Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. július 23. 20:12 Élet, Pénz

Andres Iniesta Japánba megy, és ez jót tesz a 200 hektáros szőlőjének

Andres Iniesta spanyol támadófenoménnek van egy borászata, a Bogeta Iniesta. A játékos az idei szezon végével Japánba, a Vessel Kobe csapatába igazolt Barcelonából, de a családi pincészetnél ebben is a lehetőséget látják, írja a Bloomberg. Az Iniesta bormárka az elmúlt hét évben kis családi üzletből világmárkává erősödött. Tavaly 1,2 millió üveg bort készítettek, ami ötszöröse a 2010-es termelésnek. A pincészet nemzetközi piacra is lépett: a bevételeik 60 százaléka külföldről érkezett 2017-ben.

Jose Antonio Iniesta, a sztár apja már a kilencvenes években is termelt bort, akkor még csak 10 hektáros birtokon. Azóta Iniesta pénze és hírneve akkorát lendített a pincészeten, hogy a birtok a húszszorosára nőtt. A pincészet legkedveltebb bora a Minuto 116, amit Iniesta leghíresebb góljáról neveztek el. A 2010-es vb döntőn a hosszabbítás vége előtt szerzett gólt, amivel Spanyolország megnyerte első világbajnoki címét Hollandia ellen. A pincészet borai egyébként nem túl drágák: körülbelül 1800 forintért árulják a Minuto 116 egy palacját Iniestáék.

A 34 éves támadó az idei vb után hagyja ott a spanyol válogatottat és 16 év után a Barcelonából Japánba megy levezetni. A váltás jót tesz a családi vállalkozásnak, és a körülmények is adottak: a spanyol borok egyre ismertebbek a világpiacon, az EU pedig a héten kötött kereskedelemi megállapodást Japánnal, ami miatt csökkenek majd a japán vámok az EU-s borokon.

 

A spanyol bortermelés jellemzően kis családi birtokokon folyik, és sokáig nem volt képes felvenni a versenyt a francia és olasz termelőkkel. Az utóbbi két évtizedben viszont erősödött az ország exportja, 1995 óta a négyszeresére. Tavaly több mint 2,2 milliárd liter bort adtak el spanyol termelők külföldön, 2,8 milliárd euró (924 milliárd forint) értékben.

Az európai bortermelést tovább segítheti az EU és Japán közötti szabadkereskedelmi egyezmény, ami miatt 2019 őszétől eltörlik a most létező 15 százalékos japán import-vámot az európai borokon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.