(A szerző a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.)
Május és az év első fele is új rekordot hozott a személyi kölcsönök szerződéseinél, miközben az állomány is csúcsokat döntöget. Hacsak nem történik sokkszerű fordulat, 2019 után idén újabb rekordév jöhet az egyik legnépszerűbb lakossági hitelterméknél, és a kínálat alakulása alapján úgy tűnik, a bankok sem akarnak a növekedés útjába állni.
Szinte hihetetlen adatok érkeznek az utóbbi hónapokban a személyi kölcsönök piacáról. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint májusban új csúcsot döntött, megközelítette a 72 milliárd forintot a megkötött szerződések értéke, miközben az év első felében – 2023 azonos időszakához mérten – több mint a másfélszeresére hízott a piac. Így hat hónap leforgása alatt több mint 371 milliárd forint személyi hitelt helyeztek ki a bankok – amire természetesen még szintén nem akadt korábban példa.
Az pedig mostanra szinte biztosra vehető, hogy az idei év újabb rekordot hoz az egyik legkedveltebb lakossági hiteltermék kihelyezéseinél, hiszen a járvány előtti csúcsévben, 2019-ben összesen 558,7 milliárd forintnyi új szerződést kötöttek a bankok. A felfutás jól látszik a hiteltípus állományának adatain is.
Az MNB adatait vizsgálva figyelemre méltó, hogy a felvett hitelek mennyisége jóval gyorsabban nő a szerződések számánál, vagyis a kölcsön mellett döntők átlagosan egyre nagyobb összeget igényelnek. A jegybank adatai szerint 2024 első hat hónapjában nagyjából a negyedével nőtt a megkötött személyikölcsön-szerződések száma az egy évvel korábbihoz képest – így hozzávetőleg 144,6 ezret ért el –, ennek nyomán pedig az egy szerződésre jutó átlagos összeg is jelentősen, 2,12 millióról 2,57 millió forintra emelkedett.
A piac rendkívül gyors bővüléséhez tehát az átlagos hitelösszeg dinamikus emelkedése is hozzájárult: ezt egyrészt az okozhatta, hogy a személyi kölcsönből gyakran finanszírozott lakossági beruházások – például lakásfelújítás, autóvásárlás, lakóépület-bővítés – költségei is megugrottak az utóbbi pár évben, másrészt a jövedelmek emelkedésével növekedett a hitel felvételén gondolkodó ügyfelek mozgástere is.
A személyi kölcsönök ráadásul igen jól átvészelték az utóbbi évek hitelpiaci hullámzásait is. Ugyan a koronavírus-járvány első két hulláma sokkszerűen hatott a keresletre, a tavalyi, a lakossági piacon látható, bő 30 százalékos zuhanás a személyi kölcsönöket elkerülte, sőt, még viszonylag szerény mértékű – valamivel hat százalék feletti – emelkedés is összejött az új kihelyezéseknél.
A személyi hitelek iránti erős kereslethez több körülmény is hozzájárul. Így a már említett bérnövekedésen és áremelkedéseken túl nagyban ösztönzi a bővülést, hogy a lakossági ügyfelek egyre könnyebben és egyre több hitelhez férnek hozzá. Szinte minden, a piacon aktívnak tekinthető banknál elérhető – legalább részben – az online igénylés lehetősége, ami megkönnyíti, egyben fel is gyorsítja az igénylési folyamatot. (Egyes mobilappon keresztül elérhető konstrukcióknál akár egy órán belül is pénzhez juthat az ügyfél.)
Ami a limiteket illeti, a tízmillió forintos maximális hitelösszeg ma már általánosnak tekinthető, de vannak, akik már ennél is tovább mentek: a CIB Banknál 15 millió forintos, az Ersténél, az UniCredit Banknál és 2024 augusztustól az OTP-nél pedig 12 milliós a felső határ. A MagNet Bank nemrég bevezetett, speciális, zöld célokra felhasználható konstrukciójánál szintén 12 milliós a limit, a K&H-nál pedig 10 milliós.
A most elindult Otthonfelújítási Program újabb lökést adhat a személyi kölcsönök iránti keresletnek: nem véletlen, hogy már több piaci szereplő is előállt kifejezetten a lakás-korszerűsítést tervezőket célzó termékváltozatokkal. Mivel a támogatási programban való részvétel az ügyfelek oldaláról is jelentős felkészülést igényel, így várhatóan beletelik néhány hónapba, mire annak érdemi hatása lesz a személyi kölcsönök piacára: de az év második felében a beinduló korszerűsítések – és az azokhoz kapcsolódó hitelfelvételek – hatása bizonyosan érződik majd.
A bankok árazási gyakorlata szinte nem változott semmit az elmúlt években a személyi kölcsönöknél: az alapvető szabály az, hogy az ügyfél akkor járhat jól, ha minél magasabb a jövedelme, és minél nagyobb hitelösszeget igényel. A mostani környezetben ugyanakkor a legmagasabb hitelösszeg és a jóval átlag feletti jövedelem sem elég ahhoz, hogy tíz százalék alá csússzon a kamat, de több szolgáltató is akad már, amely legalább elkezdte közelíteni ezt a lélektani szintet.
Az élénk kereslet és a már említett felújítási program nyomán ugyanakkor a bankok eddig itt szokatlan eszközöket is bevetnek az új ügyfelek megszerzése érdekében, az alábbi listában röviden bemutatjuk a piacon aktív szereplők érdekesebb ajánlatait a BiztosDöntés.hu személyikölcsön-kalkulátor adatai alapján.
Pénz
Fontos