a kormány növekedési céljainak is keresztbe tehetne.

Felülnézet: magasabb vámokra, nagyobb inflációra és jelentős világgazdasági turbulenciára lehet számítani Trump gazdaságpolitikája alapján, magas bizonytalanság mellett – írtuk korábban. Négy sarokpont alapozhatja meg Trump gazdasági intézkedéseit:

  • a kereskedelmi háború eszkalációja: ígéretei alapján az új elnök a kínai termékekre 60-100 százalék közötti, minden más ország exportjára pedig 10 százalékos vámokat vetne ki. Az elemzők elsősorban ezektől az intézkedésektől várnak magasabb inflációt.
  • Adócsökkentés: a jelenleg 21 százalékos társasági adót 15 százalékra csökkentené, és meghosszabbítaná a 2017-ben bevezetett, nagyrészt a gazdagoknak kedvező, 2025-ben lejáró szja-csökkentési csomagját.
  • Fordulat a zöldpolitikában: a fosszilis energiahordozók termelésének növelése és a környezet- és klímavédelmi szabályozás jelentős lazítása, Joe Biden klímapolitikai intézkedéseinek visszavonása vagy fellazítása.
  • Migráció: az USA-ban engedély nélkül tartózkodók millióinak felkutatását és kiutasítását, valamint a déli határ hermetikus lezárását ígérte Trump.

Alulnézet: Trump vámjai az Európai Unió exportját is negatívan érinthetik, mivel ez a lépés rontaná az európai termékek versenyképességét az amerikai piacon, emellett az európai gyártókat arra ösztönözné, hogy Európa helyett az USA-ba vigyék a termelésüket.

  • Még az sincs kizárva, hogy hatalmon jóval elnézőbb lenne, mint a kampányban, de az euroalanti kereskedelemben alapvetően sok bizonytalanságra kell számítani Trump vezetési stílusa alapján – írtuk erről hétfői cikkünkben.
  • Biden kormányzásához képest az amerikai techszektor szabályozása feletti és az agrárkereskedelemről szóló transzatlanti konfliktusok kiújulása lehet majd a legnagyobb változás.

Miért fontos ez? Trump a kampányban azon is dühöngött, hogy az európai gyártók sok autót adnak el az USA-ban. Mivel hozzáadottérték-alapon a német gazdasági függőség miatt a magyar gazdaságnak az Egyesült Államokkal szemben a legmagasabb a kereskedelmi többlete, ez a magyar gazdaságnak is kockázatot jelent.

  • A magyar kormány nyilvánosan főként azzal indokolja Trump támogatását, hogy a republikánus politikus véget vetne az ukrajnai háborúnak, amivel az európai gazdasági is jól járna. Trump béketervéről viszont egyelőre nem sok konkrétum ismert.
  • Arra is fogadhat a kormány, hogy Trumppal lehet „üzletelni”, így a magyar, orosz vagy a kínai kormány számára sem irreális egy nagy „deal” tető alá hozása. Ez esetben pedig könnyebb lehet a magyar stratégia által megcélzott blokkok közti közvetítői szerep betöltése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz oddsok Trump mellett szólnak, de akár néhány ezer szavazat is dönthetA fogadóirodáknál Donald Trump egy hajszállal esélyesebb, de az amerikai elnökválasztás ezúttal is egy maréknyi államban dől el. Ezek közül is Pennsylvania lehet a legfontosabb.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOrbán úgy szurkol Trumpnak, hogy a megválasztása neki fájna a legjobbanMi értelme van válságos gazdasági helyzetben, erősödő ellenzék mellett egy kis, exportfüggő gazdaság élén a kereskedelmi háború prófétáját támogatni?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyerEgyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ amerikai elnökválasztás deviza Donald Trump forint gazdaságpolitika kereskedelmi háború Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Forint Ferenc
2024. december 8. 08:48 Fizetett hirdetés, Pénz

Kőbe vésett minimálbér – ingatag alapokon

Hiába szól 3 évre a megállapodás, a jövő bizonytalan, ez pedig a terveket is módosíthatja.

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Hajdu Miklós
2024. december 6. 11:06 Közélet, Pénz

Három évvel ezelőtti szinten fogyaszt a lakosság, az NGM szerint szakmai hiba ezzel foglalkozni

2019-hez kellene hasonlítani az adatokat a minisztérium szerint. A szakmai hibát Európa-szerte elkövetik, mert uniós módszertanról van szó.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. december 9. 05:20 Adat

Lengyelek, románok, bolgárok százezrei léptek a magyarok elé a jövedelmi ranglétrán

Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

Stubnya Bence
2024. december 6. 06:50 Adat, Közélet

Még a szavazói se hisznek a gazdasági fellendülésben, és ezt már a kormány támogatottsága is megérzi

A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.